Pierwsze testy bezprzewodowego ładowania pojazdów elektrycznych

Qualcomm ogłosił pierwsze testy bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych (Wireless Electric Vehicle Charging ? WEVC). Qualcomm współpracuje przy tym projekcie z rządem Wielkiej Brytanii, biurem Burmistrza Londynu oraz instytucją odpowiadającą za transport w Londynie (Transport for London ? TfL).

Pierwsze testy mają rozpocząć sie na początku 2012 roku i obejmą 50 samochodów elektrycznych. Podczas testów zostanie wykorzystana technologia bezprzewodowej, indukcyjnej transmisji energii firmy Qualcomm która pozwala na wysoce wydajne transfery energii elektrycznej. Co ważne, jest to bardzo proste w obsłudze: kierowca po prostu parkuje auto a system automatycznie przechodzi w tryb ładowania sprawiając, że staje sie to zupełnie bezproblemowe.

Test, który będzie częściowo przeprowadzony w tzw. Tech City, dzielnicy Wschodniego Londynu otrzymującej duże wsparcie rządu, ma wzmocnić oraz zachęcić innowacyjne technologicznie firmy ? mające siedziby w tej części miasta ? do tworzenia nowatorskich projektów związanych z rozwojem i uatrakcyjnieniem użytkowania samochodów elektrycznych.

Premier David Cameron powiedział, ?Technologia bezprzewodowego ładowania jest wielkim krokiem naprzód dla branży pojazdów elektrycznych i jestem zachwycony, że londyńskie firmy będą jednymi z pierwszych, które będą mogły korzystać z tych testów. Kreatywne, zaawansowane technologicznie rozwiązania takie jak to są niezwykle istotne ponieważ pracujemy w tej chwili nad wzmocnieniem naszej gospodarki a decyzja aby testy zostały przeprowadzone w Tech City pokazuje, że Wielka Brytania jest idealnym miejscem dla innowacji i inwestycji.?

?Test jest doskonałym przykładem jak ładowanie pojazdu może wyglądać w przyszłości. Pokazuje to jak innowacyjne rozwiązania mogą pomóc w tworzeniu rzeczywistej alternatywy dla użytkowników pojazdów w postaci aut elektrycznych,? powiedziała Justine Greening, sekretarz stanu odpowiedzialna za transport. ?Projekt ten uzupełnia rządowy fundusz wielkości 30 milionów funtów mający na celu uruchomienie instalacji punktów umożliwiających ładowanie w ośmiu rejonach kraju.?

Burmistrz Londynu Boris Johnson, powiedział, ?Zgodnie z moją misją zapewnienia czystszego powietrza dla stolicy chcę aby Londyn stał się stolicą pojazdów elektrycznych w Europie. Zachęcanie do masowego użytkowania pojazdów elektrycznych jest kluczowym elementem w wizji stworzenia miasta o zerowej emisji spalin. Już w tej chwili jesteśmy na dobrej drodze dzięki tworzonej przez Transport for London sieci punktów umożliwiających ładowanie ale musimy iść dalej. Zapowiedziane właśnie testy są nową innowacją w moich planach umożliwiającą mi namawianie kierowców na przejście na energię elektryczną z jeszcze większym przekonaniem.? 

?Qualcomm jest bardzo zadowolony z możliwości uczestniczenia w przed komercyjnych testach technologii WEVC w Londynie, które powstały w ramach istniejących testów pojazdów elektrycznych sponsorowanych przez Technology Strategy Board oraz Office for Low Emission Vehicles w Wielkiej Brytanii,? powiedział Andrew Gilbert, executive vice president of European Innovation Development w firmie Qualcomm. ?Ładowanie bezprzewodowe eliminuje kable oraz sprawia, że ładowanie pojazdów elektrycznych staje sie proste i wygodne dla kierowców.?

Addison Lee, największa firma taksówkowa w Wielkiej Brytanii oraz Chargemaster plc, wiodący europejski operator zaawansowanej infrastruktury służącej ładowaniu pojazdów elektrycznych również zgodziły się uczestniczyć w londyńskich testach WEVC.

?Jako firma spoglądająca w przyszłość wierzymy, że przeprowadzany w Londynie test bezprzewodowego ładowania pojazdów elektrycznych zapewni unikalną wiedzę na temat możliwości wykorzystania tej technologii w naszej branży,? powiedział John Griffin, Prezes Zarządu Addison Lee.

?Jesteśmy zaszczyceni z możliwości uczestniczenia w tym programie,? powiedział David Martell, chief executive firmy Chargemaster plc. ?Test przeprowadzany w Londynie uzupełni naszą, istniejąca infrastrukturę oraz umożliwi Londynowi i całej Wielkiej Brytanii przewodzenie w technologii ładowania elektrycznych pojazdów.? 

Kierownictwo programu Wireless Electric Vehicle Charging w skład którego wchodzą przedstawiciele następujących instytucji: TfL, biuro Burmistrza Londynu oraz Rządu będzie nadzorować testy. Są one otwarte dla wszystkich firm takich jak producenci samochodów, które pragnęłyby w nich uczestniczyć. Firmy powinny rejestrować się na stronie www.qualcomm.com/wireless-ev-charging

Elektronika