Grudzień – czas przygotowań i celebracji świąt Bożego Narodzenia, a co za tym idzie także wielkich zakupów. W tym czasie Polacy zdecydowanie więcej wydają na jedzenie, wyjazdy, usługi, a nade wszystko na prezenty. Czym obdarowujemy bliskich i co sami chcielibyśmy znaleźć pod choinką? Komputronik zdradza aktualne hity zakupowe i podpowiada, jakie prezenty na pewno ucieszą obdarowanych.
Z przeprowadzonych przez Deloitte badań na temat świątecznych zwyczajów konsumenckich wynika, że Polacy wydadzą na nadchodzące Święta o 6% więcej niż w roku 2017. To dla Polaków bardzo ważny okres w roku, dlatego jeśli to tylko możliwe, nie oszczędzają oni na świątecznych przygotowaniach. Prezenty stanowią dla nas synonim przyjaźni, miłości i szacunku, dlatego do ich wyboru podchodzimy bardzo poważnie. Oprócz zasobności portfela istotne dla nas są zainteresowania osoby, dla której prezent przygotowujemy, a także bieżące trendy i rekomendacje zakupowe. W grudniu zapytania w wyszukiwarkach o prezent idealny należą do jednych z najpopularniejszych.
Jak szukamy prezentów i czy dostajemy to, czego sobie życzymy
– Przez wszystkie lata naszej działalności, a niedawno obchodziliśmy już 22 urodziny, wielokrotnie trafiały do nas zapytania od osób, które oczekiwały pomocy przy wyborze produktu na prezent. W miarę zwiększania się asortymentu i liczby tego rodzaju zapytań, postanowiliśmy udostępnić narzędzie, które w tym zakresie może być bardzo pomocne – poradnik prezentowy. Zebraliśmy w nim wiele upominkowych inspiracji, skategoryzowanych według płci czy wieku. To, jak bardzo taka wyszukiwarka była potrzebna, potwierdza stale wzrastająca liczba jej odwiedzin – uzasadnia Karolina Pietz-Drapińska, Dyrektor Marketingu w Komputronik. Wychodząc naprzeciw klientom w tym roku oferujemy im jeszcze coś dodatkowego. Codziennie mają oni szansę kupić wyjątkowy lub upatrzony przez siebie produkt w super cenie. Umożliwić to ma uruchomiony na stronie sklepu kalendarz adwentowy, w którym każdego dnia prezentujemy inną propozycję – dodaje Pietz-Drapińska.
Wielką popularnością wśród kupujących cieszą się szczoteczki soniczne czy depilatory, ale czy to na pewno wymarzony prezent? W Stanach od dawna redukuje się ryzyko ewentualnych rozczarowań związanych z nietrafionym prezentem, poprzez tworzenie okolicznościowych list zakupowych. Tego typu rozwiązania, ze względu na swój praktyczny wymiar, stają się coraz popularniejsze i w Polsce.
– Z myślą o świątecznych dylematach prezentowych stworzyliśmy narzędzie, dzięki któremu za pośrednictwem e-sklepu każdy internauta ma możliwość napisania listu do Gwiazdora. W ten sposób może go uprzedzić i zabezpieczyć się przed otrzymaniem niechcianego prezentu. Wystarczy, że wybierze preferowane produkty i doda je do swojej listy życzeń. Stworzoną w ten sposób listę może udostępnić rodzinie czy przyjaciołom nawet przez Messenger czy WhatsApp – mówi Dyrektor Marketingu Komputronik.
Co tymczasem najczęściej figuruje na świątecznych listach kupujących? Badania Deloitte wskazują, że często wybieranymi prezentami, zarówno dla bliskich są książki, kosmetyki i perfumy, słodkości oraz biżuteria. Coraz częściej jednak decydujemy się na droższe prezenty. Co warto kupić i co w swoich listach zakupowych mają Panie, Panowie i najmłodsi?
Prezenty dla niej
Kobiety już dawno przestały wyczekiwać pod choinką wyłącznie ubrań i kosmetyków. Dziś satysfakcjonuje je elektronika, gadżety z segmentu mobile, a także takie, dzięki którym mogą realizować swoje hobby. Laptop i tablet w jednym z opcją korzystania na różne sposoby, kindle, smartfon z możliwie najlepszym przednim aparatem czy smartwatch – w zależności od stylu życia elegancki, przypominający klasyczny zegarek lub wygodny, sportowy. Miłośniczki aktywnego stylu życia ucieszy też praktyczny głośnik lub stylowe słuchawki. Jeśli chodzi o preferencje kolorystyczne warto mieć na uwadze, że Paniom najbardziej podobają się sprzęty w kolorze białym, a także złotym i różowym.
Coraz więcej kobiet zainteresowanych również jest urządzeniami do domowej pielęgnacji anti-age – mikrodermabrazji, mezoterapii czy peelingu kawitacyjnego. Entuzjastkom niebanalnych rozwiązań i nowinek spodobać się może antydepresyjna lampa, natomiast zmarzluchom elektryczny koc do stóp.
Prezenty dla niego
Mężczyznom zależy żeby prezenty, szczególnie te elektroniczne, były i praktyczne i „gadżeciarskie”. Jeśli laptop, od razu najlepiej gamingowy, podobnie jak myszka, która w takiej wersji już zwykłą myszką nie jest. Miłośnika gier ucieszą również słuchawki z mikrofonem czy funkcyjna klawiatura.
Panowie, podobnie jak Panie, coraz częściej sięgają po smartwatche, jednak różni ich podejście do sprzętu użytku domowego – kobiety zdecydowanie mniej entuzjastycznie reagują na sprzęt AGD, podczas gdy mężczyźni chętnie przyjmują zestawy narzędziowe czy wkrętarko-wiertarki. W męskim prezentowniku niezmiennym hitem od jakiegoś czasu są drony, których zakup staje się nie tylko pretekstem do zabawy, ale również rozwijania pasji czy zarabiania. Mający również swoje uzasadnienie w trendach, choć modowych, jest także niesłabnący popyt na urządzenia do pielęgnacji zarostu.
Upominki dla dziecka
Dziecko, zarówno te młodsze, jak i te starsze ucieszy tablet albo głośnik bezprzewodowy. Bardziej ruchliwe pociechy na pewno będą zadowolone z elektronicznej hulajnogi lub deskorolki, a konstruktorzy z robota czy ponadczasowych klocków lego. Mali gracze w ubiegłym roku zabiegali natomiast o PS4, Nintendo Switch oraz Xboxy i ten trend w dalszym ciągu jest aktualny. Wciąż warto też postawić na pierwowzór wirtualnych zabaw – tradycyjne, integrujące gry planszowe.
Co ciekawe, Polacy często decydują się również na tzw. prezenty rodzinne – telewizory, konsole (głównie PlayStation), laptopy czy ekspresy do kawy. Bez względu jednak na to, co kupują, coraz częściej robią to on-line, a nawet mobile i to już nawet miesiąc przed świętami. – Prezentowy szał zaczyna się wraz z Black Friday, czyli w ostatni piątek listopada i swoje nasilenie ma na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Oczywiście nie brak wśród nas spóźnialskich, bo są i tacy którzy kupują dosłownie kilka chwil przed Wigilią, a nasze dane wskazują, że takich osób jest całkiem sporo – w roku ubiegłym to właśnie w tym czasie zanotowaliśmy największe piki zakupowe, a intensywny ruch trwał praktycznie do samej Wigilii – podsumowuje Radosław Olejniczak, Dyrektor Departamentu Zakupówz Komputronik. Takiemu zjawisku na pewno sprzyja fakt, że dziś towar można zamówić on-line, a następnie odebrać samodzielnie w sklepie stacjonarnym – dodaje.
Bez względu jednak na to, jaką drogą, dla kogo, za ile i jaki prezent kupimy, pamiętajmy, że najważniejsza jest sama idea prezentów, która ma nieść radość obdarowującym i obdarowywanym.