Planujesz kupić telewizor? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru

Telewizor jest nieodzownym elementem domowego wyposażenia – i tak już od kilkudziesięciu lat. Niemniej jednak, wraz z rozwojem technologii, jego rola uległa zmianie. Dziś służy nie tylko do śledzenia ulubionych kanałów TV, ale także filmów, serwisów VOD, a nawet przeglądania Internetu. Zastanawiasz się, jak wybrać model, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom? Oto kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Zanim wybierzesz się do sklepu, ustal kryteria, które powinien spełniać telewizor. Określ m.in. gdzie chcesz ustawić telewizor, jak będziesz go wykorzystywać i jak ważna jest dla Ciebie jakość obrazu. A oto bardziej szczegółowe wskazówki.

Przekątna ekranu

Chodzi o rozmiar telewizora. Zwróć uwagę na minimalną odległość, w jakiej znajdziesz się od ekranu. To ona jest kluczowa – zarówno z uwagi na Twój komfort, jak i zdrowie oczu. I tak:

  • jeżeli wyniesie ona kilkadziesiąt centymetrów – np. 70-80, dobrym wyborem będzie model o przekątnej nieprzekraczającej 30 cali; mniejsze telewizory sprawdzą się również w pomieszczeniach, w którym telewizor będzie tylko dodatkową rozrywką „w tle” – np. w kuchni;
  • dla odległości ok. 1,25 do 2,75 m najbardziej polecane są telewizory o przekątnej 32 cala,
  • dla minimalnej odległości powyżej 2 m do maksymalnej 4,5 metra najlepiej sprawdzi się telewizor 55-calowy,
  • telewizory 65-calowe i większe są odpowiednie wówczas, gdy odległość minimalna od ekranu wynosi ok. 2,6 m, a maksymalna przekracza 5 m.

Dystanse podane powyżej są oczywiście orientacyjne. Warto jednak pamiętać, że zasada „większy znaczy lepszy” w przypadku telewizorów nie obowiązuje. A że wybór przekątnych ekranu na rynku jest duży – np. telewizory producenta Manta znajdziesz w przedziale 19-65 cali, z łatwością dopasujesz rozmiar dla siebie.

Typ matrycy: LED, OLED czy LCD?

Tak zwany „płaski telewizor” to w drugiej dekadzie XXI wieku standard. Niemniej jednak, ekrany urządzeń są wykonane w różnych technologiach.

  • Najstarszą z nich jest technologia LCD – telewizory wyposażone w taki ekran są zazwyczaj niedrogie, jednak mają grubszą obudowę, a kontrast obrazu może być stosunkowo niewielki. Mogą się również pojawić problemy z nierównomiernym oświetleniem ekranu.
  • Popularną alternatywą dla LCD jest LED – zapewniające wyższą jakość obrazu, lepszy balans kolorystyczny, a przy okazji – niższe zużycie energii.
  • OLED to najdroższa, ale obecnie najlepsza na rynku technologia wykonania matrycy ekranu. Każdy jej piksel świeci samodzielnie, bez konieczności stosowania dodatkowego podświetlenia, co daje m.in. szerokie kąty widzenia i doskonały kontrast kolorów. Urządzenia z ekranem OLED są jednak równocześnie najdroższymi spośród wszystkich.

Rozdzielczość ekranu

Równie ważna jak typ matrycy. Najbardziej zaawansowane telewizory z wysokiej półki cenowej oferują rozdzielczość 4K UHD (3840 x 2160 px), co daje niezwykłą dokładność odwzorowania obrazu, pod warunkiem, że… materiał wyświetlany na nim jest zgodny z technologią 4K. Obecnie jest ona stosowana stosunkowo rzadko, zatem inwestycja w 4K jest wydatkiem, który zaowocuje w pełni dopiero w przyszłości.

Alternatywą dla 4K jest Full HD – standard stosowany dzisiaj najpowszechniej. To w nim nadawane są m.in. kanały HD cyfrowych stacji telewizyjnych. Jeśli szukasz tańszego rozwiązania, które zaoferuje dobrą (ale nie doskonałą) jakość obrazu – zdecyduj się na standard HD Ready.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli telewizor ma pełnić dodatkowe funkcje – zwróć uwagę, czy:

  • posiada dodatkowe złącza – np. HDMI,
  • jest wyposażony w technologię WiFi, dzięki której połączy się z Internetem,
  • oferuje funkcjonalność smart TV, która pozwoli Ci korzystać z aplikacji i serwisów streamingowych.

Kierowanie się powyższymi wskazówkami pozwoli Ci wybrać telewizor na miarę Twoich potrzeb.

Agd Aktualności Poradniki