Dysk Google – wszystko co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać.

Dysk Google został uruchomiony 24 kwietnia 2012 roku. Od tamtego czasu cały czas jest ulepszany i oferuje coraz większe możliwości.

Usługa powstała jako rozszerzenie możliwości Dokumentów Google. Na samym początku skupiono się nie tyle na samym przechowywaniu różnych danych co na możliwości edycji dokumentów przez kilka osób jednocześnie. Widzieliśmy gdzie dana osoba wprowadziła poprawki i jak duże one były.. Później została dodana możliwość dodawania plików innych niż dokumenty np. obrazy, filmy.

Przestrzeń na nasze pliki wynosiła 5 GB, obecnie jest to 15 GB za darmo które można rozszerzyć do 30 TB uiszczając opłatę. Każdy plik i folder możemy udostępnić innym. Plik może być widoczny tylko dla nas, dla wszystkich którzy mają link i dla wszystkich którzy mają internet. Dodatkowo możemy określić czy inni mogą plik tylko przeglądać i kopiować czy mogą również wprowadzać w nim zmiany.

Bardzo ważną jego zaletą jest dostępność naszych plików. Możemy uzyskać do nich dostęp nie tylko przez przeglądarkę. Możemy zainstalować program dzięki któremu nasze dane pojawią się jako skrót do folderu, a wprowadzone w nim zmiany będą na bieżąco przenoszone do właściwego dysku. Google przygotowało również odpowiednie aplikacje na platformy mobilne dzięki którym możemy np. przenosić swoje dokumenty bez używania pendrive’a. Aplikacje umożliwiają również ściągnięcie plików do pamięci smartfona dzięki czemu możemy mieć do nich dostęp nawet bez internetu.

 

Aktualności