Już 100 miast w zasięgu sieci Orange Światłowód

Firma Orange konsekwentnie pracuje nad rozbudową infrastruktury światłowodowej. Mieszkańcy kolejnych miast zyskują dostęp do usługi FTTH. Na czym polega to przyszłościowe rozwiązanie? I dlaczego warto z niego skorzystać?

 FTTH – na czym to polega?

FTTH (ang. Fiber to the Home) to usługa, która polegają na dostarczaniu ultraszybkiego Internetu do domu klienta. W tym celu wykorzystywany jest światłowód, czyli przewód wykonany z włókna szklanego. Jego konstrukcja umożliwia wykorzystanie światła w roli nośnika informacji. Łącze światłowodowe uważane jest za przyszłość Internetu – gwarantuje stabilne połączenie z siecią i oferuje nieosiągalną do tej pory prędkość wysyłania i pobierania danych. Za pośrednictwem światłowodu do mieszkania odbiorcy dostarczany może być także wysokiej jakości cyfrowy sygnał telewizyjny i telefoniczny. Technologia ta posiada jednak pewne ograniczenia. Dostęp do usługi FTTH uzależniony jest od tego, czy w danym miejscu istnieje możliwość podłączenia klienta do sieci światłowodowej. Rozbudowa infrastruktury stanowi jeden z priorytetów firmy Orange. Intensywne prace przynoszą widoczne efekty.

Zasięg sieci Światłowód Orange

Pod koniec marca 2018 roku w zasięgu Internetu światłowodowego Orange znalazło się ok. 2,7 mln gospodarstw domowych. Dla porównania – w maju 2017 roku infrastruktura światłowodowa dostępna była w 54 miastach i swoim zasięgiem obejmowała 1,7 mln gospodarstw domowych. Światłowód doprowadzany jest nie tylko do domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych, ale także do lokali w biurowcach i budynkach handlowo-usługowych. Obecnie najbardziej rozbudowaną siecią światłowodową może pochwalić się Lublin – dostęp do usługi FTTH ma tam 70% gospodarstw domowych i firm. W ciągu pięciu lat, od 2016 do 2020 roku, Orange planuje przeznaczyć ponad 4 miliardy zł na rozbudowę sieci światłowodów. Dzięki tej długoterminowej inwestycji dostęp do superszybkiego Internetu zyska nawet 5 milionów gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Na mapie zasięgu Orange możesz sprawdzić, czy Internet światłowodowy jest już dostępny w Twoim mieście.

Jak przebiega instalacja światłowodu?

Usługę FTTH możesz zamówić w salonie, telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej Orange. W ustalonym przez Ciebie terminie technicy Orange zjawią się w Twoim domu i przeprowadzą wszystkie niezbędne prace. Instalacja światłowodu nie jest skomplikowaną operacją. Wykonanie prac montażowych nie powinno zająć technikom dłużej niż trzy godziny. Najważniejszą częścią prac jest poprowadzenie przez mieszkanie przezroczystego włókna OFS, umożliwiającego podłączenie mieszkania do zewnętrznej infrastruktury światłowodowej operatora. Grubość włókna nie przekracza kilka milimetrów, a do montażu wykorzystywany jest bezbarwny klej. Pracownicy Orange dołożą wszelkich starań, by instalacja poprowadzona przez Twoje mieszkanie była jak najmniej widoczna i jak najlepiej wkomponowana w wystrój wnętrz. Po zakończeniu prac kabel jest praktycznie niezauważalny i nie wpływa na wygląd pomieszczeń w Twoim domu. Włókno doprowadzone zostanie do miejsca, w którym zamontowane będzie gniazdo optyczne. Do niego podłączony zostanie modem Fun Box 3.0, który otrzymasz, zamawiając usługę FTTH. Dzięki modemowi Fun Box możliwe jest stworzenie sieci Wi-Fi, z której korzystać będą mogli wszyscy domownicy. Technicy Orange zadbają o odpowiednią konfigurację urządzenia.

Nieograniczone możliwości

Internet światłowodowy dostarczany w ramach usługi FTTH świadczonej przez Orange może osiągnąć prędkość wynoszącą nawet 600 Mb/s. Łącze o takich parametrach oferuje użytkownikom niesamowite możliwości. Podłączenie do sieci światłowodowej wielu urządzeń (np. laptopa, smartfona, konsoli czy smart-TV) nie powoduje irytującego spadku prędkości. Internet światłowodowy pozwala na błyskawiczne wysyłanie i pobieranie dużych plików, nawet jeżeli z domowej sieci Wi-Fi korzysta w danym momencie wielu użytkowników. Internet światłowodowy gwarantuje komfortowe korzystanie z materiałów wideo dostępnych on-line. Przy użyciu łącza o przepustowości kilkuset megabitów buforowanie filmów w rozdzielczości Full HD czy 4K to kwestia sekund. Technologia światłowodowa gwarantuje brak opóźnień, czyli tzw. lagów – docenią to zwłaszcza miłośnicy gier on-line. Sygnał przesyłany za pośrednictwem światłowodu odporny jest również na zakłócenia, które wywoływane mogą zostać przez czynniki zewnętrzne, takie jak burze czy opady atmosferyczne.

Aktualności Internet