Przenośna konsola do gier. Jaką konsolę wybrać w i co na niej zagrać?

Przenośna konsola to idealny towarzysz dla miłośnika wirtualnej rywalizacji. Zabierzesz ją ze sobą w podróż, do ogrodu, na plażę i gdzie tylko zechcesz. Co warto o niej wiedzieć, jaki model wybrać i w jakie gry zagrasz na takim urządzeniu?

konsola do gier

Przenośne konsole do gier

Przenośne konsole istnieją od blisko kilkudziesięciu lat. Pierwsze urządzenia tego typu pojawiły się na rynku na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Niestety, ich mało staranne wykonanie przesądziło o ich porażce.

Hitem okazały się dopiero konsole Nintendo Game&Watch. To na nie tworzono kolejne gry i dostosowywano te już istniejące. Donkey Kong, Mario Bros – to tylko 2 tytuły, które stały się mobilne właśnie z powodu Game&Watch.

Kolejnym takim strzałem w dziesiątkę była przenośna konsola do gier Nintendo Game Boy. Marzyło o niej każde dziecko. Trudno się dziwić – w czasach, gdy nie znano jeszcze smartfonów, mobilne urządzenie do grania musiało wzbudzać ogromne zainteresowanie.

Kogo dzisiaj ucieszy przenośna konsola do gier? W zasadzie jest to bardzo uniwersalne urządzenie. Sprawi radość zarówno okazjonalnemu graczowi, jak i temu, który nie potrafi żyć bez codziennych wirtualnych potyczek.

Jej największą zaletą jest możliwość wykorzystania na grę tych trudnych do zagospodarowania momentów w ciągu dnia: gdy czekasz w kolejce do urzędu, jedziesz autobusem do pracy czy podróżujesz pociągiem na drugi koniec kraju. Ulubiona gra skraca czas oczekiwania, zapewnia rozrywkę i pozwala się zrelaksować.

Konsole przenośne dla dzieci

Jedziesz w podróż? Pracujesz w domu z chorym dzieckiem za ścianą? W chwilach, gdy desperacko potrzebujesz czasu dla siebie, przenośna konsola do gier pomoże Ci go znaleźć. Z łatwością skupisz się na swoich obowiązkach, gdy Twoje dziecko zajmie się mobilną rozgrywką.

Przy wyborze przenośnej konsoli do gier dla dziecka skoncentruj się na tym, by posiadała system kontroli rodzicielskiej. Bezpieczeństwo jest tutaj najważniejsze. Zawartość pamięci konsoli zależy od użytkownika. Masz więc ogromny wpływ na to, w co gra Twój maluch. Wśród tytułów dostępnych na konsole przenośne z łatwością znajdziesz gry odpowiednie dla dzieci. Wśród nich zapewne także te, w które i Ty sam grałeś lata temu!

W jakie gry można grać na przenośnych konsolach?

Przenośne konsole być może kojarzą Ci się głównie z grami platformowymi i arkadowymi, ale w tej chwili ich wybór jest praktycznie nieograniczony.

Proces portowania gier, czyli dostosowywania cudzych i własnych produkcji do konsoli przenośnych (przede wszystkim Nintendo Switch) stał się bardzo dochodowym przedsięwzięciem. To właśnie dzięki temu na konsolach mobilnych możemy zagrać już nie tylko w Mario Bros i Crash Bandicoot, lecz także w Dark Souls, Fifę, Doom czy… Wiedźmina 3.

Przeniesienie tego słynnego tytułu na platformę mobilną wywołało zresztą nie lada poruszenie. Trudno się dziwić – ta gra nawet w wersji na PC stanowiła wyjątkowo bezlitosny test wydajności komputera. Jej przeniesienie na Nintendo Switch okazało się jednak strzałem w dziesiątkę.

Zalety i wady przenośnych konsoli

Do najważniejszych zalet przenośnych konsoli należy przede wszystkim ich mobilność – zero kabli oznacza, że możesz grać, gdzie tylko zechcesz. Urządzenie jest niewielkie, lekkie i możesz z łatwością zabrać je ze sobą w torbie lub plecaku.

Szeroki wybór gier, także tych znanych z konsoli stacjonarnych i komputerów, pozwala na cieszenie się rozgrywką w dowolnym miejscu i czasie. Na dodatek, niektóre z tych tytułów pozwalają także na cross-save’owanie czyli aktualizowanie postępów w grze niezależnie od platformy. Nieważne, czy grasz mobilnie, czy na komputerze – zawsze jesteś na bieżąco.

Wadą przenośnej konsoli zwykle są jej niezbyt imponujące osiągi, zwłaszcza te związane z grafiką. Mobilne urządzenie nigdy nie dorówna wydajnością tym stacjonarnym. Na szczęście producenci gier są tego świadomi i starają się maksymalnie dostosować swoje gry do mobilnych platform.

Zobacz wszystkie konsole przenośne w sklepie internetowym Frahs.pl!

Aktualności Gry Hardware Poradniki