Siedzisz w pracy na Facebooku? Pamiętaj wyloguj sie!

Nie każdemu z nas grozi kolejna afera podsłuchowa, ale większość z nas może stać się ofiarą manipulacji czy kradzieży danych. Nierozważne korzystanie z aplikacji, niewylogowanie się z mediów społecznościowych czy ze strony banku – w ten sposób prywatne dane z łatwością stają się łupem nieuczciwych użytkowników sieci. Podobne sytuacje mogą zdarzyć się w biurze, w szkole czy na imprezie. Animacje powstałe z okazji kolejnej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu podpowiadają, jak uniknąć wirtualnych oszustów.

Bezpieczeństwo w Internecie to zagadnienie dotyczące nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych użytkowników Internetu. Kradzież czy manipulacja danymi to potencjalne zagrożenia, z którymi może się zetknąć każdy, kto surfuje po sieci. Nie trzeba robić zakupów online z użyciem karty kredytowej, aby paść ofiarą oszustwa. Wystarczy, jak co rano, przyjść do biura i włączyć firmowy komputer. Dlatego twórcy animacji postanowili przestrzegać przed lekkomyślnością w używaniu biurowego sprzętu.

Postanowiliśmy w zabawny sposób pokazać sytuację, jaka może mieć miejsce, jeśli nie zachowamy ostrożności korzystając z firmowych komputerów czy tabletów. Wraz z bohaterami animacji apelujemy: „lepszy Internet w pracy zależy od Ciebie”. Przestrzegamy, że wciąż niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak często nieumyślnie udostępniamy innym nasze hasła czy dane wrażliwe. A oszustów czy tych, którzy chcą się zabawić naszym kosztem nie brakuje – komentuje Mariusz Andreasik, inicjator, współtwórca animacji „Wpadka Adama”.

O bezpieczeństwie danych w środowisku biurowym mówi się coraz więcej. Pracodawcy wprowadzają nowoczesne, skomplikowane procedury i systemy pozwalające monitorować sposób korzystania pracowników z firmowego sprzętu. W Dniu Bezpiecznego Internetu twórcy animacji przekonują, że blokady, zabezpieczenia czy monitoring na niewiele się zdają, jeśli pracownikom brak świadomości i przekonania o tym, że warto samemu zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Z pomocą pracodawcom przychodzą innowacyjne rozwiązania, takie jak powstające coraz częściej szkolenia e-learningowe, filmy czy właśnie animacje. Ważne, aby dostęp do tych informacji był łatwy, a forma przekazu – inspirująca i angażująca pracowników. Najnowszą produkcję powstałą z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu można oglądać na kanale Youtube.pl

Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest w Polsce od 2005 roku przez Fundację Dzieci Niczyje i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), w ramach europejskiego programu Safer Internet. Więcej informacji o wydarzeniach tegorocznej edycji akcji można znaleźć na stronie: http://saferinternet.pl.

Aktualności Bezpieczeństwo