Kilka słów o drukowaniu plakatów

Cóż, nawet takie zagadnienia jak druk plakatów mogą być istotne do poznania – szczególnie gdy zajmujemy się marketingiem, startujemy z biznesem poligraficznym lub też chcemy samodzielnie tworzyć plakaty artystyczne. Wiedza w tym zakresie nie jest skomplikowana – wymaga jedynie poznania technik z zakresu wykonywania samego druku, poszczególnych technik oraz umiejętnego wykorzystywania papierów przeznaczonych do drukowania. Nie jest to nic trudnego i po kolei omówimy tutaj poszczególne techniki realizacji wydruku plakatów.

Pierwszorzędowa kwestia – dobór papieru,

Samo drukowanie, również druk plakatów nie istnieje absolutnie bez nośnika zapisów graficznych, czyli rzecz jasna – papieru. Rodzajów papieru jest bardzo wiele, poczynając od papieru kredowego, kończąc na błyszczących syntetycznych lub recyklingowych materiałach drukarskich.

Oprócz techniki wytwarzania papieru będzie nas interesować:

  • intensywność bieli
  • transparentność
  • współczynnik odbijania światła
  • faktura,
  • grubość,
  • gęstość utkania,
  • gramatura,
  • cena.

Te parametry są rzecz jasna bardzo oczywiste i specjalnie ich tutaj nie trzeba w tej chwili tłumaczyć. Należy wskazać bezapelacyjnie, jak istotne pozostaje optymalne dobranie nośnika dla druku – przekłada się to na estetykę, trwałość, możliwości zastosowania plakatu w określonych warunkach.

Techniki drukowania plakatów

Sam druk plakatów nie istniałby, gdyby nie było specjalistycznych technik nanoszenia treści na papierowe bele. Nie robi się tego z użyciem drukarek, a specjalnych ploterów, które wykonują druk plakatów metodą sitodruku, druku tłoczonego, laserowego lub wielu metod hybrydowych. Każda z tych metod cechuje się zróżnicowanym odwzorowaniem detali, kolorów, wpływem na fakturę oraz całościowy wygląd. Nowoczesne technologie optycznej laserowej alokacji pigmentu pozwalają obecnie na tworzenie obrazów w naprawdę bardzo wysokiej rozdzielczości i dają szansę na eliminację widocznych pikseli w trakcie bliższej oceny wzrokowej plakatu. Więcej o technikach drukowania plakatów znajdą Państwo pod adresem https://www.avatar.pl/druk-plakatow-reklamowych/

Komu zlecić druk plakatów?

Istnieje wiele firm, które zajmują się drukowaniem plakatów. Stricte firmy poligraficzne zajmują się jedynie drukowaniem, ewentualnie opracowaniem grafiki do druku. Agencje kreatywne z kolei realizują projekt od początkowych etapów, przez projektowanie i prototypy, aż po finalny wydruk całego zestawu plakatów. W celu zlecenia drukowania skontaktować się można z drukarniami, firmami poligraficznymi, agencjami reklamowymi i marketingowymi. Opcji jest cała masa i wybór zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb.

Aktualności Poradniki