Jak chronić telefon komórkowy przed wirusami?

Zeszłoroczny raport firmy Check Point Software Technolologies wskazał, iż nasz kraj należy do jednego z najbardziej podatnych na ataki hakerów w Unii Europejskiej. Zagrożenie związane ze złośliwym oprogramowaniem to zmora XXI wieku, dlatego każdy użytkownik telefonu komórkowego powinien wiedzieć, jak się przed nim chronić.

producent_oprogramowania

Jeszcze kilka lat temu złośliwe oprogramowanie zagrażało tylko komputerom i laptopom. Wówczas ostrzegano użytkowników komputerów, by nie otwierali maili z podejrzanych lub nieznanych źródeł, zwłaszcza jeśli dodatkowo zawierały jakiś załącznik. Ponad 15 lat temu niemałe spustoszenie siał słynny wirus komputerowy o wdzięcznej nazwie I love you. Użytkownicy dostawali właśnie tak zatytułowaną wiadomość e-mail wraz z załącznikiem, który nadpisywał przechowywane na komputerze pliki i rozsyłał się dalej do kontaktów zapisanych w poczcie. Jego autorem był skromny student z Filipin, któremu w jedną noc udało się zainfekować miliony komputerów w Stanach Zjednoczonych.

Dzisiaj do ‘zagrożonych gatunków’ dołączyły także smartfony. Ponad połowa Polaków deklaruje, że posiada smartfona (54% użytkowników telefonów komórkowych – wg raportu Rynek usług telekomunikacyjnych 2015 r.). A smartfony to przecież miniaturowe komputery z dedykowanym systemem operacyjnym. Akurat nie ma znaczenia model telefonu komórkowego – każdy wirus czy robak wykrada dane zapisane w pamięci, a bardziej niebezpieczne aplikacje mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Jak chronić się przed atakiem? Przede wszystkim należy podjąć wszystkie kroki ochronne tak, jak w przypadku komputerów. Dlatego pierwszym krokiem powinna być instalacja programu antywirusowego, którego zadaniem jest wykrycie podejrzanych aplikacji i ich zablokowanie. Dobrą praktyką jest instalacja firewalla, który chroni dostępu do naszego urządzenia z zewnątrz. Po drugie, aplikacje pobierajmy ze sprawdzonych i pewnych źródeł (np. Google Play czy App Store). Nie pobierajmy załączników z podejrzanych stron internetowych. Ostrożnie korzystajmy z publicznego dostępu do Wi-fi. Pamiętajmy, że to otwarta sieć i ma do niej dostęp wiele osób, dlatego nie wykonujmy wtedy przelewu czy innych operacji, które wymagają podawania wrażliwych danych.

Producent oprogramowania zawsze stara się, aby kolejna wersja systemu była stabilniejsza, z mniejszą ilością luk. Oczywiście nic nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa i zawsze istnieje ryzyko cyberataku. Jednak specjaliści uspokajają, iż nie należy panikować, bo w przeważającej większości naprawa sprzętu jest szybka i łatwa.

Aktualności Bezpieczeństwo