Jakie możliwości daje łącze światłowodowe?

Zmiany w sposobie oglądania ulubionych filmów i seriali, coraz większe wymagania dotyczące korzystania z gier online czy lepsza jakość emitowanych w telewizji programów sprawiają, że aby w pełni korzystać z ich możliwości trzeba szukać najnowocześniejszych rozwiązań. Jednym z nich jest bez wątpienia światłowód. Czym jest łącze światłowodowe i jakie możliwości gwarantuje odbiorcom?

Światłowody znane są już od ponad czterech dekad

Choć o technologii światłowodowej mówi się dopiero od niedawna, to jest ona znana już od lat 70. XX wieku. Dokładnie od 1977 roku, kiedy to we Włoszech po raz pierwszy skonstruowano światłowód, który wykorzystywany był w telekomunikacji. Czym dokładnie jest światłowód? To rodzaj wiązki z włókna szklanego z dodatkiem tworzyw sztucznych, o grubości zbliżonej do ludzkiego włosa, która służy jako nośnik do przesyłania danych przez impulsy światła. Co ciekawe, światłowody początkowo zdecydowanie większe zastosowanie znajdowały w medycynie (np. w technice endoskopowej) oraz w optoelektronice niż do dostarczania internetu czy telewizji.

Przede wszystkim internet i telewizja

Łącze światłowodowe ma bardzo wiele zalet. Jednymi z nich są bez wątpienia niewrażliwość na zakłócające transmisję światła pola elektromagnetyczne (np. wynikające z warunków atmosferycznych) oraz możliwość wykorzystania światłowodów do przesyłania ogromnej porcji danych. Co więcej, kable światłowodowe generują niskie koszty utrzymania, dlatego chętnie wykorzystywane są w telefonii. Niemniej jednak obecnie światłowody największe zastosowanie zyskują w przypadku internetu i telewizji światłowodowej. Wszystko dzięki technologii FTTH (Fiber to the Home), oferującej szerokopasmowe usługi telekomunikacyjne prosto do domu użytkownika.

Łącze światłowodowe daje ogromne możliwości

Odporne na różnego rodzaju zakłócenia, tanie w utrzymaniu oraz gwarantujące symetryczność pobierania i wysyłania danych łącze światłowodowe daje odbiorcom wiele możliwości, korzystnie wpływających na jakość usług rozrywkowych. Internet światłowodowy i telewizja światłowodowa charakteryzują się stabilnością połączenia, ale przede wszystkim nieograniczoną szybkością, co powoduje łatwe i błyskawiczne pobieranie ulubionych filmów, seriali czy muzyki. Wysokiej jakości połączenie potrzebne jest również do korzystania z serwisów streamingowych (np. VOD) czy systemów inteligentnego sterowania domem. Dodatkowo, rosnąca jakość oferowanych treści audiowizualnych (np. w technologii 4K) wymusza również konieczność posiadania łącza o dużej przepustowości, a światłowód ma tę cechę.

Aktualności Poradniki telekomunikacja