Microsoft Azure – co warto wiedzieć ?

Microsoft Azure jest platformą chmurową, która udostępnia mechanizmy pozwalające przetwarzać dane, a także je składować. Microsoft Azure obsługuje każdy system operacyjny i szeroką gamę języków programistycznych. Azure oferuje dostęp do zintegrowanych usług obejmujących moc obliczeniową, magazyny, aplikacje, dane i sieci, dzięki czemu szybciej możesz zarządzać infrastrukturą, realizować większą liczbę zadań, a przede wszystkim uzyskać znaczne oszczędności finansowe. Od niemal 2 lat Microsoft Azure dostępny jest również w umowie Open, dzięki czemu jest w pełni dostępny dla małych i średnich firm, dla których oznacza, że nie muszą już inwestować w skomplikowaną infrastrukturę by uruchamiać usługi klasy Enterprise. Oto kilka ciekawych faktów na temat Azure, czyli platformy, którą dostarcza Microsoft.

azure

Jak zbudowana jest Microsoft Azure?

Platforma opiera się o grupę trzech technologii, która zapewnia specjalizowany zestaw możliwości dla programistów. Co ciekawe, Azure może być wykorzystywana zarówno przez aplikacje uruchamiane lokalnie jak i te, które pracują w chmurze. Microsoft Azure składa się z Windows Azure, która zapewnia środowisko uruchomieniowe dla aplikacji. Jest ono oparte na systemie bazującym na Windows Serwer (jego nazwa to Windows Azure Guest OS). System uruchamiany jest na maszynach wirtualnych: Compute – odpowiada za zadania obliczeniowe hostowanych aplikacji, Storage – odpowiedzialny za przechowywanie danych w chmurze, Fabris – zarządza i monitoruje aplikacje działające w chmurze oraz nadzoruje maszyny działające w centrum obliczeniowym.

Microsoft Azure składa się także z SQL Azure, które zapewnia możliwość korzystania z relacyjnej bazy danych zaimplementowanej do uruchamiania w chmurze. Trzecim elementem jest Windows Azure Platform AppFabric, czyli komponent dostarczający dodatkowe funkcjonalności. Między innymi jest to Service Bus, który pozwala tworzyć chmurę hybrydową oraz zapewnia połączenie między zasobami zdalnymi i lokalnymi. Znajduje się tam także Access Control Services. Jest to mechanizm odpowiadający za kontrolę dostępu do usług.

Microsoft Azure jest bezpieczny.

Bezpieczeństwo danych w biznesie jest rzeczą priorytetową. Wiedzą o tym programiści tworzący Azure dlatego posiada ono wiele procedur i rozwiązań, które zapewniają bardzo wysokie bezpieczeństwo zarówno danych jak i aplikacji, które umieszczone są w chmurze. Dużą zaletą rozwiązania jest przede wszystkim wielokrotna replikacja danych. O co chodzi? Przede wszystkim o to, aby przynajmniej jedna kopia znajdowała się w innym centrum obliczeniowym. Kolejną zaletą Microsoft Azure jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest podział maszyn na tzw. Obszary awarii. Instancje aplikacji są rozlokowane tak, aby każda aplikacja znajdowała się w innym obszarze. Co to nam da? Dzięki takiemu rozwiązaniu, w przypadku fizycznej awarii sprzętu istnieje o wiele mniejsza szansa na awarię aplikacji. Inną, bardzo ważną opcją jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest fizyczne niszczenie uszkodzonych dysków na których znajdowały się dane. Dzięki temu informacje, które tam gromadzono są zabezpieczone przed odczytem przez niepowołane osoby.

Płatność tylko według użycia. Potwierdza to zaufanie wielu klientów.

Microsoft tworząc Azure pamiętał o tym, że przedsiębiorstwo rozwija się tylko wtedy, kiedy pieniądze są dysponowane dobrze, sprawiedliwie. To właśnie dzięki temu możemy płacić za usługi w Azure zgodnie z rzeczywistym użyciem – możemy zarówno szybko skalować w górę jak i w dół, a więc firma płaci jedynie za to, czego użyje. Dzięki czemu wiemy, że zawsze dostaniemy cenę adekwatną do otrzymanej wydajności. Z platformy korzysta wiele firm – od tych najmniejszych po wielkich, światowych gigantów. Rozwiązania Azure wykorzystują między innymi: Skanska, Heineken, 3M, Dyson, Real Madryt, Mazda i wiele, wiele innych.

Co o Azure sądzi ekspert?

Usługi chmurowe w Polsce zyskują coraz większą popularność. Obok Office 365 Microsoft Azure stanowi doskonałą ofertę dla firm, które nie chcą inwestować we własne serwerownie woląc uzyskać gwarancję działania, łatwy dostęp do dziesiątek usług przy optymalizacji kosztów. W dwóch słowach Azure to wygoda i bezpieczeństwo. – Konrad Nieboj, Microsoft Cloud Team Leader, Senetic SA.

Uruchamiasz aplikacje w dowolnym miejscu.

Platforma Azure korzysta z ogólnoświatowej sieci zarządzanych centrów danych firmy Microsoft, które zlokalizowane są w 22 regionach. Bardzo interesującym faktem jest to, że to więcej krajów i regionów niż w przypadku Amazon Web Services i Google Cloud razem wziętych. Platforma Azure jest także pierwszym, wielonarodowym dostawcą chmury w kontynentalnych Cinach.

Rozszerz swoje środowisko IT

Zdarza się tak, że dostawcy chmury każą wybierać pomiędzy centrum danych a chmurą. Czegoś takiego nie ma w przypadku platformy Azure, którą bardzo łatwo możemy zintegrować z istniejącym środowiskiem IT. Dzieje się to za pomocą sieci zabezpieczonych połączeń prywatnych, hybrydowej bazy danych oraz rozwiązań magazynowania, a także szyfrowania danych. Zasoby firmy pozostają tam, gdzie przedsiębiorstwo ich potrzebuje, a usługa Stos Azure pozwala na wdrożenie modelu programowania, a także wdrażania aplikacji platformy Azure w swoich centrach danych. Krótko mówiąc, hybrydowa chmura platformy Azure pozwala na zmniejszenie kosztów obsługi zatrzymując przy tym więcej opcji IT.

Wydajność priorytetem.

Platforma Azure to maszyny wirtualne serii G wraz z magazynem w warstwie Premium o wydajności ponad 80 000 operacji we/wy na sekundę. Co to znaczy? Dzięki temu otrzymujemy zaawansowane rozwiązanie dla obciążeń obejmujących bardzo dużą ilość danych – także dla SQL Server, Magazyn danych SQL czy baz danych Oracle, a także innych, np. NoSQL, czy aplikacji SAP SD w warstwie Standard. Maszyny wirtualne serii G i D korzystają z najnowszej technologii chmury firmy Intel i najnowszych procesorów Intel Xeon.

Jak widać, Microsoft Azure to bardzo rozbudowana platforma dedykowana zarówno dla małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw. Dostarcza elementy umożliwiające szybkie i sprawne tworzenie, wdrażanie oraz oczywiście zarządzanie rozwiązaniami chmurowymi. Azure oferuje bardzo szeroki zakres usług aplikacyjnych, a także obliczeniowych. Platforma pozwala na tworzenie aplikacji korzystając nie tylko z dowolnego języka, lecz również z dowolnego narzędzia bądź środowiska. Microsoft Azure umożliwia także na integrację publicznych aplikacji chmurowych z istniejącym już środowiskiem IT. Możliwości tej platformy jest oczywiście o wiele więcej – warto sprawdzić je wszystkie korzystając z pomocy specjalistów, takich jak Senetic.

Aktualności Poradniki