Urządzenie mobilne ochroni Twój samochód

Dziś wystartował ciekawy projekt, który ma na celu monitoring i ochronę samochodu przed różnego rodzaju awariami. Chodzi o projekt Carvoyant. To startup dzięki, któremu będziemy mogli szybko dowiedzieć się co znaczy, gdy np. zapala się ikona “Check engine”. Projekt dostępny jest na razie tylko dla testerów.

Co zrobić aby w przyszłości skorzystać z programu oferowanego przez Carvoyant ? Po pierwsze trzeba będzie zarejestrować się na stronie projektu i wykupić specjalne urządzenie. Jego koszt szacowany jest na 149 $. Urządzenie podłącza się do portu diagnostycznego samochodu OBD. W tym momencie zaczyna ono rejestrować dane samochodu i poprzez sieć komórkową dostarczać je na konto serwisu Carvoyant. Początkowo urządzenie miało się kontaktować np. z telefonem z zainstalowanym Androidem i z nim synchronizować swoje dane. Gdy telefon znalazłby się w zasięgu sieci WiFi to wtedy następowałaby wymiana danych z Carvoyant. Z tego pomysłu jednak zrezygnowano – i słusznie. Nie każdy przecież posiada w smartfonie Android-a.

Co się stanie gdy dane zostaną zarejestrowane w serwisie www ? Zostaną one przeanalizowane m.in. przez ekspertów samochodowych. Gdy zobaczysz więc ostrzeżenie “Check engine” – Carvoyant podpowie Ci gdzie najtaniej możesz naprawić tą usterkę. To nie wszystko. Kiedy akumulator zacznie słabnąć, konsultant zadzwoni do Ciebie i poinformuje Cię np. o wyłączeniu świateł, które zostawiłeś przypadkowo włączone.

Carvoyant wychodzi również naprzeciw programistom. Dostarczają oni API, dzięki któremu developerzy będą mogli we własne sposób “przerobić” dane uzyskiwane z samochodu.

Poniżej zamieściłem film przedstawiający w ogólny sposób ideę działania startup-u.

httpv://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5erdKHM99Dc

Prawda, że ciekawy pomysł ?

Aktualności Aplikacje Elektronika