Microsoft uruchamia Centrum do walki z przestępczością cyfrową

Microsoft ogłosił dzisiaj otwarcie Centrum do walki z przestępczością cyfrową. Inicjatywa ta ma wspierać globalne działania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Centrum będzie łączyć ekspertów z zakresu prawa i technologii oraz umożliwiać wykorzystanie najbardziej zaawansowanych narzędzi i rozwiązań informatycznych, wprowadzając tym samym zupełnie nową jakość w obszarze walki z przestępczością w Internecie.

Każdego roku przestępstwa cyfrowe zbierają swoje żniwo kosztem milionów konsumentów na całym świecie. Według danych CERT.GOV.PL, w porównaniu z 2011 rokiem, liczba obsłużonych przez zespół CERT incydentów w roku 2012 zdecydowanie wzrosła. Zdecydowaną większość z nich stanowiły tzw. botnety, połączone w sieci komputery zarażone złośliwym oprogramowaniem, wykorzystywane przez cyberprzestępców do wysyłania spamu, kradzieży danych, generowania tzw. ?fałszywych kliknięć?, itp. Ponadto zespół CERT.GOV.PL stale otrzymuje znaczną liczbę zgłoszeń odnośnie do skanowania sieci w poszukiwaniu podatności oraz wysyłki wiadomości typu SPAM.

Inne istotne zagrożenie to tzw. phishing ? proceder ten polega na wyłudzaniu poufnych informacji od użytkownika poprzez podszycie się np. pod bank czy sklep internetowy.

Centrum do walki z przestępczością cyfrową będzie zajmować się walką z tego typu przestępstwami, ale także z przypadkami kradzieży własności intelektualnej i procederem wykorzystywania dzieci w sieci.

?Centrum do walki z przestępczością cyfrową Microsoft to miejsce, w którym nasi eksperci spotykają się z naszymi klientami i partnerami w jednym tylko celu: aby zapewnić wzrost bezpieczeństwa w sieci? ? powiedział David Finn, Associate General Counsel w departamencie Microsoft Digital Crimes. ?Łącząc zaawansowane narzędzia z technologią, odpowiednimi umiejętnościami i nowymi perspektywami możemy sprawić, że Internet będzie bezpieczniejszym miejscem dla nas wszystkich?.

Zasięg Centrum do walki z przestępczością cyfrową będzie rozszerzony do 12 biur satelickich i regionalnych laboratoriów znajdujących się na całym świecie ? w Pekinie, Berlinie, Bogocie, Brukseli, Dublinie, Gurgaon, Hongkongu, Monachium, Singapurze, Sydney oraz Waszyngtonie i Edinboro w Stanach Zjednoczonych. Te dodatkowe lokalizacje pozwolą firmie Microsoft identyfikować i analizować nielegalne oprogramowanie oraz przestępstwa związane z kradzieżą własności intelektualnej, a także dzielić się z lokalnymi ekspertami najlepszymi praktykami w walce z tego typu procederem.

Aktualności Bezpieczeństwo Windows