Lenovo IdeaPad 300, czyli tani laptop w trzech rozmiarach

Firma Lenovo w 2015 roku zaprezentowała nowe urządzenia przeznaczone do użytku domowego. Miały charakteryzować się niską ceną, szerokim możliwościami konfiguracyjnymi, a także przyzwoitymi osiągami. Czy tak w rzeczywistości się stało?

ideapad100

Pierwsze kryterium zostało spełnione. Lenovo IdeaPad 300 w wersjach 14-, 15- i 17-calowej kosztuje maksymalnie w okolicach 2000 złotych, co nie jest ceną zbyt wygórowaną. Jak wygląda natomiast sprawa poszczególnych konfiguracji i ich osiągów? Odpowiedź na to pytanie poniżej.

Szeroki wybór podzespołów

Możliwości wyboru mamy naprawdę sporo, zwłaszcza pod względem wykorzystywanych procesorów. W zależności od naszego budżetu, zakupić możemy wersje z układem Intel Core i3, i5 oraz i7 szóstej generacji, a także Intel Pentium 3700 lub Celeron N305. Dwie ostatnie pozycje należą do kategorii niskobudżetowych, dlatego zalecane są przede wszystkim tym, którzy szukają maksymalnych oszczędności.

Seria Intel Core materializuje się w omawianym laptopie pod postacią modeli Ultra Low Voltage. Charakteryzują się one bardzo niskim poborem energii, jednak nie oznacza to, że ich moc pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza najdroższa konfiguracja wykorzystująca procesor i7-6500U zapewni nam osiągi na bardzo przyzwoitym poziomie. Biorąc pod uwagę zakres cenowy, nie ma na co narzekać.

Podobnie jest w przypadku kart graficznych. Użytkownicy mogą zdecydować się albo na tańsze laptopy z jednostkami zintegrowanymi albo na konfiguracje nieco droższe, które jednak korzystają z mocy obliczeniowych kart dedykowanych. Te natomiast występują w dwóch odmianach – GeForce 920M oraz Radeon R5 M330.

Za taką cenę oczywiście nie ma co liczyć na super wydajność, czego zresztą potwierdzeniem jest fakt, iż wspomniane karty zostały wyposażone jedynie w 1 GB pamięci. Mimo wszystko, nadal potrafią więcej od wspomnianych grafik zintegrowanych. Która z nich jest lepsza? Karta od Nvidii gwarantuje nieco lepszą wydajność, dlatego to na nią warto zwrócić szczególną uwagę.

Czy warto?

Jak to już zostało wspomniane wcześniej, Lenovo IdeaPad 300 występuje w wersjach 14-, 15- i 17-calowych. Każda z nich posiadać może matrycę o rozdzielczości HD (1366×768) albo Full HD (1920×1080). Ich jakość nie spada poniżej średniego poziomu, typowego dla tej klasy sprzętu. Przyzwoicie prezentują się także możliwości laptopa pod względem obsługiwanych pamięci RAM i dysków twardych.

Wykorzystać może on maksymalnie 16 GB pamięci DDR3L-1600 oraz wszystkie rodzaje dysków twardych – zarówno talerzowy HDD (1 TB), jak i hybrydowy SSHD (1 TB) oraz najszybszy SSD (128 GB). Parametry te nie zawsze są standardem w przypadku urządzeń tej klasy, dlatego warto przypisać fakt ich spełnienia do zalet omawianego sprzętu.

IdeaPad 300 oczywiście nie jest najtańszym laptopem dostępnym na rynku. Daleko mu pod tym względem chociażby do Lenovo IdeaPad 100. W odróżnieniu jednak od modelu 100, zapewnia dużo większą wydajność, dzięki której za około 2000 złotych zyskujemy naprawdę przyzwoitego laptopa o bardzo szerokich możliwościach konfiguracyjnych.

Aktualności Hardware Laptopy