Jak przyspieszyć działanie komputera i nośników pamięci?

Masz wrażenie, że Twój sprzęt staje się z miesiąca na miesiąc coraz wolniejszy? A może chcesz się dowiedzieć, co robić, żeby w pełni wykorzystać możliwości swojego komputera i nośników pamięci? Ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Czyszczenie od wewnątrz

Z biegiem czasu na komputerach zbiera się coraz więcej niepotrzebnych danych. Mogą to być przykładowo tymczasowe pliki aplikacji i systemu operacyjnego czy zbędne kopie zapasowe instalatorów. Po usunięciu tego typu śmieci możesz uzyskać nawet kilka wolnych gigabajtów na dysku, a to wiąże się z poprawą jego wydajności.

Czyszczenie od zewnątrz

Nie należy również zapominać o czyszczeniu z zewnątrz. Regularnie przedmuchuj szczeliny wentylacyjne komputera sprężonym powietrzem – zwłaszcza te umiejscowione przy zasilaczu, procesorze oraz karcie graficznej. Zewnętrzne powierzchnie komputera można od czasu do czasu przetrzeć lekko wilgotną szmatką.

Formatuj nośniki

Jeżeli zależy Ci, żeby Twój nośnik pamięci nie tylko działał na różnych systemach operacyjnych, ale także wykorzystywał 100% swoich możliwości, rozważ sformatowanie go przy użyciu jednego z nowoczesnych systemów plików. System plików to, najprościej ujmując, ustalony przez twórców oprogramowania sposób przechowywania danych. Optymalny wybór systemu plików zapewnia wysoką wydajność i niezawodność. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jak-sformatowac-pendrive-.bhtml

Skanowane antywirusem

Od wielu lat wirusy są zmorą użytkowników komputerów. Skanowanie systemu operacyjnego przy użyciu programu antywirusowego to już właściwie rutyna. Jednak wiele osób nadal zapomina o tym, że jednym z głównych źródeł zakażeń są nośniki pamięci. Każdego dnia dzielimy się pendrive’ami oraz dyskami przenośnymi z przyjaciółmi oraz współpracownikam, a także wpinamy je do obcych urządzeń. Nie należy więc zapominać o skanowaniu zarówno komputerów, jak i nośników.

Aplikacje działające w tle

Istotną kwestią w codziennym utrzymaniu wysokiej wydajności komputera jest ograniczenie ilości aplikacji działających w tle. Co jakiś czas warto sprawdzić, które programy domyślnie uruchamiają się wraz ze startem naszego systemu. Może się okazać, że komputer jest obciążany aplikacjami, o których istnieniu całkiem zapomniałeś. Po ich wyłączeniu od razu zauważysz różnicę w prędkości systemu.

Aktualizowanie oprogramowania

Regularne aktualizowanie systemu operacyjnego, jak i aplikacji, z których korzystasz nie tylko znacząco wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa komputera, ale także przyspiesza jego działanie. Przy pomocy aktualizacji producenci nierzadko naprawiają niewykryte uprzednio błędy, dlatego zawsze warto korzystać z najnowszych wersji oprogramowania.

Ostatnia deska ratunku

Jeżeli powyższe metody nie przynoszą pożądanych skutków, warto rozważyć wymianę swojego dotychczasowego dysku na dysk typu SSD. Czym się różni? Tradycyjne mechaniczne dyski twarde mają istotne ograniczenia w zakresie wydajności i bezawaryjnej pracy, natomiast typ SSD zawdzięcza szybkie działanie temu, że nie zawiera on ruchomych elementów.

Aktualności Poradniki