Recenzja routera TP-LINK Archer D5

Do naszej redakcji dotarł najnowszy model routera firmy TP-LINK – Archer D5. Jest on o tyle ciekawy, że poza wbudowanym modemem ADSL2+, sieć WiFi pracuje w dwóch zakresach częstotliwości: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Obsługuje zatem wszystkie możliwe standardy sieci WiFi : b/g/n/a/ac . Jako, że posiadam Internet od Netii na łączach TP SA, sprawdzę także jak wygląda praca routera z taką konfiguracja sieci.

W zestawie z routerem znajdziemy: kabel ethernetowy, splitter, 3 odkręcane anteny, zasilacz oraz instrukcję obsługi. Wymiary routera to: 229x160x37 mm .

Zestaw Archer D5

 Archer D5

W tylnej części routera znajdziemy przełącznik gigabitowy (4 porty), złącze telefoniczne modemu, włącznik zasilania, włącznik sieci WiFi, przycisk RESET, trzy złącza do których można przykręcić antenki oraz 2 wejścia USB w standardzie USB 2.0. Szkoda, że zabrakło obsługi nowszego USB 3.0.

Złącza Archer D5

 

Po włączeniu routera do prądu zaświecą się diody na obudowie routera, które kolejno oznaczają: dostęp do sieci LAN,  stan sieci WiFi, dostęp do Internetu, stan ADSL oraz zasilanie. Urządzenie tworzy domyślną sieć WiFi . Podłączyć się do niej możemy wpisując kod PIN, który znajdziemy na naklejce pod routerem. Do routera możemy się także podłączyć poprzez kabelek LAN – dostarczony do zestawu. Aby zalogować się do rutera wpisujemy w przeglądarce adres: http://tplinkmodem.net .

http://tplinkmodem.net/

Domyślny użytkownik to: admin, a hasło: admin .

main

Po zalogowaniu pokaże się szereg opcji do konfiguracji: ustawienia WiFi (tworzenie sieci dla gości, harmonogram włączenia, ustawienie siły sygnału, itp.), USB (podłączenie dysku i drukarki), kontrola rodzicielska, firewall, kontrola pasma, IPTV, DDNS i wiele innych.

Ogólnie rzecz biorąc, obsługa jest prosta i intuicyjna. Oczywiście mówię z punktu widzenia osoby, która ma doświadczenie z konfiguracją ruterów.

Do przetestowania pracy WiFi na częstotliwości 5GHz, posłużyła mi bezprzewodowa karta na USB 3.0 – model TP-Link AC1200 . Karta kosztuje ok. 160 zł i obsługuje wszystkie standardy WiFi.  Konfiguracja karty przebiega bardzo sprawnie – nawet na komputerze z Windows 8.1 . Wystarczy włożyć ją do portu USB. Za pomocą płyty CD instalujemy driver do karty.

karta_wifi AC1200

Łączenie do zadanej sieci wykonujemy za pomocą zainstalowanego programu konfiguracyjnego.

karta_wifi_2

 

Jeżeli chodzi o wydajność urządzenia Archer D5, na pewno lepiej radzi sobie w porównaniu do routera Netia Spot. Zasięg Wifi jest podobny, a jeżeli chodzi o transfery w sieli lokalnej to wychodzi 2 razy lepiej.

Cena routera Archer D5 wypada bardzo korzystnie na tle konkurencji. Kosztuje bowiem ok. 400 zł. Lista sklepów dostępna jest tutaj. Archer D5 jest godny polecenia.

 

 

Aktualności Hardware Testy