Jak nadać paczkę kurierem?

Badania opinii Internautów (Kantar Polska, kwiecień 2020) wskazują na rosnącą popularność firm kurierskich jako sposoby nadania i doręczenia przesyłki wśród osób prywatnych (a nie tylko w branży e-commerce, w której dominują od dawna). Choć wysyłka w placówce Poczty Polskiej wciąż jest najpopularniejsza (53% ankietowanych wskazało, że z niej korzysta), to Paczkomaty znalazły się tuż za nią (z 51% wskazań), zamówienie odbioru paczek przez kuriera w domu lub miejscu pracy nadawcy zajęło trzecie miejsce (z wynikiem 43%). To jak nadać paczkę kurierem?

Jak nadać paczkę kurierem

Zamów kuriera przez InPost Mobile

Prawdopodobnie najprostszym sposobem żeby wysłać paczkę kurierem jest aplikacja InPost Mobile. Jedną z jej głównych zalet jest to, że jeśli chcesz wysłać paczkę korzystając z aplikacji, to nie musisz drukować etykiety nadawczej i naklejać jej na paczkę. Nie każdy ma dostęp do drukarki, szczególnie akurat w tym momencie kiedy chce wysłać paczkę. I tu dochodzimy do kolejnej zaleta korzystania z aplikacji: telefon prawie zawsze mamy przy sobie, a i aplikację wiele osób ma zainstalowaną (już ponad sześć milionów pobrań), bo ułatwia ona śledzenie i odbieranie przesyłek z Paczkomatów. Właśnie możliwość korzystania z Paczkomatów, które są dostępne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu w ponad dziesięciu tysiącach miejsc w całym kraju, czyni ofertę InPost tak atrakcyjną. Aby wysłać przesyłki w aplikacji wybierz ikonę ze strzałką u dołu po środku ekranu głównego. Najpierw określ rodzaj przesyłki – kurierem lub do Paczkomatu – oraz jej rozmiar (mała, średnia, lub duża przesyłka). To bardzo ważne, bo nie tylko zależy od tego cena, ale przede wszystkim rozmiar skrytki Paczkomatu, do której trzeba paczkę włożyć. Przesyłka może ważyć do 25kg, niezależnie od rozmiaru. Teraz wciśnij “dalej” i na kolejnym ekranie wpisz dane odbiorcy w formularzu. Dla przesyłki do Paczkomatu wystarczy imię i nazwisko odbiorcy, jego telefon i adres e-mail; trzeba też oczywiście wybrać Paczkomat docelowy. Natomiast jeżeli przesyłki kurier ma dostarczyć do domu adresata, to trzeba oczywiście podać również jego dokładny adres. Po wybraniu kolejnego przycisku “dalej”, aplikacja przenosi klienta do ekranu płatności, gdzie można wybrać jej formę (BLIK, karta płatnicza, lub przelew on-line) oraz podać dane nadawcy, czyli swoje imię i nazwa oraz e-mail (numer telefonu uzupełnia się automatycznie). Po zatwierdzeniu regulaminu i uiszczeniu opłaty przejdziesz do ekranu z kodem QR (kod nadawczy otrzymasz też mailem). Kod QR możesz zeskanować w dowolnym Paczkomacie żeby otworzyć skrytkę, do której możesz włożyć paczkę. Po zamknięciu drzwiczek przesyłkę można uznać za nadaną. Jest już w rękach firmy kurierskiej i w ciągu dwóch dni roboczych powinna dotrzeć do swojego adresata. Zauważ, że nie trzeba niczego pisać ani naklejać na opakowaniu przesyłki – wszystko jest przetwarzane elektronicznie!

Zamów kuriera przez Szybkie Nadania

Jeżeli nie chce ci się wpisywać wszystkich danych do wysyłki kurierem na ekranie telefon, albo po prostu nie masz aplikacji, ale chcesz wysłać przesyłkę do i/lub z Paczkomatu, to możesz skorzystać ze strony SzybkieNadania.pl, która oferuje również możliwość wysyłki kurierem. Co ważne, korzystanie z tej usługi nie wymaga zakładania konta w serwisie firmy. Po wejściu na stronę wybierz rodzaj przesyłki: kurierem lub do Paczkomatu oraz jej rozmiar (jeden z trzech, tak jak w aplikacji mobilnej InPost) oraz wypełnij formularz podając dane nadawcy i odbiorcy: imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu. Następnie wybierz Paczkomat, do którego chcesz nadać paczkę, lub podaj dokładny adres, pod który ma być dostarczona. Z prawej strony ekranu cały czas widoczne jest okienko zawierające podsumowanie wszystkich twoich wyborów życiowych… znaczy się dotyczących przesyłki oraz cenę przesyłki jaka z nich wynika. Po zaakceptowaniu regulamin i wniesieniu opłaty za przesyłkę, będziesz mógł pobrać i wydrukować etykietę nadawczą. Naklej etykietę na paczce i udaj się do dowolnego Paczkomatu. Tam zeskanuj kod z etykiety, a otworzy się skrytka, w której będziesz mógł umieścić paczkę. Kurierzy InPost już się nią zaopiekują.

Zamów kuriera do domu

Natomiast jeżeli nie chcesz w ogóle opuszczać bezpiecznych murów swojego mieszkania żeby nadać paczki kurierem, to możesz skorzystać z opcji tak zwanego podjazdu kurierskiego. Jeżeli chcesz skorzystać z wysyłki do Paczkomatu, to musisz posiadać konto Managerze Paczek InPost. W InPost jest to usługa dodatkowo płatna, ale kosztuje niecałe 5 zł (cena spada jeżeli wysyłasz na raz więcej paczek). Jeżeli korzystasz z usług innej firmy kurierskiej, to być może podjazd kuriera jest w cenie wysyłki, ale też i ta cena będzie wyższa. Żeby nadać paczki z odbiorem przez kuriera wypełnij jak zwykle formularz nadania w Managerze Paczek (z grubsza tak jak w poprzednich metodach), ale jako sposób nadania przesyłki wybierz opcję “utworzę zlecenie odbioru – przesyłkę odbierze kurier InPost (usługa dodatkowo płatna)”. Kurier musi oczywiście wiedzieć gdzie ma przyjechać, ale adresu nie podaje się w formularzu. Miejsca odbioru trzeba określić wcześniej w ustawieniach konta (Moje konto > Moje punkty odbioru) i dać firmie 24 godziny na zweryfikowanie podanych adresów. Jeżeli masz już zapisane punkty odbioru, to teraz wybierz jeden z nich. Następnie zapłać za przesyłki, wydrukuj etykiety nadawcze do nich, naklej je na paczki i czekaj cierpliwie na przyjazd kuriera.

Aktualności Poradniki