Samsung wprowadza nas w erę Smart Home

Samsung Smart Home zadebiutuje na targach CES 2014 w Las Vegas, a sama usługa pojawi się w urządzeniach i sprzętach gospodarstwa domowego firmy Samsung w pierwszej połowie 2014 roku. Zgodnie ze swoją wizją świata, w którym wszystko jest ze sobą połączone, Samsung zamierza nawiązać współpracę z innymi producentami sprzętu domowego, by umożliwić im produkcję urządzeń kompatybilnych z usługą Smart Home i zbudować w ten sposób podwaliny szybko rozwijającego się ekosystemu komunikujących się ze sobą urządzeń.

Samsung za sprawą Smart Home wykorzystuje swój potencjał największego na świecie producenta inteligentnych urządzeń, by już teraz umożliwić użytkownikom mieszkanie w domu pełnym sprzętów podłączonych do wspólnej sieci ? powiedział Wonpyo Hong, prezes Centrum Rozwiązań Medialnych Samsung Electronics. ? Zamierzamy w najbliższej przyszłości wprowadzać na rynek lepsze produkty dla domu, tak by nasi klienci mogli bez przerwy cieszyć się nowymi doświadczeniami życia w świecie inteligentnych urządzeń.

Unikalną cechą Smart Home jest możliwość kontrolowania połączonych urządzeń domowych i osobistych za pośrednictwem jednej aplikacji. Wśród urządzeń kompatybilnych ze zintegrowaną platformą i serwerem Smart Home znajdą się lodówki, zmywarki, telewizory Smart TV, aparaty cyfrowe, smartfony, a nawet zegarek GALAXY Gear.

Początkowo Smart Home będzie oferował trzy podstawowe funkcje umożliwiające łączenie się z urządzeniami domowymi z dowolnego miejsca w dowolnej chwili: Device Control (Sterowanie urządzeniami), Home View (Podgląd domu) i Smart Customer Service (Serwis Użytkownika Smart Home).

Device Control pozwoli użytkownikom wykorzystać urządzenia mobilne lub telewizor Smart TV do monitorowania i kontrolowania sprzętów domowych, na przykład do włączania klimatyzacji lub oświetlenia. Będzie można to robić zarówno z wnętrza, jak i spoza domu, a nawet podczas podróży zagranicznej. Jedno dotknięcie ekranu w dedykowanej aplikacji Smart Home umożliwi sterowanie jednym bądź wieloma urządzeniami jednocześnie z dowolnego miejsca na świecie.

Smart Home pozwoli również korzystać z komend głosowych na wszystkich urządzeniach sterujących. Kiedy użytkownik powie ?Wychodzę? do swojego zegarka GALAXY Gear, oświetlenie i wybrane sprzęty wyłączą się. Słowo ?Dobranoc? wypowiedziane do pilota Smart TV wyłączy telewizor i sprawi, że światła zaczną stopniowo gasnąć, przygotowując się do pory snu. Użytkownicy będą też mogli wykorzystywać kontrolę głosową w aplikacji na smartfony jako przyjemną i wygodną metodę komunikowania się ze swoimi sprzętami.

Za sprawą Home View użytkownicy będą mogli na bieżąco oglądać na ekranie smartfona wnętrze swojego domu za pośrednictwem kamer wbudowanych w sprzęty domowe. Dodatkowo Smart Customer Service poinformuje użytkowników, kiedy będzie się zbliżał czas serwisowania urządzeń bądź uzupełnienia odpowiednich materiałów eksploatacyjnych, a także zapewni wsparcie w uzyskaniu odpowiedniego serwisu.

Usługa Smart Home zostanie w pierwszej kolejności wprowadzona do wybranych telewizorów Smart TV, sprzętów gospodarstwa domowego i smartfonów. W miarę upływu czasu usługą będą obejmowane kolejne produkty zarówno firmy Samsung, jak i innych producentów.

Firma Samsung opracowała dedykowany protokół programowy Smart Home Protocol (SHP), za pośrednictwem którego wszystkie kompatybilne z usługą Smart Home urządzenia firmy Samsung i innych producentów łączą się ze sobą. Strategia ta ma doprowadzić do powstania fundamentów dla rozwoju ekosystemu połączonych ze sobą urządzeń domowych.

Firma Samsung planuje w przyszłości rozszerzyć usługę Smart Home na rozwiązania z dziedziny gospodarki energetycznej, bezpieczeństwa domu, opieki zdrowotnej i domowej ekologii. Realizacja tych zamierzeń będzie się odbywać na zasadzie współpracy z firmami oferującymi usługi w tych branżach, co ma na celu rozwój rynku połączonych urządzeń i usług domowych.

W połowie minionego roku z inicjatywy pana Wonpyo Honga firma Samsung utworzyła specjalną wewnętrzną grupę ? Komitet Sterujący Smart Home, której zadaniem jest kierowanie działaniami wszystkich grup produktowych, w tym działu R&D, aby wspierały one rozwój platformy Smart Home oraz koordynowały rozwój innowacyjnych usług i umów partnerskich związanych z tą platformą.

Aktualności