Eksploatacja drukarki atramentowej – co warto wiedzieć?

Wszystkie urządzenia elektroniczne mają swoją specyfikę. Niestety, użytkownicy nie zawsze wiedzą, w jaki sposób z nimi postępować, co z kolei przyczynia się np. do szybszego zużycia sprzętu. Aby więc Twoja drukarka atramentowa mogła posłużyć Ci jak najdłużej, powinieneś poznać kilka zasad. Jeśli będziesz ich przestrzegał, Twoje urządzenie odpłaci się bezawaryjnym działaniem.

Miejsce ustawienia drukarki

Ważną, lecz nie zawsze docenianą kwestią, jest prawidłowe ustawienie drukarki. Zadbaj, żeby stała ona prosto na całej powierzchni podstawy. Nie powinna być w żadnym stopniu przekrzywiona, gdyż to może skutkować częstszym zacinaniem się papieru. Oczywiście, tym bardziej nie wolno umieszczać drukarki w pozycji bocznej lub kłaść jej do góry nogami. Takie zabiegi mogą powodować nawet rozlanie się tuszu wewnątrz urządzenia. Staraj się także nie stawiać drukarki w zbyt nasłonecznionym punkcie, gdyż może wtedy ulec uszkodzeniu.

Dobra jakość materiałów eksploatacyjnych

Jeśli chcesz, aby urządzenie działało bezawaryjnie, Twoim zadaniem jest korzystanie z dobrych tuszów. Mogą to być zarówno produkty oryginalne, jak i sprawdzone zamienniki. Ważne, aby zaopatrywać się w nie w zaufanych miejscach, co m.in. zmniejszy ryzyko zakupu podróbki. Ponadto, w przypadku zamienników, przed zakupem warto sprawdzić kilka rzeczy, żeby upewnić się, czy masz do czynienia z wysokojakościowym produktem. W tym celu poczytaj opinie o danym producencie materiałów eksploatacyjnych i kupuj tylko tusze znanych marek. Ponadto sprawdź, czy wybrany zamiennik przeszedł kontrolę jakości (certyfikat ISO 9001 albo ISO 14001). Upewnij się także, czy spełnia on normy ISO/IEC odnoszące się do wydajności wkładów atramentowych. Dzięki temu będziesz wiedział, że wybrany produkt pozwala na wydruk wielu stron.

Nie warto bagatelizować kwestii doboru tuszów, gdyż stosując byle jakie produkty, prędzej czy później możesz nieodwracalnie zniszczyć drukarkę. Lepiej więc jak najszybciej zaopatrzyć się w wysokojakościowe materiały eksploatacyjne, które nie wyrządzą szkód Twojemu urządzeniu.

Proste rozwiązania najczęstszych problemów

Osoby, które korzystają z drukarek atramentowych sporadycznie, mogą mieć do czynienia z problemem zaschniętego tuszu w głowicy. Aby temu zapobiec, wystarczy po prostu częściej drukować. Jeśli już jednak ten problem się pojawił, to w zależności od typu urządzenia są dwa wyjścia. W przypadku drukarki, do której stosuje się wkłady zintegrowane z głowicą, zwykle wystarczy zmienić pojemnik z tuszem. Gdy natomiast korzystasz z urządzenia, w którym głowica jest wbudowana, konieczna będzie naprawa lub zakup nowego sprzętu.

Istotny wpływ na użytkowanie drukarki atramentowej ma również umiejętna wymiana tuszów. Po pierwsze, nie musisz wymieniać ich od razu, gdy pojawi się informacja o niskim poziomie atramentu. Urządzenie będzie w stanie drukować jeszcze przez jakiś czas po pierwszym wyświetleniu się komunikatu, więc możesz poczekać aż jakość wydruków się pogorszy i dopiero wtedy skorzystać z nowych materiałów eksploatacyjnych. Druga zasada to zmienianie tuszów pojedynczo. Stosowanie się do niej pomoże uniknąć m.in. problemów z ustawieniami drukarki. Na koniec, pamiętaj także o usuwaniu zabezpieczeń z zakładanych kartridżów.

Aktualności Hardware Poradniki