Serwer VPS – sposób na obniżenie kosztów prowadzenia firmy

Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od swojej wielkości czy branży w jakiej funkcjonuje, wykorzystuje serwer. Takie urządzenie może zakupić na własność, albo dzierżawić od podmiotu świadczącego usługi hostingowe. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego najlepszym wyborem może okazać się wynajem serwera VPS i w jaki sposób pozwala on obniżyć koszty prowadzenia działalności.

Aplikacje, sklepy online, serwisy internetowe czy zbiory danych firm mogą wykorzystywać jedno z kilku dostępnych rozwiązań hostingowych. Bazowanie na własnym serwerze jest opłacalne tyko w nielicznych przypadkach; jest tak przede wszystkim wówczas, gdy podmiot działa w sektorze IT i posiada własne zasoby, pozwalające zadbać o urządzenie; sprawdza się również wtedy, gdy firma nie inwestuje w markowe komponenty i  zasilacz awaryjny, a samego serwera nie trzyma w specjalnej szafie serwerowej. Tymczasem decydując się na outsourcing usług hostingowych, a konkretniej na dzierżawę serwera VPS, można uzyskać oszczędności w zakresie zarządzania infrastrukturą, a nawet związane z utrzymaniem kadry pracowniczej.

Czym jest serwer VPS?

Dla porządku warto wyjaśnić, że VPS (Virtual Private Server) to serwer zwirtualizowany, powstający poprzez podział serwera dedykowanego na mniejsze części. Taki serwer ma do dyspozycji tylko część zasobów sprzętowych hosta (serwera gospodarza) na którym się znajduje, ale użytkownik może swobodnie korzystać z przypisanego do niego systemu operacyjnego i nie widzi VPS wykorzystywanych przez pozostałych użytkowników. Co ważne, serwer VPS stanowi rozwiązanie tańsze niż serwer dedykowany i najczęściej okazuje się najlepszym wyborem w sytuacji, gdy potrzeby firmy nie osiągnęły jeszcze takich rozmiarów, które wymuszają posiadanie całego serwera na wyłączność.

Jak serwer VPS pomaga obniżyć wydatki na infrastrukturę IT?

Instalując własny system ERP na serwerze VPS można wyeliminować kilka istotnych kosztów związanych z  zarządzaniem infrastrukturą IT. W takim wypadku nie tylko można uniknąć kosztownego zakupu serwera, ale dodatkowo również wydatków na:

  • zakup szafy serwerowej,
  • zakup zasilacza awaryjnego,
  • zapewnienie serwerowi ochrony fizycznej,
  • wynagrodzenia dla pracownika odpowiadającego za zarządzanie serwerem,
  • ewentualny zakup elementów powiększających możliwości serwera.

W praktyce, jedynym kosztem użytkowania serwera VPS jest comiesięczna opłata za korzystanie ze zgromadzonych na nim zasobów. Co ważne, takie rozwiązanie wiąże się też z większą elastycznością niż posiadanie własnego serwera. Użytkownik może w dowolnym momencie z łatwością zmienić parametry VPS tak, aby dopasować je do swoich bieżących potrzeb; dzięki temu, zawsze płaci tylko za to, czego faktycznie używa i nie ryzykuje przy tym problemów z wydajnością w okresach zwiększonego obciążenia.

Praca zdalna sposobem na obniżenie kosztów utrzymania pracowników

Decydując się na serwer VPS można zrezygnować, przynajmniej częściowo, z tradycyjnego modelu zatrudnienia i zaoferować pracownikom możliwość pracy zdalnej. Fakt, że pracownik nie musi dzień w dzień przychodzić do biura na 8 godzin oznacza liczne korzyści nie tylko dla niego, ale również dla pracodawcy. Ten ostatni może obniżyć koszty związane z wynajmem biura, opłatami za media, czy zakupem mebli oraz napojów do picia. Poza tym, w zamian za wygodę jaką zapewnia praca zdalna może też zaoferować pracownikom nieco niższe wynagrodzenie – w końcu w tym wypadku oszczędzają oni czas i pieniądze choćby dzięki wyeliminowaniu dojazdów do pracy.

Warto też zauważyć, że możliwość zaproponowania pracy zdalnej daje pracodawcy większe pole manewru podczas rekrutacji pracowników. W ten sposób mogą pracować również osoby mieszkające na co dzień w innym mieście, niepełnosprawni, czy rodzice wychowujący małe dzieci.

Jak krok po kroku wdrożyć oszczędności z pomocą VPS?

By przejść na serwer VPS i móc korzystać ze związanych z tym zalet należy najpierw określić, którzy pracownicy i w jakim zakresie mogą zdalnie wykonywać swoje zadania. Następnie trzeba zweryfikować, którzy z nich będą zainteresowani taką formą współpracy i ewentualnie przeprowadzić renegocjację warunków umowy. W przypadku dużego zainteresowania pracą zdalną, warto rozważyć przeprowadzkę do mniejszego biura oraz sprzedaż niepotrzebnego sprzętu. Później pozostaje już tylko dopasować parametry serwera VPS do potrzeb firmy i zawrzeć umowę ze sprawdzonym dostawcą usług hostingowych, na przykład nazwa.pl (https://www.nazwa.pl/vps/). Jeśli firma użytkowała wcześniej własny serwer, może go sprzedać lub przeznaczyć do innych celów.

Artykuł sponsorowany

 

Aktualności Internet Poradniki