Co zrobić z zalanym iPhonem?

Zalany iPhone to jedna z najczęstszych i poważniejszych usterek, która dotyczy także wodoszczelnych modeli. Niestety wielu posiadaczy tego smartfona nie wie jak reagować, aby zmniejszyć powstałe szkody. Co zrobić z zalanym iPhone’m? Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów i zasad, których warto się trzymać.

zalany iphone

Skuteczne sposoby na zalany iPhone

1.Nie panikuj i szybko wyjmij telefon z wody

Pierwszą zasadą jest opanowanie emocji i szybkie podjęcie działań. Należy jak najszybciej wyciągnąć telefon z wody, aby zminimalizować ryzyko zniszczenia. Im telefon będzie dłużej zamoczony, tym woda dostanie się coraz głębiej. W efekcie zniszczenia są znacznie większe.

2. Nie próbuj naprawiać telefonu sam

Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i umiejętności, nie naprawiaj telefonu na własną rękę. Możesz przypadkiem uszkodzić smartfon czy pogorszyć jego stan.

3.Oddaj telefon do specjalistów

Oddaj telefon do profesjonalnego serwisu.  Wykwalifikowani pracownicy mają odpowiednią wiedze i kompetencje, które pozwolą im sprawdzi telefon, ocenić jego stan i naprawić ewentualne szkody. Dodatkowo serwisy wyposażone są w specjalistyczny sprzęt. Jeśli oddasz telefon do serwisu, zapytaj jaki jest zakres usługi czyszczenia po zalaniu.

Serwisy wykonują tą czynność w różny sposób. Niestety nie zawsze jest on poprawny. W przypadku zalania płyty głównej, w pierwszej kolejności trzeba wyjąć części i zdemontować ekrany ochronne. Po tym można przejść do czyszczenia w wanience ultradźwiękowej z wykorzystaniem płynu antykorozyjnego. Tym samym usunie się wilgoć ze wszelkich zakamarków telefonu, a jednocześnie pozbędzie się korozji z układów.

Dopiero po wykonaniu tych czynności, obsługa serwisu może sprawdzić czy telefon działa prawidłowo, czy zaszła konieczność dalszej naprawy. Cennik takich usług znajdziesz na https://idream.pl/serwis/cennik/.

4.Nie włączaj telefonu

Po zalaniu w wodzie smartfon automatycznie się wyłączy, ponieważ dojdzie do zwarcia. Pod żadnym pozorem nie włączaj zalanego telefon, bo możesz doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń!

5.Nie podłączaj telefonu do ładowarki

Nie wolno podłączać zalanego smartfon do ładowarki, ponieważ w ten sposób możesz doprowadzić do zwarcia, a tym samym uszkodzić go jeszcze bardziej. Okazuje się, że podczas próby ładowania zalanego urządzenia, dochodzi do największych zniszczeń. Woda cały czas znajduje się we wnętrzu telefonu, a podłączenie do zasilania może wypalić dziury w laminacie płyty głównej czy spalić układy scalone. Nie można również podłączać smartfona do komputera za pomocą kabla USB.

6.Nie susz telefonu suszarką ani nie kładź na kaloryfer.

Dość często spotyka się radę, aby telefon suszyć. Nic bardziej mylnego. Próba jego wysuszenia poprzez położenie na kaloryfer czy użycie suszarki może tylko pogorszyć sprawę. Nie próbuj również suszyć poprzez położenie telefonu na kaloryfer. To również niesprawdzony sposób.

Należy pamiętać, że zalanie iPhone nie obejmuje gwarancji producenta. To usterka powstała z winy właściciela, a więc koszty leżą po stronie użytkownika

Aktualności Poradniki Smartfony