Ogólna konserwacja komputera – dowiedz się, jak zadbać o swój sprzęt

Żeby cieszyć się niezawodnym sprzętem przez lata, należy odpowiednio o niego dbać. Regularne czyszczenie – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne – jest niezwykle istotne. Dowiedz się, jakie czynności konserwacyjne powinieneś wykonywać, żeby utrzymać swój komputer w jak najlepszym stanie.

Usuwaj zabrudzeń z wyświetlacza

Czyszczenie ekranu metodami chałupniczymi wydaje się kuszącą opcją, ale najlepiej używać środków stworzonych właśnie w tym celu. Do dyspozycji mamy preparaty płynne, w postaci pianki lub nawilżanych chusteczek. Przy ich pomocy pozbędziesz się zabrudzeń, nie uszkadzając przy tym powłok ochronnych wyświetlacza.

Pozbądź się kurzu

Każdy posiadacz komputera powinien zaopatrzyć się w sprężone powietrze. Najczęściej stosuje się go do wydmuchiwania kurzu z gniazdek, spod klawiszy na klawiaturze oraz ze szczelin wentylacyjnych odpowiedzialnych za chłodzenie m.in. procesora i karty graficznej. W przypadku komputerów stacjonarnych wskazane jest, żeby oczyścić z kurzu zasilacz oraz radiatory, czyli elementy służące do odprowadzania ciepła.

Pamiętaj, że procesor stanowi rdzeń komputera, dlatego należy regularnie upewniać się, że nie ulega przegrzaniu. Od jego stanu zależy funkcjonowanie całego sprzętu. Z tego artykułu dowiesz się więcej o jego konserwacji: Zbyt wysoka temperatura procesora? Zobacz, jak to naprawić!

Zadbaj o bezpieczeństwo

Program antywirusowy powinien być zainstalowany od razu po zakupie komputera i aktywny przez cały czas korzystania z niego. Wciąż warto przynajmniej raz w miesiącu wykonać dodatkowo pełne przeskanowanie systemu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że na żadnym z dysków nie zagnieździł się podejrzany wirus.

Regularne pozbywaj się niepotrzebnych danych

Z biegiem czasu w systemie zbiera się coraz więcej śmieci, które spowalniają działanie komputera. Są to np. ślady po nieużywanych już programach, uszkodzone wpisy w rejestrze, zduplikowane i tymczasowe pliki. Żeby się ich pozbywać, należy pobrać i cyklicznie uruchamiać aplikację usuwającą tego typu pozostałości. Po takiej czynności system nie będzie niepotrzebnie obciążany, a na dysku zwolni się trochę miejsca.

Korzystaj z aktualizacji

Rzeczą, o której często się zapomina jest aktualizowanie na bieżąco systemu oraz używanych programów. Korzystanie z najnowszej wersji ma znaczenie nie tylko ze względu na wydajność oraz nowe funkcjonalności. Aktualizacje są przede wszystkim związane z bezpieczeństwem. Służą naprawianiu ewentualnych błędów, ochronie przed wykradaniem danych, zwiększeniu stabilności działania, poprawie wydajności. Żeby nie musieć zaprzątać sobie tym głowy, najlepiej ustawić sobie automatyczne pobieranie najnowszych wersji np. podczas wyłączania komputera.

Pomimo dokładania starań by sprzęt był sprawny latami, niektóre z jego części z czasem ulegają degradacji. Proces powolnego zużywania się jest nieunikniony, ale opisane wyżej czynności konserwacyjne pozwolą na maksymalne przedłużenie żywotności komputera i zabezpieczenie go przed ewentualnymi atakami z zewnątrz.

Aktualności Hardware Poradniki