Start testów LTE Cyfrowego Polsatu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Cyfrowy Polsat startuje z testami konsumenckimi najnowszego produktu ? Internetu LTE. W pierwszym etapie testów, który został zaplanowany do 30 czerwca br. weźmie udział 2 tysiące osób ? uczestnicy akcji ?Zapisz się na Internet LTE?, pracownicy i współpracownicy operatora, pracownicy sieci sprzedaży Cyfrowego Polsatu oraz przedstawiciele mediów. Co miesiąc otrzymają oni do wykorzystania bezpłatny pakiet danych o wielkości 100 GB.

Dialog z konsumentami

Przez ponad trzy miesiące Cyfrowy Polsat będzie aktywnie wsłuchiwał się w komentarze i opinie na temat swojego najnowszego produktu ? szerokopasmowego dostępu do Internetu mobilnego w najnowocześniejszej technologii LTE ? wydawane przez użytkowników. Z myślą o nich uruchomiono testy konsumenckie, które mają na celu zebranie informacji zwrotnych o usłudze i sprzęcie, tak aby w przyszłości zaprojektować usługi jak najlepiej odpowiadające na oczekiwania klientów.

Bardzo wierzę, że bezprzewodowe technologie dostępu do Internetu, w szczególności LTE, która ze względu na swoje parametry i oferowane prędkości ma niezwykle duży potencjał wzrostu, w dłuższej perspektywie zrewolucjonizują rynek i nawiążą równorzędną walkę z Internetem kablowym, posiadając jednocześnie przewagę mobilności. Dla nas, jako firmy mediowej jest to szczególnie ważne w obliczu zmieniającej się konsumpcji mediów i rozwoju rynku urządzeń mobilnych ? mówi Dominik Libicki, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A.

Spośród kilkudziesięciu tysięcy osób biorących udział w akcji ?Zapisz się na Internet LTE? została wyłoniona grupa półtora tysiąca użytkowników znajdujących się w zasięgu sieci LTE. Każdy z nich otrzyma co miesiąc do wykorzystania bezpłatny pakiet danych o wielkości 100 GB, z czego 50 GB w godzinach 8.00 – 24.00 i kolejne 50 GB przez pozostałą część doby. Po zakończeniu testów osoby zadowolone z Internetu LTE będą mogły nadal korzystać z usług na warunkach określonych w umowie, otrzymując bezpłatny pakiet 100 GB danych na kolejne trzy miesiące. Umowę można też rozwiązać bez żadnych kosztów do dnia wskazanego w dokumencie, a jedynym warunkiem jest zwrot nieuszkodzonego modemu. Wszyscy testerzy zostaną poproszeni o wyrażanie opinii na temat jakości działania usługi, co pozwoli Cyfrowemu Polsatowi na bieżąco rozwiązywać ewentualne nieprawidłowości techniczne w działaniu usługi i modemu.

Modem Speed 1000

Do testów Cyfrowy Polsat zaoferował prototypowy modem USB firmy IPWireless – Speed 1000, który został wyprodukowany specjalnie dla Cyfrowego Polsatu i jest pierwszym na świecie komercyjnym modemem obsługującym częstotliwość 1800 MHz. Podczas testów konsumenckich usługi będą świadczone w kanale 10 MHz, co pozwoli modemowi na pracę z prędkością do 73 Mb/s przy pobieraniu danych i do 25 Mb/s ? przy wysyłaniu. Jednocześnie

spółka cały czas intensywnie pracuje nad rozwojem technologii, by w przyszłości móc osiągnąć jeszcze wyższe parametry szybkości transferu danych w kanale 20 MHz – odpowiednio do 100 i do 50 Mb/s.

Modem Speed 1000 dostarczany jest do klientów w zestawie z anteną zewnętrzną magnetyczną (parapetową) lub ?kominową? ? wydawaną na życzenie. Zastosowanie anteny pozwala na poprawę jakości odbieranego sygnału oraz zasięgu, co przekłada się na wzrost szybkości transmisji danych.

Karty SIM Internet LTE/HSPA+ dla Cyfrowego Polsatu opracowała i wyprodukowała firma Oberthur Technologies, jeden z największych światowych dostawców tego rodzaju rozwiązań. Oberthur Technologies jest także producentem kart SIM operatora do telefonii komórkowej i dotychczas oferowanego Internetu.

Przyszłość LTE w Cyfrowym Polsacie

Cyfrowy Polsat przygotowując się do komercyjnego wdrożenia Internetu LTE, cały czas pracuje nad rozwojem modemów. Obok modemu Speed 1000, we współpracy z firmą HUAWEI rozwija modem trzyzakresowy E398, który pracuje w kanale 20 MHz i obsługuje częstotliwości 1800 MHz dla technologii LTE oraz 900 i 2100 MHz dla technologii HSPA+. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci Cyfrowego Polsatu używając jednego modemu, będą mogli docelowo korzystać z obydwu usług dostępu do Internetu operatora, świadczonych w technologiach HSPA+ i LTE. Maksymalna prędkość pobierania danych dla modemu Huawei wynosi 100 Mb/s, a ich wysyłania 50 Mb/s.

Zasięg usług LTE

Cyfrowy Polsat usługi będzie świadczył w pierwszej na świecie sieci LTE 1800 MHz, która we wrześniu br. została uruchomiona przez Mobyland Sp. z o.o. we współpracy z CenterNet SA. Sieć LTE jest znacząco szybsza od pozostałych sieci działających w Polsce ? pozwala na pobieranie danych z prędkością do 150 Mb/s, a docelowo do 326 Mb/s oraz wysyłanie danych z prędkością do 50 Mb/s, a docelowo do 86 Mb/s. W porównaniu do technologii HSPA+ czy UMTS charakteryzuje się dużo mniejszymi opóźnieniami i pozwala na obsługę znacząco większej liczby użytkowników.

Usługi LTE są obecnie dostępne na większości spośród blisko 500 stacji bazowych, na których świadczone są usługi HSPA+. W kolejnych etapach sieć będzie sukcesywnie rozbudowywana.

Przewagi Internetu LTE

Internet LTE w Cyfrowym Polsacie, dzięki swoim właściwościom technicznym oraz parametrom jakościowym może docelowo z powodzeniem zastąpić Internet stacjonarny, będąc jednocześnie odpowiedzią dla coraz bardziej wymagających konsumentów i rosnących możliwości oferowanych przez sieć. Jednocześnie posiada atut mobilności, który staje się coraz bardziej oczekiwany przez konsumentów. Pojemność, szybkość, minimalne opóźnienia ? taki potencjał ma w sobie mobilny Internet najnowszej generacji. Różnice widać gołym okiem. Dla porównania, ściąganie pełnometrażowego filmu HD z sieci w technologii UMTS zajmuje około 2 godzin, HSPA+ pobierze taki film w kilkadziesiąt minut, a LTE w kilka minut. Wszystko to sprawia, że dzięki Internetowi LTE w Cyfrowym Polsacie klienci będą mogli swobodnie korzystać z usług interaktywnych i multimedialnych, wymagających dużej przepustowości i transmisji w czasie rzeczywistym, jak gry online, komunikacja wideo czy telewizja HD przez Internet.

Specyfikacje techniczne sprzętu

Specyfikacja modemu Speed 1000 IPWireless:
technologia: LTE
częstotliwość: 1800 MHz
max. prędkość pobierania danych:
dla kanału 10 MHz: 73 Mb/s
dla kanału 20 MHz: 100 Mb/s (po zmianie oprogramowania)
max. prędkość wysyłania danych:
dla kanału 10 MHz: 25 Mb/s
dla kanału 20 MHz: 50 Mb/s (po zmianie oprogramowania)
pobór mocy: max. 2,5 W
intuicyjna instalacja: plug & play
możliwość podłączenia anteny zewnętrznej (gniazdo antenowe)
wymagania systemowe – system operacyjny: Win XP z minimum SP2, Win Vista, Win 7; port USB 2.0

Specyfikacja modemu E398 HUAWEI:
technologia: LTE i HSPA+
częstotliwość: 1800 MHz LTE oraz 900 i 2100 MHz HSPA+
kanał: 20 MHz
max. prędkość pobierania danych: 100 Mb/s
max. prędkość wysyłania danych: 50 Mb/s
zapisywanie informacji na karcie MicroSD
możliwość podłączenia anteny zewnętrznej (2 gniazda antenowe)

Specyfikacja anteny magnetycznej:
obsługiwane częstotliwości: 790-960 MHz, 1710-1880 MHz, 2500-2700 MHz
zysk energetyczny: max. 2 dBl
długość kabla: 3 m
kompatybilność: modem Speed 1000
możliwość ustawienia w pozycji pionowej lub poziomej
zintegrowany magnes

Specyfikacja anteny kominowej:
obsługiwane częstotliwości: 790-960 MHz, 1710-1880 MHz, 2570-2620 MHz
zysk energetyczny: 2-3 dBi
długość kabla: 2 x 10m
kompatybilność ? modem Speed 1000
polaryzacja pionowa

Aktualności Internet telekomunikacja