Tablet kontra ultrabook – który z nich jest bardziej praktyczny ?

Do niedawna osoby, które potrzebowały przenośnego urządzenia do pracy poza domem, który dawałby możliwość łączenia z siecią Internet wybierały tablet. Było to uniwersalne i praktyczne urządzenie. Jednak wraz z rozwojem nowych technologii, producenci zaprezentowali nowe urządzenie – ultrabook, które z racji na swoje niewielkie wymiary i lekkość można zabrać ze sobą praktycznie w każde miejsce, a które w żaden sposób nie ustępuje funkcjom, jakie posiada każdy nowoczesny notebook.

Tablet kontra ultrabook

Jeśli brać pod uwagę jedynie wymiary, zwycięzcą okazałby się tablet, który z racji posiadania niewielkiego ekranu bez osobnej klawiatury jest po prostu mniejszy i lżejszy. Jednak w przypadku, gdy zajdzie potrzeba popracowania nad bardziej wymagającymi dokumentami bądź arkuszami kalkulacyjnymi, które wymagają osobnej klawiatury bądź stacji dokującej, okazuje się, że zwykły tablet nie może sprostać tym wymaganiom. Nieoceniona okaże się wtedy fizyczna klawiatura jaką posiada ultrabook. Konieczne staje się wtedy zabranie dodatkowego wyposażenia, które zajmuje dodatkowe miejsce.

Rozwiązaniem tego problemu może być ultrabook, który posiada nieco większe rozmiary, które jednak nie utrudniają jeszcze w takim stopniu jego przenoszenia jak ma to miejsce w przypadku klasycznego laptopa. Oferuje za to wysoką funkcjonalność i komfort użytkowania zwykłego laptopa. W niektórych przypadkach wielkość i ciężar jest praktycznie niezauważalny.

Ultrabooki nowej generacji posiadają wydłużony czas pracy na baterii, który jest porównywalny z nowoczesnymi tabletami, dlatego również ten argument na korzyść tableta jest praktycznie nie istotny.
Ultrabooki notują za to zauważalną przewagę jeśli chodzi o moc obliczeniową. Tablety z wyższej półki posiadające szybkie dyski SSD oraz wielordzeniowe układy SoC nie są w stanie dorównać ultrabookom wyposażonych w procesory Intel Core. Tablety posiadają także zdecydowanie mniejszą pojemność pamięci RAM, co skutkuje wolniejszym działaniem takiego urządzenia. Dlatego gdy zachodzi potrzeba załadowania ogromnego pliku PDF lub innego pliku graficznego, nie mówiąc już o dekompresji sporych archiwów, ultrabook poradzi sobie zdecydowanie lepiej i takie operacje wykona w znacznie krótszym czasie.

Pewnym kompromisem może być urządzenie, które łączy ze sobą dużą wydajność i wysoką funkcjonalność notebooka z tak łatwym w obsłudze i niezwykle mobilnym tabletem. Aby to uczynić, sprzęt taki daje użytkownikowi możliwość rozdzielenia w dowolnym momencie ekranu, który staje się po prostu tabletem, elementy te można w każdej chwili bardzo szybko połączyć z powrotem. Aby taka operacja mogła się dokonać, należało zarówno notebook, jak i tablet, powstały po odłączeniu ekranu wyposażyć w osobne dyski oraz akumulatory. Taka kombinacja udała się firmie Asus, która wypuściła na rynek swój najnowszy model Transformer Book. To hybrydowe urządzenie to tablet, który w mgnieniu oka zmienia się w pełnowartościowy ultrabook

Mimo gorszych parametrów, tablety bardzo dobrze radzą sobie ze wszystkimi czynnościami, jednak nie da się ukryć, że to ultrabooki w każdej sytuacji będą bardziej wydajne. Mocną stroną każdego ultrabooka jest z pewnością komfort pracy jaki oferuje. Oprócz większej wydajności i łatwości korzystania, wpływ na to mają takie szczegóły jak np. podświetlana klawiatura, która jest wprost nieoceniona w przypadku wieczornej bądź nocnej pracy. Przydatne są także różnego rodzaju wyjścia obrazu, takie jak HDMI, DisplayPort czy VGA są w standardowym wyposażeniu każdego ultrabooka, czego nie można powiedzieć o tabletach.

Chociaż tablety posiadają wiele zalet, to jednak nigdy nie dorównają one ultrabookom, które są pełnowartościowymi komputerami przenośnymi. Możliwości tabletów są naprawdę duże, jednak tak naprawdę, tylko ultrabook jest w stanie sprostać wszelkim wymaganiom ze strony wymagającego użytkownika. Zapewnia podobną mobilność jak tablet, jednak takie cechy jak wydajność, możliwości czy komfort użytkowania stoją na znacznie wyższym poziomie.

Aktualności Hardware Tablety