Języki programowania dla dzieci

Znajomość programowania to dziś jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Wciąż brakuje całej rzeszy wykwalifikowanych specjalistów IT. Co więcej, na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała się zmienić, o czym świadczy chociażby ilość ofert na portalu branżowym No Fluff Jobs. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby nasze pociechy już od najmłodszych lat poznały chociażby podstawy programowania. Jeśli Ty także chciałbyś wprowadzić swoje dziecko w świat kodu – sprawdź, jakie języki będą odpowiednie na początek!

Scratch

Na początek najbardziej znany edukacyjny język obiektowy, stworzony z myślą o najmłodszych. Jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Za jego pomocą można tworzyć interaktywne historyjki, bajki, gry oraz muzykę, a następnie dzielić się swoimi osiągnięciami ze społecznością online. Programowanie w tym języku ma charakter wizualny, co oznacza, że nie ma tu mowy o tym, że Twoje dziecko będzie pisało linijki kodu, tak jak w przypadku tradycyjnego programowania. Zamiast tego wprowadzono kształty przypominające puzzle, które należy układać w określony sposób. Zazwyczaj wystarczy kilka godzin, aby dziecko zrozumiało działanie programu, a następnie rozpoczęło samodzielne tworzenie swojego wirtualnego świata.

Scratch dostępny jest także w języku polskim i można pobrać go bezpłatnie bezpośrednio ze strony programu.

Small Basic

Stworzony przez firmę Microsoft język Small Basic – jak sama nazwa wskazuje – ma być prosty, zrozumiały i intuicyjny. Założeniem jego twórców było podważenie teorii, że programowanie jest czymś bardzo skomplikowanym i dostępnym tylko dla wąskiego grona ludzi. Small Basic idealnie nadaje się dla początkujących, w tym także dzieci. Opiera się na jedynie kilkunastu słowach kluczowych, a co więcej – opis każdego polecenia znajduje się w pomocy kontekstowej.

Podobnie jak Scratch, Small Basic jest darmowy i także oferuje polską wersję językową.

Blockly

Czas na dzieło kolejnego światowego giganta, czyli Google. Stworzony przez tę firmę wizualny język programowania o nazwie Blockly wprowadzi Twoje dziecko w świat JavaScript. Przeznaczony jest dla osób, które nie miały nigdy wcześniej styczności z programowaniem, a jego działanie – podobnie jak w przypadku Scratcha – polega na dopasowywaniu do siebie odpowiednich bloczków. Aby zrozumieć działanie Blockly, wystarczy umiejętność czytania oraz podstaw liczenia, w związku z czym bez trudu poradzą sobie z nim nawet uczniowie szkoły podstawowej.

Blockly również oferuje polską wersję językową, a aby z niego skorzystać nie potrzeba nawet instalacji, bowiem dostępny jest bezpośrednio ze strony internetowej.

Podsumowując

Nauka programowania dzieci nie musi być trudna. Twórcy języków wizualnych takich jak wyżej wymienione Scratch, Small Basic czy Blockly wychodzą naprzeciw najmłodszym, tworząc dla nich przyjemne w nauce, a do tego bardzo intuicyjne narzędzia. Programowanie niesie za sobą wiele korzyści – uczy cierpliwości, radzenia sobie z problemami oraz wyciągania na ich podstawie ważnych wniosków. Rozwija kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia. Co więcej, w dorosłym życiu daje ogromne możliwości zawodowe i gwarantuje wysokie zarobki, których wysokość już teraz możesz sprawdzić na portalu No Fluff Jobs. A nawet jeśli Twoja pociecha nie zdecyduje się związać swojej przyszłości z IT – umiejętności, jakie zdobędzie podczas nauki będą miały nieoceniony wpływ na jej rozwój.

Aktualności Poradniki Programowanie