Technologia 5G – nowy standard w komunikacji mobilnej

Następca sieci 4G – sieć 5G – nie będzie tradycyjnym ulepszeniem swojej starszej wersji. 5G stworzy zupełnie nowe możliwości, które do tej pory były nie do pomyślenia! Włączenie tej technologii jest planowane na 2020 rok, a do 2025 roku, ma być dostępna do użytku komercyjnego. W wyniku udostępnienia sieci 5G, internet rzeczy trafi do każdego, a połączenia dla ogromnej ilości urządzeń staną się dużo szybsze.

Technologia od 1G do 5G – jak ewaluowała?

Duża litera G to oznaczenie typowe dla generacji sieci komórkowej. Pierwsza technologia, jaka się pojawiła – 1G – to sieć analogowa, która służyła do obsługiwania pierwszych telefonów komórkowych, wtedy jeszcze – pokaźnych rozmiarów. Kolejna po niej, sieć 2G, była pierwszą siecią cyfrową i stworzyła możliwość wysyłania SMS-ów. Następna – 3G, umożliwiła wykonywanie połączeń internetowych, których szybkość sięgała do kilku megabitów na sekundę. Najnowsza obecnie technologia 4G, zdecydowanie przyspieszyła połączenia z internetem, by w 4G LTE osiągnąć prędkość do 300 Mbit/s.

Najnowsze osiągnięcie technologii – sieć 5G – ma najpierw uzupełnić, a później w pełni zastąpić istniejące już standardy od 2G do 4G. Sieć 5G, na której temat więcej informacji można znaleźć tutaj:
https://www.t-mobile.pl/pl/oferta_specjalna/5g-lab , będzie oferowała wszystkie rozwiązania, do tej pory dostępne w obecnie dostępnych sieciach, ale też, dostarczy rozwiązania dla nich nieosiągalne. Reasumując: dzięki sieci 5G, zarówno indywidualni użytkownicy, jak i firmy oraz pozostałe ogniwa gospodarki, zyskają ogromne możliwości.

Internet 5G – podstawowe zalety

Technologia 5G będzie nieporównywalnie szybsza od swojego poprzednika – 4G. Szacuje się, że szybkość internetu zwiększy się od 100 do 1000 razy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ściąganie filmu w jakości 4K będzie trwało kilka sekund. Internet 5G będzie niezawodny w kwestii utrzymania połączenia – przestój wyniesie milisekundę. To bardzo ważne, chociażby w przypadku autonomicznych samochodów, dla których zerwane połączenie z siecią, grozi niebezpieczeństwem dla pasażerów.

Zakres fal, który jest wykorzystywany przez technologię 5G, jest znacznie szerszy od tego w technologii 4G. Co więcej – w 5G – fale są znacznie krótsze, sięgają milimetra. To wszystko powoduje, że są znacznie szybsze, jednak mniej odporne na przeszkody. O ile dla sieci 4G, przeszkodę stanowiła ściana, dla 5G jest nią wiatr, deszcz, a czasem nawet spadający liść. Z tego powodu, dotychczasowa infrastruktura, wymaga gruntownej przebudowy. Trzeba m.in. zbudować bardzo gęstą sieć anten, które będą w stanie ominąć wszelkie przeszkody.

Na technologię 5G, trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Warto też zaznaczyć, że aby z niej skorzystać, będzie trzeba również wymienić dotychczasowy sprzęt. Wszystko dlatego, że obecnie używane urządzenia, nie są przystosowane do odbierania sygnałów o tak szerokiej częstotliwości.

Materiał partnera

Aktualności Internet telekomunikacja