Jak szybko znaleźć pracę w branży IT bez doświadczenia

Branża IT nie od dziś kusi wysokimi zarobkami i dużą swobodą działania (praca zdalna, elastyczny czas pracy, tryb zadaniowy). Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na studia informatyczne lub przebranżowienie – w sytuacji, gdy ich obecne wykształcenie i praca nie mają z sektorem IT zbyt wiele wspólnego. W obu przypadkach bardzo ważne jest zdobycie pierwszego praktycznego doświadczenia, czyli krótko mówiąc – pracy. Czy możliwe jest otrzymanie posady w jakiejkolwiek firmie informatycznej bez posiadania wcześniejszego doświadczenia w branży? Oczywiście – choć początki mogą być trudne.

W sytuacji, gdy pierwszej pracy poszukuje student kierunku informatycznego bądź pokrewnego sprawa jest trochę łatwiejsza, bo osoba młoda może zacząć swoją przygodę od stażu lub praktyk, które w późniejszym okresie otworzą drzwi do otrzymania upragnionego wakatu. Dużo firm chętnie przyjmuje pod swoje skrzydła studentów, gdyż Ci bardzo często posiadają już całkiem sporą wiedzę w danej dziedzinie i niekoniecznie walczą na starcie
o wysokie zarobki. Jest to tzw. „podwójny win”. Inaczej dzieje się w przypadku osób, których wcześniejsza edukacja i kariera zawodowa nie miały nic wspólnego z branżą, czyli w przypadku osób, które chcą się przebranżowić. „Inaczej” nie zawsze znaczy „trudniej”. Na początku drogi należy zadać sobie pytanie, co się właściwie chce w IT robić, bo przyszłe stanowisko niekoniecznie musi być związane z programowaniem. Bardzo często firmy szukają do pracy osób z doświadczeniem biznesowym lub/i ekonomicznym oraz takich, które posiadają szeroko rozwinięte kompetencje miękkie i zdolność analitycznego myślenia. Nie jest już tylko teorią to, że pracodawca skłonny jest wyszkolić od podstaw nowego pracownika, jeśli ten potrafi logicznie myśleć i świetnie sprawdza się w rozmowie z klientem. Takie osoby z powodzeniem mogą szukać pracy na stanowisku konsultantów biznesowych (rozwiązania SAP, Salesforce, Microsoft Dynamics itp.) lub analityków systemowych (rozwiązania typu BI). Warto pamiętać, że w sektorze IT znajdą się także bardziej kreatywne i „artystyczne” zadania – np. grafika 3D, modelowanie, tworzenie gier czy popularne ostatnio UX (User Experience)
i UI (User Interface). W przypadku bardziej ścisłych obszarów, takich jak programowanie, niezbędna będzie choć podstawowa wiedza na temat języków obiektowych oraz umiejętność pisania zapytań SQL. Osoby starające się o pracę na stanowisku developera powinny zatem rozważyć kursy programowania oraz stworzenie własnego portfolio na platformach typu GitHub. Takie kroki pokażą potencjalnemu pracodawcy, że kandydatowi naprawdę zależy na wybranej posadzie i nie jest to chwilowa fascynacja branżą. Bardzo ważną umiejętnością, na którą zwracają uwagę rekruterzy jest umiejętność samodzielnego wyszukiwania informacji.
W końcu nowoczesne technologie to – jak sama nazwa wskazuje – coś nowego
i nie zawsze możliwy będzie całkowity dostęp do wiedzy na temat danego zagadnienia. Trzeba pamiętać również o tym, aby wybrać kierunek rozwoju, który oprócz pożądanych finansów da również choć trochę satysfakcji – osoby, które będą robić coś wyłącznie dla pieniędzy i zysków mogą w krótkim czasie wypalić się zawodowo i przestać widzieć sens w tym, co robią. Szybkie znalezienie pracy w IT bez wcześniejszego doświadczenia może nie być łatwe, ale nie musi być też specjalnie trudne. By w jak najkrótszym czasie zahaczyć się w pierwszym miejscu pracy warto wziąć pod uwagę wyżej opisane porady i odpowiednio przeredagować swoje C.V.
Pomocne mogą okazać się również rady i wskazówki doświadczonych znajomych.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że znalezienie pracy w branży IT bez doświadczenia to rzecz nieosiągalna. Nic bardziej mylnego. Na rynku pojawia się coraz więcej osób, które postanowiły zmienić swoją ścieżkę kariery i wejść do sektora IT bez przeszłości informatycznej. W Internecie z każdym dniem przybywa historii takich osób, więc skoro udało się to choć jednej, to dlaczego nie miałoby się udać dwóm kolejnym? Zawsze warto walczyć o swoje marzenia i realizować postawione cele – satysfakcja z ich osiągnięcia będzie większa, niż może się wydawać. Pomoże Ci z tym Jobsora – Znajdź pracę już dziś!

Aktualności Poradniki