Czy gry symulacyjne służą tylko rozrywce?

Gry komputerowe to rozrywka lubiana przez bardzo wiele osób. Każdy fan ma swój ulubiony gatunek i tytuł. Dla jednych będzie to gra symulacyjna Euro Truck Simulator 2, dla innych natomiast kultowa platformówka Super Mario Bros. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej tej pierwszej grupie gier.

Symulacja w klasycznym wydaniu, czyli Euro Truck Simulator 2

Na rynku istnieje wiele produkcji, które można zaliczyć do kategorii gier symulacyjnych. Mowa tu o bardzo dokładnym imitowaniu różnych sytuacji. Dzięki temu gracz wczuwa się w rolę innej osoby. Euro Truck Simulator 2 to jeden z przykładów, w którym można poczuć się, jak kierowca ciężarówki. Nawet jeśli na co dzień prowadzi się jakiś pojazd, to jednak siedzenie za kierownicą tak dużej maszyny jest zupełnie czymś innym. To okazja do tego, by się sprawdzić. Gdy chodzi wspomniany tytuł, jest to już druga odsłona tej lubianej serii. Jakie jeszcze rodzaje symulacji warto wymienić?

Euro Truck Simulator 2, a symulacje rzadziej spotykanych pojazdów

Kierowanie ciężarówką to doświadczenie bardzo ciekawe, natomiast możliwe do zrealizowania w normalnym życiu. Pojazdów tego typu jest dużo na drogach, a czasem też zdarza nam się mieć kogoś z rodziny, kto pozwoli nam choćby zasiąść za kierownicą. Z kolei inaczej ma się sytuacja w przypadku bardziej skomplikowanych i rzadziej spotykanych maszyn. Chodzi o różnego rodzaju pojazdy wodne, powietrzne, a nawet kosmiczne.

W tym ostatnim przypadku nawet wejście do kabiny takiego urządzenia pozostaje z reguły w sferze marzeń. Dlatego też gry symulacyjne, które imitują właśnie taki rodzaj przeżyć, pozwalają choć trochę poczuć się, jak w kosmicznym statku. A trzeba powiedzieć, że tego typu produkcje tworzone są z dużą dbałością o szczegóły. Twórcy starają się, aby odwzorować rzeczywistość w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. W przypadku niektórych tytułów korzysta się z wiedzy profesjonalistów z danych dziedzin, którzy pomagają uzyskać jak najbardziej wiarygodny efekt.

Wykorzystanie symulacji w codziennym życiu

Symulacje mogą pomóc w nauce obsługi konkretnych urządzeń i pojazdów. Szczególnie w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z maszynami, które są skomplikowane, nie od razu można po prostu przejąć ster i próbować swoich sił. Samoloty są takim przykładem, gdzie ewentualne błędy mogą być bardzo tragiczne w skutkach. A przecież nauka położenia i przeznaczenia wszystkich ważnych przycisków, i drążków w kokpicie pójdzie znacznie szybciej, gdy będzie realistycznie przedstawiona.

Oczywiście profesjonalne programy komputerowe, a gry to dwie różne sprawy, natomiast dla młodego człowieka może to być całkiem owocny początek jego przygody z samolotami. W końcu teorię także trzeba opanować do perfekcji.

Gry symulacyjne to ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Szczególnie te bardziej profesjonalne produkcje mogą pełnić funkcję nie tylko rozrywkową, ale także edukacyjną. Dla młodych ludzi, czy pasjonatów to dobry sposób na to, aby rozszerzyć swoją wiedzę teoretyczną z określonej dziedziny.

Aktualności Gry