Recenzja magazynu “Programista” nr 3/2012

Właśnie dostałem do ręki nowy numer magazynu “Programista”. Tematem przewodnim jest tworzenie grafiki 3D dla Android-a. W związku z tym, że temat Androida jest mi bliski – wziąłem się ochoczo do przeczytania magazynu nr 3/2012.

W artykule poświęconym Android-owi, autor uczy jak użyć biblioteki OpenGL aby osiągnąć efekt 3D. W tym celu prezentuje on prototyp gry w której gracz porusza się w labiryncie, w stylu starych (i ciągle dobrych) gier typu Dungeon Master. Z góry uprzedzam, że artykuł jest skierowany do osób już programujących w Android. Jeżeli chcesz zacząć od podstaw to polecam ten artykuł.

Nawiązując do nauki programowania, to pożytecznym artykułem dla początkujących będzie publikacja na temat systemu kontroli wersji – w skrócie SVN. Co to takiego ? To platforma, która będzie pomagała w prowadzeniu zmian kodu źródłowego naszej aplikacji. Autor pomaga w konfiguracji tego pomocnego narzędzia.

W kolejnej części “Wprowadzenia do języka C# i platformy NET” poznamy podstawowe zagadnienia języka C#, takie jak operatory, rzutowanie, zmienne, tablice, instrukcje sterujące oraz przestrzenie nazw.

Ciekawym artykułem jest publikacja na temat aplikacji CMS – eZ Publish . Może nieco odbiega on od tematyki programowania ale warto go przeczytać. ez Publish pozwala na postawienie systemu CMS i to bez znajomości konkretnego języka programowania. Może ktoś z Was uruchomi swój własny portal WWW, np. o tematyce związanej z programowaniem ?

Skupiłem się jedynie na opisie artykułów, które mnie zainteresowały. Magazyn “Programista” zawiera jeszcze wiele innych publikacji, które na pewno dla innych wydadzą się równie ciekawe.

 

Programowanie