Android od A do Z: Co to jest kod QR ?

W kolejnej części cyklu „Android od A do Z” poznamy odpowiedź na pytanie – co to jest kod QR . Takie określenie często spotykamy w różnych stronach WWW, występują w postaci obrazka czy reklamy. Co to takiego jest ?

Termin QR pochodzi od angielskiego słowa „Quick Response Code” , czyli w wolnym tłumaczeniu oznacza szybki skrót do czegoś. W przypadku używania telefonu, nakazuje urządzeniu wykonanie jakiejś szybkiej operacji.

Kod QR został stworzony w połowie lat 90-tych przez firmę Toyota. Przechowuje on dużo więcej informacji niż tradycyjne kody kreskowe. Dodatkowo, dużo lepiej przekazuje międzynarodową treść – czyli obsługuje języki dużo bardziej złożone niż angielski, przykładowo jęz. azjatyckie.

Jak odczytać informacje zaszyte w kodzie QR za pomocą telefonu ? Wystarczy aparat  telefonu i specjalna aplikacja „tłumacząca” zeskanowany kod. Przykładowa aplikacja parsująca kod QR do pobrania np. tutaj.

Bardzo często kod QR używany jest jako link prowadzący do danej aplikacji, gry, strony, filmu czy innego zasobu w Internecie.

Na zakończenie zamieszczam kod QR prowadzący do czytnika wiadomości serwisu www.web-news.pl . Zachęcam do pobrania.

 

 

Chcesz otrzymywać aktualizacje ? Zapisz się.

Android Poradniki Smartfony