Co zmieni sieć 5G?

Z pewnością każdy słyszał choć trochę o sieci 5G. Czy jednak wiesz, czym jest ona w rzeczywistości oraz jak już wkrótce może zmienić twoje codzienne życie?

5g

Czym jest sieć 5G?

Choć o tej technologii mówimy coraz częściej, wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie: sieć 5G – co to jest? Otóż to nic innego jak nowoczesny i superszybki system transmisji danych, który z każdym miesiącem wdrażany jest w wielu miejscach na świecie. Niedawno pojawił się również w Polsce, co jednak ciekawe, już w 2019 roku standard ten został uruchomiony przez 50 operatorów w aż 27 krajach. Do tego celu niezbędne były oczywiście m.in. nadajniki 5G. Nie ulega zatem wątpliwości, że technologia ta jest niebywale istotna, a obsługiwać ją moją m.in. smartfony, ale również wiele innych urządzeń sieciowych, jak np. laptopy, drony czy roboty.

Czemu rozwój 5G jest tak ważny?

Wielokrotnie można usłyszeć w mediach, że budowanie nadajników 5G oraz szeroko rozumiany rozwój tej sieci są niebywale istotne. Czy jednak wiesz tak naprawdę, z czego to wynika? Otóż nowy standard bezprzewodowego przesyłu danych z pewnością kojarzy się głównie z szybszym internetem. I faktycznie – to najmocniejsza strona 5G. Dzięki temu, korzystając z sieci, wszelkie procesy będą następowały znacznie szybciej. Nie będziesz już musiał czekać na załadowanie filmu online, duże pliki zostaną pobrane w zaledwie moment – korzyści tego typu można wymieniać w nieskończoność. Szacuje się, że przeciętny transfer będzie szybszy o około 60 razy. Ponadto 5G wykazuje minimalne opóźnienia. Odczują to chociażby profesjonalni gracze online, gdyż zyskają w ten sposób znacznie większą kontrolę nad rozgrywką.

Warto jednak wiedzieć, że to nie wszystko – sieć 5G to także zmasowana inteligentna łączność. Za pomocą tej sieci możliwe będzie połączenie ze sobą ogromnej liczby urządzeń, które stale będą wymieniały się ze sobą informacjami, co z kolei zapewni sprawną współpracę między nimi. Oczywiście w tym momencie możliwości w tym zakresie są bardzo ograniczone, trzeba jednak pamiętać, że wciąż znajdujemy się na wczesnym etapie technologii 5G. Bez wątpienia wraz z rozbudowaniem systemów tego typu realne stanie się wdrożenie wielu nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym życie każdego z nas stanie się wygodniejsze i bardziej komfortowe. Dlatego właśnie już dziś trwają intensywne prace nad nowymi urządzeniami dysponującymi szerokimi zakresami łączenia z innymi. Wychodząc z obecnie obowiązujących schematów uda się zintegrować inteligentne systemy, a także systemy sterujące smart home.

W tym miejscu dość łatwo domyślić się efektów wysiłków najbliższych lat. Wszelkiego rodzaju panele i systemy pozwolą na tworzenie inteligentnych domów, osiedli, szkół, szpitali czy całych miast. Coraz więcej usług, zadań czy choćby prostych czynności domowych będzie można wykonywać zdalnie, a nawet zupełnie bez ingerencji człowieka. Nie można tu też zapomnieć o szeroko rozumianym świecie rozrywki. Choć już popularna jest telewizja online, to usługa ta z pewnością znacząco zmieni kształt całej telewizji – i to już wkrótce.

Sieć 5G wpłynie właściwie na każdy aspekt życia – począwszy od prostych spraw domowych przez rolnictwo, przemysł, edukację czy biznes, aż po globalną gospodarkę. I tak naprawdę właśnie to sprawia, że technologia 5G jest tak ważna. Wraz z jej wdrożeniem zmieni się niemal wszystko. Oczywiście na zmiany potrzeba czasu, warto jednak zaufać nowoczesnemu rozwiązaniu, jakim jest sieć 5G.

Aktualności telekomunikacja