Programista jako prelegent – nowe możliwości rozwoju

W pracy najważniejszy głos ma kod. Ale na konferencji to programista musi przemówić za niego.

Dzień w IT jest często przepełniony ciszą. Praca wymagająca maksymalnej koncentracji po dłuższym czasie negatywnie odbija się nie tylko na relacjach towarzyskich, ale również na samym życiu zawodowym. Umiejętności miękkie pozytywnie wpływają na rozwój zawodowy w branży IT, w której niezbędna jest praca zespołowa. Nawet bardzo zdolny programista jest na gorszej pozycji w porównaniu do specjalisty otwartego na nawiązywanie kontaktów.  Dlatego warto rozwijać umiejętności miękkie poprzez udział w spotkaniach branżowych, zarówno jako uczestnik jak i prelegent.

Firma Infolet, która prawie od początku swojej działalności realizuje  koncepcję work-life balance, nie tylko szanuje czas wolny swoich pracowników, ale również dba o higienę pracy. Aby programistów nie dotknęło wypalenie zawodowe, firma IT w Krakowie zachęca swoich pracowników do wzięcia udziału w konferencjach w roli prelegenta.  

Rola prelegenta na konferencji IT daje więcej okazji do nawiązywania kontaktów towarzyskich i branżowych niż bycie wyłącznie uczestnikiem. Bycie w szczególnej roli na wydarzeniu to równie szczególna uwaga poświęcona po prelekcji. Statystycznie więcej osób będzie inicjowało rozmowę, co z kolei zwiększa szanse na nawiązanie ciekawych kontaktów. W przyszłości, jeśli relacje będą podtrzymywane, mogą zaprocentować w postaci rozwoju kariery.

Sama prelekcja uczy z każdym nowym wystąpieniem. Programista nie tylko przemawia w imieniu swojego kodu. Co więcej, stoi przed wyzwaniem stworzenia prezentacji (choć zdarzają się wystąpienia tylko z jednym slajdem), czyli musi precyzyjnie przełożyć swoje myśli i koncepcje na słowa i obraz. Warto 1-2 razy odbyć próbę prelekcji, najlepiej z nagraniem video, aby później przeanalizować słabsze strony wystąpienia i zawczasu je wyeliminować. Przy przygotowywaniu wystąpienia specjalista powinien uwzględnić zróżnicowany poziom wiedzy słuchaczy oraz język – coraz częściej prezentacje techniczne są prowadzone w języku angielskim. Z każdym nowym wystąpieniem pojawiają się nowe pomysły na formę prelekcji oraz odwaga, by wprowadzić lżejsze przerywniki. Dowcip jest w cenie.

Udział w spotkaniach branżowych w roli prelegenta pozytywnie wpływa na rozwój kariery. Jeśli programista odnajdzie się w wystąpieniach publicznych i dobrze na nich wypadnie, coraz częściej będą się pojawiały zaproszenia na kolejne spotkania, prośby o wypowiedzi czy wpisy gościnne na portalach IT.

Aby odnieść sukces jako prelegent IT, ważna jest również interakcja ze słuchaczami oraz opanowanie. Należy być przygotowanym na niewygodne pytania, w tym podchwytliwe, dlatego konieczna jest doskonała znajomość tematu. Innym wyzwaniem są problemy techniczne podczas prelekcji: uszkodzony plik z prezentacją, laptop, który nie jest kompatybilny z projektorem czy niedziałający mikrofon potrafią wybić z rytmu. W takich sytuacjach warto sobie przypomnieć, że prelegent dzieli się wiedzą, która jest niezależna od problemów technicznych.

Aktualności