Kupujemy smartfony – czym się kierować przy wyborze modelu?

Telefony komórkowe zagościły na dobre w naszych kieszeniach już kilkanaście lat temu. Dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez tego wynalazku. Z czasem ich funkcjonalność przestała być jednak wystarczająca. Od kilku lat coraz więcej osób przesiada się ze zwykłych telefonów na tak zwane smartfony. Jeśli nie jesteś jeszcze posiadaczem takiego urządzenia, a chciałbyś to zmienić, poniższe informacje powinny być pomocne w podjęciu decyzji i wyborze odpowiedniego sprzętu.

Czy ja na pewno potrzebuję smartfona ?

Przede wszystkim powinieneś się zastanowić, do czego używasz telefonu. Jeżeli główne zastosowanie to dzwonienie i wysyłanie smsów/mmsów, czasem słuchnie muzyki w formacie mp3 ? odpowiedź brzmi NIE. Jeżeli w dodatku drażnią Cię dotykowe ekrany i przede wszystkim cenisz sobie niewielkie rozmiary słuchawki i długi czas pracy bez ładowania ? zdecydowanie nie potrzebujesz smartfona. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poszerzać swoje horyzonty.

Jeżeli jednak chciałbyś mieć pod ręką dostęp do skrzynki e-mail, możliwość przeglądania stron www, oglądania filmów na youtube, swobodnego dostępu do portali społecznościowych, takich, jak Facebook, Twitter, korzystania z nawigacji satelitarnej itp. smartfony zostało wymyślone właśnie dla Ciebie. Oczywiście lista ich możliwości i zastosowań jest praktycznie nieskończona i zależy tylko od wyobraźni programistów. W internetowych sklepach z mobilnymi aplikacjami znajdziecie setki tysięcy programów, dzięki którym możemy używać telefonów do bardzo abstrakcyjnych zastosowań. Na dzisiejszym telefonie możemy tworzyć zaawansowane projekty wnętrz, komponować muzykę, pracować z bazami danych czy też z nudów wykrywać znajdujące się w pobliżu metale. Wyobraźcie sobie na przykład, że spacerując po centrum handlowym, z głośników słyszycie muzykę, która wyjątkowo wpadła Wam w ucho. Tylko jak tu rozpoznać, czyj to utwór i jak się nazywa? Otóż okazuje się, że nic prostszego. Wystarczy wyciągnąć z kieszeni telefon, wcisnąć przycisk i po około 10 sekundach mamy wszystkie informacje podane na ekranie. Prawda, że brzmi pięknie?

Można więc śmiało powiedzieć, że dzisiejsze smartfony to w praktyce przenośne komputery, wyposażane w coraz wydajniejsze procesory, większe ilości pamięci oraz większe ekrany. Wyścig zbrojeń trwa oczywiście także i tutaj. Smartfon, który rok temu był topowym modelem, dzisiaj znajduje się zaledwie w środku stawki. Dlatego decydując się na zakup, warto zrobić to z głową.

Samsung Galaxy Note ? potężny smartfon z ekranem o rozmiarze aż 5,3 cala.

źródło: www.nt.interia.pl

 

Jak wybrać tego jedynego spośród wielu?

Na szczęście w tym wypadku nie wybieramy na całe życie, jednak wybór urządzenia kosztującego często sporo ponad tysiąc zł powinien być przemyślany. Od czego zacząć? Niektórzy wybierając telefon kierują się marką, inni wyglądem, danymi technicznymi lub też zdają się całkowicie na propozycje doradcy w salonie. Oczywiście niebagatelne znaczenie ma też cena. Ja proponuję wygląd zostawić na koniec, a podejmowanie decyzji zacząć od wyboru?

?systemu operacyjnego.

Co wyróżnia smartfony od innych telefonów? Co zapewnia im tak szeroki wachlarz zastosowań? Właśnie system operacyjny. O ile komputery zostały zdominowane przez wszędobylskie Windowsy, w smartfonach wybór systemów operacyjnych jest bardziej zróżnicowany. Systemów do wyboru jest wiele, jednak prawdziwy wybór powinien rozegrać się pomiędzy trzema graczami:

1. Android OS ?jest to bez wątpienia najbardziej uniwersalna propozycja. Coraz popularniejszy system wspierany przez potentata Google, cechuje się przede wszystkim otwartą architekturą i olbrzymią liczbą dostępnych aplikacji w internetowym sklepie Android Market (niedawno przekroczyła ona pół miliona). Bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze, Android daje zarazem spore możliwości modyfikacji ustawień. System bazuje na ikonkach i wspiera widżety, czyli niewielkie programy okienkowe stale obecne na pulpicie urządzenia. Jego popularność wynika także z bardzo dużej liczby dostępnych z nim telefonów ? decydując się na wybór Androida naprawdę będziemy mieli w czym wybierać. Warto także zwrócić uwagę na wersję systemu zainstalowaną w wybranym telefonie. Te z Androidem poniżej wersji 2.1 przyprawią nam więcej frustracji niż przyjemności z użytkowania.

Podsumowanie: Android jest dobrą propozycją dla każdego ? zarówno dla początkujących jak i starych wyjadaczy. Przy wyborze warto jednak zwrócić uwagę na konkretny model telefonu i przetestować szybkość działania danego urządzenia. Różnice mogą być bardzo duże.

Główni producenci telefonów: HTC, Samsung, Lg

2.Apple iOS ? na pierwszy rzut oka bardzo podobny do interfejsu Androida. Oba systemy różni je jednak bardzo wiele. iOS jest dzieckiem potentata Apple i znajdziemy go jedynie w iPhonach. Jego zamknięty charakter jednych przyciąga, innych odstrasza. Wadą jest niewątpliwie to, że aplikacje oficjalnie możemy pobierać tylko ze sklepu AppStore. Z drugiej strony Apple doskonale optymalizuje system do swoich telefonów, dlatego decydując się na iPhona możemy być pewni, że wszystko będzie działało bardzo szybko i płynnie. Na iOS, podobnie jak na Androida, jest dostępne blisko pół miliona aplikacji.

Podsumowanie : Wybór systemu Apple jednoznacznie wiąże się z decyzją kupna iPhona. Dobry osób które cenią sobie szybkość i niezawodność, a nie mają potrzeby zmiany ustawień, czy wgrywania aplikacji z innych źródeł niż sklep AppStore. Nie dla wielbicieli dużych ekranow ? iPhone to jedynie 3,5 cala przekątnej.

Główni producenci telefonów: tylko Apple iPhone.

3. Windows Phone  7 i 7.5 ? nowe dziecko Microsoftu zastąpiło przestarzałe już Windows Mobile 6.5.

Od konkurencji wyróżnia się filozofią działania i wyglądem. System oparty jest na kafelkach, co jest pomysłem bardzo świeżym i wyróżniającym go na tle konkurencji, jednak wielu nie przypada do gustu. Wizualnie prezentuje się zdecydowanie mniej atrakcyjnie niż wspomniana konkurencja, jest bardzo czytelny i szybki w obsłudze. W Microsoft MarketPlace ? sklepie z aplikacjami na Windows Phone dostępnych jest przeszło 50 tysięcy aplikacji, czyli zdecydowanie mniej niż u konkurencji, jednak pamiętajmy, że system ten ma dopiero dwa lata.

Podsumowanie: Dla osób, które wolą ideę kafelków niż ikonek oraz dla zdeklarowanych miłośników Microsoftu. Poza nazwą nie ma jednak nic wspólnego z komputerową odmianą okienek.

Główni producenci telefonów: Nokia, HTC, Lg

Oczywiście dostępnych systemów jest o wiele więcej, jednak istnienie pozostałych proponuję potraktować jedynie jako ciekawostkę.

Który by tu wybrać?

Wybór konkretnego modelu jest ściśle związany z wybranym systemem operacyjnym. Jeżeli zdecydowaliśmy się na iOS Appla, pozostaje nam tylko wybrać kolor obudowy iPhona (oczywiście wybór modelu iPhona jest bardzo prosty i ogranicza się do decyzji jaką sumę chcemy na ten wydatek przeznaczyć . W tym wypadku jak to zwykle bywa im wyższy numerek, tym lepszy sprzęt. Obecnie na topie jest iPhone 4s ? literka s także robi różnicę na korzyść).

Decydując się na Androida lub Windows Phone mamy do dyspozycji większy wybór producentów. Powinniśmy w nim uwzględnić szybkość procesora (dzisiaj standard to 1GHz) oraz rozmiary ekranu (od 3 do przeszło 5 cali). Oczywiście im szybszy procesor i większy ekran, tym większa wygoda użytkowania smartfona. Topowe modele mają dwurdzeniowe procesory o taktowaniu powyżej 1 GHz oraz ekrany o przekątnej 4,3 cala lub więcej. Pamiętajmy także o czasie pracy na baterii, który w przypadku smart fonów jest zdecydowanie krótszy. Niektóre modele mają także rozsuwaną klawiaturę, jednak biorąc pod uwagę rozmiar i czułość współczesnych ekranów dotykowych możemy śmiało założyć, że klawiatura ekranowa w pełni nam wystarczy.

Jeżeli decydujemy się na Androida ? proponuję wybór ograniczyć do Samsunga lub HTC. Najciekawsze modele z Windows Phone na pokładzie wyszły z fabryk HTC i Nokii, która mimo że do niedawna była potentatem wśród producentów telefonów, w świecie smartfonów musi gonić konkurencję.

Trudny wybór?

Wybór jest trudny, ze względu na szeroką ofertę producentów oraz duże różnice pomiędzy oferowanymi modelami. Jednak warto poświęcić mu trochę czasu, wybrać wstępnie interesujący nas model i zapoznać się z opiniami użytkowników , by później móc w pełni cieszyć się nowym smartfonem.

Aktualności Android Elektronika Systemy telekomunikacja Windows