Nie tylko domowe porządki, czyli jak skutecznie i bezpiecznie czyścić sprzęt?

Korzystamy ze sprzętu elektronicznego na co dzień, ale niejednokrotnie zapominamy o nim zupełnie, jeśli chodzi o wszelkie porządki. A ten błąd i niedopatrzenie mogą być przyczyną awarii sprzętu i nawet bezpowrotnej utraty wszystkich posiadanych na nim danych. Aby zachować optymalne działanie laptopów, powinniśmy zatem regularnie poświęcać nieco czasu na zadbanie o wszystkie sprzęty, z laptopami włącznie. Jak czyścić komputery, żeby im nie zaszkodzić? Poniżej zdradzamy kilka sprawdzonych porad i sposobów.

czyszczenie laptopa

Czego na pewno nie wolno robić?

Zanim przejdziemy do prawidłowych praktyk, zwróćmy uwagę na to, czego raczej nie powinniśmy robić, jeśli chcemy wyczyścić nasz sprzęt.

Przede wszystkim, nie powinniśmy czyścić laptopów podłączonych do ładowarek. Może to doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, a w najgorszym razie do porażenia prądem, co potrafi być niezmiernie niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.

Oprócz tego, do oczyszczania komputerów nie używamy standardowych detergentów, które mamy w domach. Potrafią doprowadzić do mikrouszkodzeń oraz zarysowań, które wpływają negatywnie na estetykę sprzętu, a także mogą być później powodem nieprawidłowego działania.

Kolejnym poważnym błędem, który często popełniamy, jest nadmierne potrząsanie, aby usunąć okruchy lub kurz, znajdujący się pod klawiszami.

Nie powinniśmy także demontować przycisków z klawiatury – każda próba ich podważenia, jeśli nie mamy wprawy i doświadczenia, może się bowiem skończyć uszkodzeniem ich, a w konsekwencji koniecznością wymiany całej klawiatury.

Jak poprawnie czyścić laptopa?

Skoro już wiemy, jakich zachowań należy się wystrzegać, przeanalizujmy, co powinniśmy robić, żeby nasz laptop znów zalśnił czystością.

Sprzęt elektroniczny najlepiej przecierać suchą ściereczką z mikrofibry, która delikatnie zdejmuje drobinki kurzu, nie rysując obudowy. Jeśli zauważymy jakiekolwiek tłuste plamy, do ich usunięcia można użyć dedykowanej chemii, np. żelu do czyszczenia ekranów, który dostaniemy w AkcesoriaMarket.pl, sklepie pełnym sprawdzonych artykułów elektronicznych i części zamiennych.

Sam ekran warto przetrzeć mikrofibrą z odrobiną płynu do czyszczenia monitorów LCD/LED/OLED. Postawmy na preparaty, które łatwo parują, nie pozostawiając smug na czyszczonej powierzchni.

Największym wyzwaniem bywa czyszczenie klawiatury, zwłaszcza jeśli pod klawiszami uzbierał się kurz. Można go sprawnie usunąć z pomocą niewielkiego pędzelka lub sprężonego powietrza.

Czysty laptop = sprawny laptop

Wydawać by się mogło, że czyszczenie komputerów to głównie kwestia estetyczna. Trzeba jednak zauważyć, że wpływa ono także na bezpieczne używanie sprzętu. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii laptopów są bowiem zanieczyszczenia. Odkładają się we wnętrzu, podwyższając temperaturę, co potrafi uszkodzić większość części sprzętu.

Jeśli zależy nam zatem na optymalnej wydajności i bezawaryjności, powinniśmy regularnie czyścić nasze komputery – dla ich bezpieczeństwa oraz naszego komfortu pracy. A estetyczny wygląd będzie tylko przyjemnym bonusem, który znacząco uprzyjemni codzienne użytkowanie każdego sprzętu.

Aktualności Laptopy Poradniki