Debian na płycie z procesorem AMD Geode

Ostatnio stanąłem przed problemem instalacji linux-a na płycie WAFER-LX-800 z procesorem AMD Geode 500 MHz. Jest to procesor o małym poborze mocy czyli 0,9 W i z tej racji stosowany jest w obecnych netbook-ach.
Niestety, mimo że z pozoru wygląda to na łatwą instalację, okazało się że tak nie jest. Z tej racji postanowiłem opublikować przebieg instalacji. Postawiłem na dystrybucję Debian-a Lenny bo akurat takiego miałem pod ręką.
Na płycie WAFER-LX-800 niestety nie ma interfejsu IDE lecz mini-IDE. Z powodu braku odpowiedniej przejściówki zmuszony byłem na istalację z pendrive-a . Jak to zrobić opisane jest np. na stronie. Ja wybrałem wersję netinst aby resztę potrzebnych pakietów pociągnąć przez sieć.
Niestety Debian w posiadanej przeze mnie wersji, zawiesza się w momencie boot-owania. Jest to oficjalnie zgłoszony bug . Należy zastosować się do ostatniej wiadomości w opisie bug-a, czyli przejść do edycji parametrów jądra linux-a i dopisać (w moim przypadku wyświetlacz ma rozdzielczość 800×600) : “video=lxfb:800×600-32@60” .
To tyle opisu, dalszych problemów z linux-em nie opisuje bo dotyczyły one panelu dotykowego. Jeżeli wystąpi zainteresowanie, opiszę również i ten problem.

Aktualności Elektronika embedded Hardware Poradniki Systemy