Jak ważna jest ochrona danych osobowych?

Prowadząc firmę, musimy spełniać wiele wymogów, które wyznaczane są przez wiele regulacji prawnych, które dotykają naszej specyfiki działalności. O tym, że trzeba płacić podatki, opłacać składki zdrowotne i tym podobne, dobrze wiemy. Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie jednak sprawę z tego, że między innymi wymagana jest od nich ochrona informacji, które gromadzą.

Przedsiębiorstwo, które zbiera informacje między innymi o swoich pracownikach, musi ochraniać ich dane osobowe. Pracownicy muszą mieć możliwość wglądu do swoich danych, a także ich poprawiania. Firma natomiast musi zadbać o ochronę informacji, czyli podjąć wszelkie działania, by osoby niepożądane nie otrzymały poufnych danych w swoje ręce. Innymi słowy, każde przedsiębiorstwo, które gromadzi dane osobowe (nie tylko o pracownikach) musi zrobić wszystko, by przechowywane dane osobowe pozostały bezpieczne.

Ponadto firmy, jak i osoby prywatne, które gromadzą dane osobowe pochodzące z kont internetowych i stron internetowych również muszą chronić te informacje. Firmy te wcale nie muszą uzyskiwać żadnych korzyści majątkowych (np. osoba prywatna prowadzi blog, a ktoś zapisuje się do newslettera strony), ale i tak istnieje obowiązek ochrony danych osobowych. Wymagania te pochodzą z regulacji prawnych, które determinują do czego zobligowani są właściciele stron internetowych.

Jeśli jednak nie ma się pojęcia o tym, co należy zrobić, by działać zgodnie z przepisami prawa, można zgłosić się do odpowiedniej firmy, która za stosowną opłatę przeprowadzi audyt, doradzi oraz wyznaczy sposób ochrony danych. Nawet jeżeli w naszej firmie istnieje już działający sposób ochrony danych, to możemy poprosić o dokonanie audytu i jej poprawę, bo jak można dowiedzieć się z tego, co stanowi prawo, nieprzestrzeganie ochrony danych osobowych może skończyć się nałożeniem kary, czyli mandatu. Lepiej wynajmować profesjonalną firmę, która jest doświadczona w przeprowadzaniu implementacji systemów ochrony danych.

Aktualności Bezpieczeństwo