Przegląd możliwości oraz konkurencyjności darmowych programów

Nieugięci producenci komercyjnych programów komputerowych nieustannie trzymają wysokie ceny swoich produktów. Wychodzą z założenia, że osoby potrzebujące narzędzia o konkretnych możliwościach i tak je kupią, bez względu na wysokość ceny. Na szczęście dobre narzędzia o zbliżonych możliwościach do tych komercyjnych można nabyć zupełnie bezpłatnie. Wszystko za sprawą rozwoju rynku freeware, który pozwala użytkownikom na korzystanie z darmowych świetnych aplikacji komputerowych. Free – oznacza wolne, bez limitów i dokładnie takie są programy opatrywane umową freeware. W obrębie freeware mieszczą się programy m.in do korekty graficznej, pracy biurowo-domowej, kodowania, czy rozrywki i zabawy. Istnieje co prawda potencjalna możliwość zaopatrzenia zasobów komputera w pirackie oprogramowanie, tylko po co jak można mieć dobrej jakości legalne darmowe programy. Darmowe programy w wielu przypadkach uzbrojone są intratnymi możliwościami i wysoką funkcjonalnością. Nie znaleziono jeszcze żadnych przesłanek, że darmowy program, to zły program, wprost odwrotnie to poczesny program. Autentyczność tego trafnego założenia definiują chociażby rozbudowane i użyteczne funkcje w jakie zaopatrzone są produkty freeware. Niżej przedstawiam ówczesnych liderów globu freeware.

Darmowe oprogramowanie biurowe.
Przejęte pod własne skrzydła przez Apache Software Foundation dziecko Orakle – Open Office jest jednym z najlepiej wyposażonym w różne funkcje darmowym programem biurowym.
Open Office, czyli paczka aplikacji biurowych, za sprawą aplikacji Base potrafi współpracować z bazami typu BASE, czy dBASE. Zarządza danymi plików XML, daje wygodę pracy w jednym z trzech dostępnych trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. W pakiet aplikacji wkomponowano także świetny wieloelementowy arkusz kalkulacyjny – Calc. Jak sama nazwa podpowiada ułatwia on dokonywanie różnych skomplikowanych obliczeń. Na gruncie źródeł płynących z internetu realizuje konwersje kursów walut na np. Euro. Zainicjowano w nim jak i w pełnym składzie aplikacji nietrudną, intuicyjną obsługę. Inną aplikacją tego pakietu cieszącą się wartością samą w sobie jest jest Draw. Drwa to główna broń jego twórców, podnosząca rangę całego przedsięwziętego produktu.. Daje przyjemność projektowania ciekawych ilustracji, animowanych efektów i wiele innych atrakcyjnych rzeczy.
Uchybieniem było by nie wspomnienie o aplikacji Writer.
Writer jest nieodpłatnym edytorem do obróbki tekstu. Posiada prekursorskie możliwości edycji oraz formatowania tekstu. Writer jako alternatywa dla Worda, z wytwórni Microsoftu jest systematycznie porównywalny do swojego korelata. Patrząc na opinie sporej ilości użytkowników, to właśnie on jest bardziej użytecznym edytorem tekstowym, choć ciężko kategorycznie to rozstrzygnąć.

Darmowe narzędzia graficzne.
Następnym w hierarchii potentatem na miano przywódcy użyteczności wśród nieodpłatnego oprogramowania jest Gimp. Gimp jest narzędziem pozwalającym na przyzwoitą odróbkę oraz edycje grafiki bitmapowej. Dysponuje naszpikowanym zestawem akcesorii wspomagającym rysowanie, tj. pędzel, ołówek, aerograf itd. Można uzyskać pracując z nim zaskakująco dobrych efektów. Jest więc niezwykle dobrą alternatywą do takich programów jak Corel, czy Photoshop. Co prawda w porównaniu z nimi jest jeszcze małym, choć prężnie rozwijającym się narzędziem do grafiki.

Gdzie szukać darmowe  programy?
Stron internetowych dających możliwość pobrania darmowego oprogramowania jest całkiem sporo. Wystarczy w wyszukiwarkę Google wpisać frazy typu: “darmowe programy”, “programy freeware bądź “bezpłatne oprogramowanie”. W wynikach wyszukania na pewno znajdą się darmowe dobre programy.

Tylko na tych skromnych paru przykładach widać jak wielką wartością cieszy się rynek freeware. Z czasem być może przerośnie nawet światowych gigantów oprogramowani na komputer. Na obecną chwile daje szeroki zakres możliwości, więc warto korzystać z jego potencjału.

Programy Software