NFC – wszystko co chcielibyście wiedzieć

Na pewno większość z Was już słyszała o technologii NFC. Przewiduje się, że będzie to kolejna wielka rzecz o której będzie głośno w ciągu następnych 5 lat. Coraz więcej nowych telefonów komórkowych wyposażanych jest właśnie w tą technologię.

Większość z nas zadaje sobie pytanie, co to właściwie jest NFC i do czego służy ? W artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania.

blik biedronka

Co to jest NFC ?

NFC (ang. near-field communication) jest rodzajem bezprzewodowej transmisji krótkiego zasięgu (do 10 cm) pomiędzy dwoma fizycznymi obiektami.

Aby urządzenia (przykładowo smartfon i terminal płatniczy) mogły obsłużyć transmisję NFC, muszą posiadać w swoim wnętrzu: układ elektroniczny obsługujący tą technologię oraz antenę.
Pomimo że dopiero teraz usłyszeliśmy o NFC, to sama technologia jest już dosyć stara. Przemysłowy standard powstał w latach 2003-2004 . W ostatnich latach NFC stał się bardziej rozpoznawalny ale nadal nie jest stosowany na szeroką skalę.

Do czego służy NFC ?

W skrócie – do wymiany danych. Jednym z praktycznych zastosowań NFC jest bezprzewodowa wymiana danych pomiędzy telefonem a np. laptopem. NFC jest także używany w celach reklamowych. Po dotknięciu smartfonem elektronicznej kartki z obsługą NFC, możemy zobaczyć na ekranie swojego telefonu szczegółowy film reklamowy.

Jednym z ostatnich zastosowań NFC jest obsługa płatności. Smartfon z NFC służy jako nasza karta płatnicza i po zbliżeniu do terminala wykonywana jest płatność. Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie: po co używać telefonu skoro płatności zbliżeniowe obsługiwane są już przez niektóre katy płatniczne (np. za pośrednictwem technologii paypass) . Odpowiedź jest prosta – dla wygody. Dużo prościej i szybciej zapłacić czymś co już mamy w naszej dłoni. Dodatkową zaletą jest to, że w telefonie możemy “przechowywać” więcej kart i dokonywać nimi płatności – karty lojalnościowe czy bilety.

Jednak aby nasz smartfon służył jako mobilny portfel, wcale nie jest wymagana technologia NFC. Firmy zajmujące się płatnościami mobilnymi są w tym względzie podzielone. Część stosuje NFC, a cześć inne rozwiązania software’owe.

Które smartfony obsługują NFC ?

Na pewno nie jest to popularny iPhone.  Do obsługi płatności mobilnych używa on oprogramowania o nazwie iPhone Passook .

NFC obsługują za to m.in: Samsung Galaxy Note, Galaxy S III, Google Nexus 4, Nexus S, Nokia Lumia 820, Lumia 920, Sony Xperia Ion, Motorola Droid Razr M, Droid Razr Maxx HD, LG Intuition, HTC Evo 4G LTE, BlackBerry Z10 i BlackBerry Q10 .

Czy używanie NFC jest bezpieczne ?

NFC posiada kilka warstw bezpieczeństwa zależnych od zastosowania czy użytego urządzenia. Dane na temat karty płatnicznej zapisywane są w postaci zaszyfrowanej, w specjalnie chronionym układzie elektronicznym lub na karcie SIM. Do wykonania płatności często wymaga jest znajomość PIN-u. Jeżeli Twój telefon zostanie ukradziony musisz zadzwonić do operatora obsługującego twoje konto płatnicze i zablokować je.

Czy warto zaopatrzyć się w telefon z NFC już teraz ?

Eksperci przewidują, że technologia NFC rozwinie się w ciągu 3-5 lat . Spodziewane jest także to, że coraz więcej i więcej telefonów będzie obsługiwało ten rodzaj transmisji. Wszystkie oczy zwrócone są na firmę Apple. Jak na razie nie wiadomo, czy następny model iPhone będzie obsługiwał NFC. A takie rozwiązanie może przyczynić się do nagłego rozwoju technologii NFC. O tym, że Apple planuje wdrożyć NFC pisałem już w 2011 roku.

Aktualności Internet