Domena .eu – czy warto ją wybierać?

Coraz więcej polskich właścicieli stron internetowych decyduje się na uruchomienie witryny w domenie .eu. Część osób ma jednak nadal co do tego wątpliwość. Sprawdzamy, jakie korzyści płyną z domeny .eu i jak przekłada się ona na popularność strony www poza granicami naszego kraju.

domena eu

Co pewien czas pojawiają się nowe domeny (a właściwie ich rozszerzenia), których zadaniem jest jeszcze lepiej charakteryzować poszczególne strony internetowe. Rzadko jednak pojawiają się nowe domeny, które odnoszą się do państw czy organizacji. Jedną z takich domen była jakiś czas temu domena .eu, bo nie ma wcale długiej historii. Co prawda Komisja Europejska zastanawiała się nad jej utworzeniem już w 1999 roku, ale ostatecznie pojawiła się dopiero w 2005 roku. Należy jednak podkreślić, że z początku jedynie instytucje unijne mogły jej używać. Z czasem jednak rozszerzenie .eu stało się dostępne dla wszystkich. Dziś bez problemu można ją zarejestrować u każdego dobrego dostawcy usług internetowych (niektórzy z nich, np. Domeny.pl, proponują takie domeny również w pakiecie z innymi usługami, co znacznie obniża ich koszt).

Jakie są korzyści z domeny .eu?

Dziś łatwo zarejestrować domenę z rozszerzeniem .eu, ale czy rzeczywiście warto? W niektórych przypadkach to naprawdę się opłaca. Z takiej domeny warto korzystać przede wszystkim wtedy, gdy chcemy, żeby użytkownikami danej strony internetowej byli nie tylko Polacy. Domena .eu to dobry pomysł, gdy chce się trafić do bardzo szerokiego grona odbiorców z różnych krajów. Zamiast wykupywać rozszerzenia dla poszczególnych krajów, lepiej postawić na jedną uniwersalną domenę, a taką jest właśnie .eu. Mało tego, ta opcja jest także często stosowana, gdy serwis www jest skierowany do cudzoziemców mieszkających w Polsce i nieznających naszego języka. Takie osoby szybciej zdecydują się wybrać witrynę .eu niż .pl. Ta ostatnia sugeruje bowiem najczęściej, że treść jest w języku polskim.

Na domenę .eu powinni postawić przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy myślą o ekspansji zagranicznej i szukają na europejskim rynku zarówno klientów, jak i kontrahentów. Międzynarodowy, europejski adres internetowy może to ułatwić.

Czy sama domena wystarczy do sukcesu?

Od razu należy podkreślić, że chociaż domena .eu może znacznie pomóc serwisowi www w ekspansji europejskiej, to jednak nie wystarczy do odniesienia międzynarodowego sukcesu. To zaledwie fundament, na którym dopiero buduje się popularność strony internetowej i usług proponowanych za jej pośrednictwem. Nie można zatem zapomnieć, że każda witryna www wymaga precyzyjnego planu działań SEO, dobrego marketingu, a ostatnio również content marketingu (marketing treści). Promocja musi być prowadzona na wielu polach z wykorzystaniem najnowszych narzędzi i rozwiązań. Należy jednak podkreślić, że rozszerzenie domeny .eu będzie tylko w tym pomagało i może ułatwić wiele akcji promocyjnych.

Domena .eu to dobre rozwiązanie dla tych projektów internetowych, które mają ambicje międzynarodowe i chcą trafić także do Europejczyków z innych krajów. Zatem sensowność używania takiej domeny zależy tak naprawdę od charakteru danego przedsięwzięcia internetowego.

Aktualności Internet Poradniki