Praca z domu jako programista – czy to coś dla Ciebie?

Wraz ze wzrostem popularności internetu pojawiło się coraz więcej możliwości prowadzenia działalności przez freelancerów. Jednym z najbardziej popularnych zawodów wśród „wolnych strzelców” jest programista. Jednak czy jest to opłacalne? Nie pracując na etacie nie masz zabezpieczenia ekonomicznego na wypadek urlopu. Sam też musisz dbać o opłacenie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego i odłożyć część wynagrodzenia na rzecz stabilności finansowej. Czy praca jako wolny strzelec to coś dla Ciebie?

1. Podstawowe wymagania

Praca na własny rachunek wydaje się kusząca: wyjątkowo elastyczne godziny pracy, swoboda w wyborze projektów i brak niezadowolonego szefa nad głową. Możliwość wybierania tylko naprawdę interesujących zleceń to przywilej, o którym pracownicy wielkich korporacji tylko marzą. Najbardziej kluczowym elementem decydującym o Twoim powodzeniu będzie odpowiednia wiedza i doświadczenie pozwalające na realizację projektu. Im więcej dobrych opinii zbierzesz oraz im szersza jest Twoja znajomość języków programowania, tym więcej zleceń będziesz mógł realizować.

2. Wybór formy prawnej

Przed rozpoczęciem działalności musisz zastanowić się nad najbardziej korzystną dla Ciebie formą prawną. Dużą wagę ma tutaj czas, jaki planujesz poświęcać na freelancing oraz czy wypłata będzie raczej dodatkiem do pensji, czy pełnowymiarowym zajęciem. Wybierając opcję pierwszą najwygodniej będzie Ci zdecydować się na umowy cywilnoprawne z firmą zlecającą, czyli na umowę o dzieło lub  umowę zlecenie. Własna działalność gospodarcza to raczej opcja dla osób, które wybiorą pracę na pełen etat. Nie zwalnia to takich osób od płacenia składek do ZUSu czy podatków. Składki do ZUSu dla początkujących zamykają się w kwocie 500 złotych, jednak jeżeli działalność będzie funkcjonować na rynku dłużej niż 2 lata, składki wzrastają do około 1100 złotych.

3. Perspektywy rozwoju

Niezależnie od tego czy wolisz programowanie niskopoziomowe, czy może preferujesz tworzyć gry komputerowe lub zajmować się inteligentnymi urządzeniami domowymi, jako programista freelancer masz ogromny wachlarz możliwości rozwoju swojej kariery. Jeżeli pracujesz nad swoimi umiejętnościami miękkimi i potrafisz sprawnie posługiwać się językami programowania, możesz mieć pewność powodzenia. Wysokie zarobki i spore możliwości wyboru to główne atuty pracy zdalnej. Szukając zleceń na portalach branżowych każdy freelancer znajdzie coś dla siebie.

Czy praca na własny rachunek to coś dla Ciebie? Nigdy nie będziesz pewny na sto procent zanim nie spróbujesz!

Aktualności Poradniki Programowanie