Którą konsolę wybrać – PS4 czy Xbox One?

Redaktorzy jednego z popularnych zagranicznych portali technologicznych dokonali porówanania dwóch konsol nowej generacji – Playstation 4 i Xbox One. PS4 jest już na naszym rynku od początku roku, Xbox One zadebiutuje we wrześniu i tym bardziej warto sprawdzić, który z systemów proponuje lepsze rozwiązania.

Którą konsolę wybrać - PS4 czy Xbox One ?

Definitywnych wyroków nie da się wydać. To po części tak, jak w odwiecznej kłótni – co jest lepsze, Pepsi czy Coca Cola? Ile osób tyle różnych opinii. Są natomiast pewne twarde dane, które przemawiają na korzyść jednego z systemu. Playstation 4 na początku było zdecydowanie mocniejsze. Większość tytułów wychodziło do tej pory w Full HD – 1080p, podczas gdy Xbox One obsługiwało tylko 720p. To duża równica i cios dla Microsoftu w porównaniach. Sytuacja wyrównała się nieco po odłączeniu Kinecta (przymocowanego pierwotnie na stałe do konsoli) od Xbox One. Sprzęt zyskał przez to sporo wolnej mocy – ponad 10% i znacznie nadrobił stratę. Mimo to Playstation wciąż jest mocniejszą maszyną. Nie nadrabia tego nawet dodatkowa pamięć sRAM w Xboxie One.

Ale nie samymi technikaliami człowiek żyje. Ważne są eksluzywne tytuły i tutaj walka jest niezwykle wyrównana. Pierwsze udane w serii Dead Rising 3, Ryse: Son of Rome, Titanfall to tytuły eskluzywne dla Xbox One. Za Playstation 4 przemawia pojawienie się wyłącznie na tej konsoli Driveclub, Killzone Shadow Fall, The Order 1886. Zarówno gry PS4, jak i Xbox One to bardzo mocne produkcje kategorii AAA i tylko subiektywne opinie są w stanie przesądzić, która z konsol jest mocniejsza w tym segmencie.

Kiedyś przewagą Playstation 3 było posiadanie napędu Blu Ray i darmowa rozgrywka online. W nowej generacji walka się wyrównuje, bo za grę multiplayer Sony trzeba w przypadku PS4 już płacić a Microsoft dodał do konsoli nowej generacji napęd Blu Ray. Kwestią osobistej oceny jest intuicyjność tzw. dashboardu, czyli wewnętrznego menu. Wersja Xbox’owa wydaje się bardziej przejrzysta.

Z doświadczeń z obiema konsolami można śmiało powiedzieć, że Xbox One wiele traci ze względu na obowiązkowe aktualizacje gier w przypadku podłączenia konsoli do internetu. Często, aby zagrać z internetu trzeba pobrać pliki w granicach 10 GB ? a to potrafi trwać. Do tego ściąga się wyłącznie jeden plik w danym momencie. W przypadku Playstation 4 jest to lepiej rozwiązane ? pliki ściągają się jednocześnie i w trakcie gry.

Aktualności Hardware Poradniki