Internet bez serwerów możliwy?

Mowa tutaj o jednym z nowszych projektów naukowców z Cambrige, którzy chcą przełamać jedną z głównych barier Internetu. Czyli aby użytkownik miał dostęp do Internetu musi łączyć się z serwerem gdzie są przechowywane zasoby. Serwery zaś rozsiane są po całej planecie i to też można częściowo określić naszą siecią.

Naukowcy w projekcie pod nazwa ?Pursuit? chcą pozbyć się tego problemu. Chcą oni wprowadzić zupełnie nowy model infrastruktury, dzięki której każde urządzenie mogło by udostępniać treści do jakich dociera innym użytkownikom w ?nowej sieci?. Efektem takiego działania był by Internet, który nie potrzebował by serwerów które przechowują nasze dane.

Jednym z założeń projektu ma być czynne udostępnianie treści, czyli twórcy chcą pozbyć się ?url?. Teraz, załóżmy, że pobierasz coś na komputer standardowo wpisując do w wyszukiwarkę jakieś hasło. W naszym nowym rozwiązaniu treści, które ściągasz były by automatycznie udostępniane innym użytkownikom.  Jednocześnie dane, które wysyłasz mogły by być kontrolowane przez nas, więc nie wysyłało by się wszystko co tylko robisz. Ma to być rozwiązanie technologiczne, a nie sprowadzenie do codziennej inwigilacji.

Czy są w ogóle szanse na wprowadzenie takiego rozwiązania w życie? Nie jest to niemożliwe, aczkolwiek na pewno spotka się z dużym oporem. Brak serwerów będzie sprzyjał ?hakerom? i nie tylko, gdyż ograniczył by inwigilacje, co spotkało by się z niezadowoleniem ze strony ?wyższych sfer?. Podsumowując, jeśli projekt dojdzie do skutku obecny Internet jaki znamy ulegnie wielkiej zmianie.

 

Aktualności