Telewizja i internet w pakiecie – jedna czy wiele ofert?

Jeśli decydujesz się na zakup telewizji i internetu w pakiecie, to masz już za sobą pierwszą dobrą decyzję. Sieci kablowe to w tej chwili dostawcy najszybszych łącz w najatrakcyjniejszych cenach. Ich oferta jest nieporównywalna z bezprzewodowymi sieciami LTE albo z internetem satelitarnym. A kupując podwójny pakiet usług – telewizję oraz internet – możesz liczyć na dalsze korzyści. Warto jednak prześledzić szczegóły oferty oraz wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Telewizja i internet w pakiecie – jedna czy wiele ofert?

Teoretycznie – wybierając telewizję i internet w pakiecie, decydujesz się na konkretną usługę. W praktyce zwykle to tak nie wygląda. Dostawcy telewizji kablowej, którzy oferują również podpięcie łącza internetowego, mają w ofercie pakiety różnego rodzaju. Różnią się one zwykle dwoma podstawowymi parametrami: prędkością łącza oraz liczbą programów.

Pierwsze, rzecz jasna, dotyczy internetu, drugie – telewizji. Im bardziej zaawansowany pakiet, tym szybszy transfer i więcej kanałów, ale też wyższa cena. Warto jednak zauważyć, że wzrasta tylko kwota miesięcznego abonamentu, bo gdyby podzielić ją na liczbę kanałów lub cenę 1 MB transferu, okaże się, że im większy pakiet wybierzemy, tym taniej wychodzi pojedynczy kanał czy megabajt.

Zwróć na to uwagę

Kiedy kupujesz telewizję i internet w pakiecie, musisz zwrócić uwagę na pewne detale. Większość ofert podaje od razu szybkość transferu sięgającą zwykle kilkuset megabajtów na sekundę oraz liczbę dostępnych programów, najczęściej przekraczającą setkę. To ważne informacje, ale by wybrać najlepszą usługę, warto przyjrzeć się bliżej.

Wspomniana szybkość łącza, idąca w setki Mb/s, to tylko prędkość przychodząca. Równie ważna jest prędkość tzw. uploadu, czyli wysyłanych danych. Z przyczyn praktycznych jest ona niższa, bo zwykle więcej pobieramy z internetu niż przez niego wysyłamy.

Ale sprawdźmy, czy w ofercie wraz ze wzrostem prędkości ściągania rośnie też prędkość wysyłania. Stosunek 10:1 jest tutaj bardzo korzystny, taką stałą zależność oferuje INEA, która przy okazji posiada pakiet z najszybszym na rynku transferem 1000/100 Mb/s.

Jeśli chodzi o dostępne programy, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich liczbę, lecz również jakość. I nie mamy tu na myśli prywatnych opinii na temat tej czy innej stacji lub treści w nich emitowanych, ale na jakość obrazu. Jeśli posiadacie odbiornik mogący obsłużyć obraz w jakości HD, to warto upewnić się, ile programów z oferty operatora dostępnych będzie właśnie w tej jakości. Oczywiście, kanały o niższej rozdzielczości także będą dostępne, jednak jakość obrazu nie będzie tak dobra, jak by mogła. Być może nawet zacznie nas szybko irytować.

Materiał zewnętrzny

Aktualności Internet Poradniki