Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (MRI) to badanie nieinwazyjne i bezbolesne badanie, z zakresu technik diagnostyki obrazowej. Na czym dokładnie polega ta metoda obrazowania?

MRI polega na wykorzystaniu pola magnetycznego i fal radiowych, które umożliwiają uzyskanie obrazu ciała pacjenta. Dzięki MRI widoczne są przekroje wszystkich narządów wewnętrznych, we wszystkich płaszczyznach. Badanie może wykonać tylko i wyłącznie osoba, posiadająca skierowanie lekarskie. Istnieje cała masa wskazań do wykonania badania aparatem MRI, jednak to ostateczna opinia i decyzja lekarza decyduje o tym, kto może poddać się rezonansowi.

Przeciwskazania

Oczywiście istnieją pewne przeciwskazania do wykonania rezonansu. Przede wszystkim bezwzględny zakaz robienia tego typu badania, dotyczy osób z rozrusznikiem serca. Pola magnetyczne mogą mieć ogromny wpływ na prawidłową pracę rozrusznika, a co za tym idzie, może zagrażać życiu pacjenta. Wykonywania MRI zabrania się również osobom, które mogą mieć w swoim ciele metaliczne ciała obce. Dodatkowo zakaz dotyczy kobiet posiadających antykoncepcyjną wkładkę wewnątrzmaciczną oraz osoby ze sztuczną zastawką serca, metalicznymi implantami (np. śruby, druty), protezami, czy też klipsami naczyniowymi.

Dobry opis techiniczy rezonansów magnetycznych można znaleźć na stronie producenta: https://www.philips.pl/healthcare

Jak się przygotować?

Na 6 godzin przed wykonaniem rezonansu magnetycznego, pacjent nie może spożywać żadnych posiłków. Przed badaniem, należy zdjąć wszelkie metalowe ozdoby (np. zegarek, kolczyki), gdyż mogą one być powodem zakłóceń działania pola magnetycznego, a co za tym idzie, niewiarygodnych wyników MRI.

Przebieg badania

Rezonans magnetyczny dla wielu osób jest bardzo stresującym badaniem. Pacjent umieszczany jest w specjalnej oświetlonej, wąskiej tubie/tunelu. Dlatego też osoby cierpiące na klaustrofobię, oraz dzieci, które zbyt stresowo reagują na urządzenie, powinny uprzedzić lekarza. Wtedy istnieje możliwość poszukania odpowiedniej placówki, w której istnieje możliwość wykonania badania, za pomocą tzw. rezonansu magnetycznego otwartego. Ten aparat MRI jest bardziej komfortowy, w szczególności dla pacjentów z zaburzeniami lękowymi. Badanie rezonansowe trwa od 30 do 60 minut. Pacjent w tym czasie musi pozostać w bezruchu. Przez cały czas pozostaje w kontakcie z personelem, gdyż w urządzeniu zainstalowana jest kamerka i mikrofon.

Aktualności Poradniki