Poradnik dla osób kupujących laptopa

Rynek przenośnych komputerów jest niezwykle bogaty i nasycony. Duży stopień konkurencyjności zmusza producentów do podjęcia wszelkich możliwych kroków w walce o konsumenta, co oczywiście dla samych klientów ma niezwykle korzystny skutek – pozwala cieszyć się produktami najwyższej jakości w konkurencyjnych cenach. Jednak ze względu na bogactwo wyboru, znalezienie modelu odpowiedniego właśnie dla nas może okazać się trudnym zadaniem. W tym krótkim poradniku postaramy się pomóc ci w znalezieniu laptopa dla siebie.

Poradnik dla osób kupujących laptopa

MacOS, Windows, czy może Android?

MacOS oraz Windows to dobrze znane środowiska pracy, nadające się zarówno do prostych, codziennych zadań, jak i profesjonalnej pracy wymagającej specjalistycznego oprogramowania. To, który z tej dwójki jest lepszy, zwykle pozostaje kwestia subiektywną. Fani Apple będą przekonywać o wyższości systemu macOS, użytkownicy Windowsa twierdzić, że ten w niczym mu nie ustępuje.

MacOS może okazać się korzystnym rozwiązaniem, kiedy posiadasz już inne urządzenia firmy Apple – wtedy znacząco ułatwi to komunikację między nimi. Wybierając system firmy Apple, musisz liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami zakupu sprzętu – urządzenia o zbliżonej wydajności z systemem Windows są zwykle znacznie tańsze.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Android jest systemem, który ze smartfonów oraz tabletów dotarł również na laptopy – Chromebooki to popularne i atrakcyjne cenowo rozwiązania dla osób, które nie stawiają swojemu laptopowi dużych wymagań i nie potrzebują do szczęścia wiele więcej, niż przeglądarka internetowa – która umożliwia korzystanie z wielu aplikacji webowych, jak chociażby Google docs.

Do gier, czy do pracy?

Laptopy do gier różnią się parametrami od tych przeznaczonych do biura lub użytku domowego. W przypadku graczy kluczowym komponentem urządzenia jest potężna karta graficzna – to ona umożliwi nam granie w najnowsze tytuły. Większość producentów laptopów posiada osobną linię urządzeń, przeznaczoną specjalnie dla fanów wirtualnej rozgrywki.

Jeśli nie zamierzasz gry i nie zajmujesz się tworzeniem grafiki 3D – obejdziesz się bez wysokiej klasy karty graficznej. Zazwyczaj wystarczy po prostu zintegrowana karta graficzna – i to właśnie w nią wyposażona jest większość laptopów z niższej oraz średniej półki cenowej.

Urządzenia 2w1

Nową, zyskującą na popularności kategorią są laptopy 2w1. Wyposażone są one w dotykowy ekran, który może funkcjonować jak tablet. Laptopy tego typu często wyposażone są w rysik, stanowiąc wymarzone rozwiązanie dla artystów oraz osób na co dzień pracujących z programami graficznymi, jak na przykład Photoshop. Niektóre z laptopów tej kategorii pozwalają nawet na odłączenie ekranu od klawiatury, znacznie zwiększając mobilność urządzenia.

Prym w tej kategorii wiodą laptopy firmy Microsoft z serii Surface, jednak podobne rozwiązania można znaleźć również u wielu innych marek, jak chociażby Lenovo, Dell czy HP.

Jaką markę wybrać?

Praktycznie każda znana, dostępna na rynku marka zajmująca się produkcją laptopów oferuje produkty wysokiej jakości. Laptop Asus to świetne rozwiązanie dla osób szukających równowagi między doskonałą jakością a atrakcyjną ceną. Apple docenią osoby zakochane w wysokiej jakości wzornictwie – chociaż pod tym względem, inne firmy poszły w ślady Apple i obecnie również oferują laptopy nie tylko wydajne, ale również doskonale prezentujące się wizualnie. Dell oferuje wiele modeli premium, których celem jest spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających przedsiębiorców. Duży wybór laptopów dostępnych w atrakcyjnych cenach znajdziesz na portalu Allegro.

Aktualności Laptopy Poradniki