AirLive CW-720IR – recenzja kamery do monitoringu domu

Monitoring sklepów, biur czy ulic to obecnie nic dziwnego. Szklane obiektywy dbają o nasze bezpieczeństwo podczas codziennych czynności: pracy, zakupów i nawet spacerów. Coraz częściej zdarza się, że chcemy też sprawować nadzór nad naszym domem, gdy jesteśmy poza nim. Użytkownicy domowi stanowią taką grupę użytkowników, która niekoniecznie jest obeznana z urządzeniami do nadzoru video, poza tym nie potrzebują oni drogich i skomplikowanych rozwiązań. Urządzeniem, które każdy może wykorzystać do monitoringu domu lub biura jest niewielka kamera firmy AirLive – model CW-720IR.

IMG_7097

Jest to kamera IP wyposażona w moduł łączności bezprzewodowej, który ułatwia instalację ? kamerę wystarczy połączyć z domową siecią Wi-Fi, a następnie umieścić w obrębie jej zasięgu. Urządzenie rejestruje obraz w rozdzielczości 1280 x 1024 pikseli z prędkością 30 klatek na sekundę wraz z dźwiękiem. Na wyposażeniu znalazła się dioda podczerwieni, która zapewnia widoczność w kompletnych ciemnościach, a także wbudowany mikrofon. W recenzji sprawdzimy, czy ta kamera sprosta wymaganiom i możliwościom domowego użytkownika.

Specyfikacja:

 • Łatwa instalacja Plug-n-Play
 • Obsługa kompresji H.264 oraz MJPEG
 • 30 klatek na sekundę w rozdzielczościach 1280×1024 / 1280×720
 • Diody IR do monitoringu w dzień i w nocy
 • Funkcje WDR, LDC i De-Fog
 • Dwukierunkowa komunikacja głosowa
 • Wykrywanie ruchu, dźwięku i naruszenia kamery
 • Kompatybilność z ONVIF
 • Obsługa wielu zdarzeń

Pełna specyfikacja dostępna na stronie producenta: pl.airlive.com/product/CW-720IR

Zestaw i akcesoria

Do kamery producent dodał zestaw podstawowych akcesoriów. Całość została zamknięta w biało-niebieskim kartonowym pudełku. Wewnątrz znajdują się:

 • kamera AirLive CW-720IR
 • antena do bezprzewodowej komunikacji Wi-Fi
 • stojak/uchwyt do zamontowania kamery na ścianie oraz śrubki
 • zasilacz sieciowy
 • papierowe instrukcje oraz inne dokumenty
 • 2 płyty mini CD

IMG_7096

IMG_7105

IMG_7107

IMG_7108

Budowa zewnętrzna kamery AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR  to niewielka kamera o bardzo małych wymiarach: 0,5 x 5,5 x 3,5 cm i wadze około 100 g. Obudowa jest wykonana z białego plastiku, który jest błyszczący. Nie jest to tandetny i skrzypiący plastik, po wzięciu urządzenia do ręki można dosłownie poczuć dobrą jakość wykonania. Minusem jest jednak fakt, że na obudowie widać odciski palców i dodatkowo szybko zbiera się na niej kurz.


IMG_7097

Centralnym elementem jest oczko obiektywu – wg specyfikacji o rozdzielczości 1,3 megapiksela. Obiektywem możemy obracać, co skutkuje zmianą ostrości w rejestrowanym obrazie. Niżej producent umieścił diodę podczerwieni i swoje logo. Na przedniej ściance znajduje się też wbudowany mikrofon.

IMG_7104

Na dolnym boku znajdują się wszystkie złącza – Ethernet oraz do podłączenia głośników, oraz przycisk do przywracania ustawień fabrycznych.

IMG_7103

Jeden z boków ma złącze antenowe, do którego musimy przykręcić dołączoną do zestawu antenę – którą możemy „zgiąć” pod kątem 90 stopni.

IMG_7098

Na drugim boku znajduje się slot obsługujący karty pamięci: microSD o maksymalnej pojemności 64 GB.

IMG_7099

Od góry znajdują się otwory wentylacyjne (które są też umiejscowione na prawie każdym z boków). Wspomagają one chłodzenie podzespołów kamery podczas pracy.

IMG_7101

Z tyłu znajduje się tylko otwór do przykręcenia stojaka/uchwytu oraz naklejka z podstawowymi informacjami o kamerze

IMG_7100

IMG_7110

Uchwyt jest złożony z kilku elementów, które trzeba poskładać. Po zamocowaniu kamery zapewnia on w miarę dobrą stabilność.

IMG_7109

Pierwsze podłączenie i konfiguracja

Dzięki obecności modułu Wi-Fi instalacja kamery jest bardzo prosta. Wystarczy podłączyć zasilanie i kabel sieciowy (aby skonfigurować sieć bezprzewodową). Pomocą służą dołączone na płycie CD instrukcje instalacji. Kamerę obsługiwać możemy przez przeglądarkę, program Cam Pro Express lub aplikację mobilną na urządzenia z systemami iOS oraz Android.

Po instalacji i wstępnej konfiguracji logujemy się w panelu przez przeglądarkę. Standardowy login i hasło mamy podany w instrukcji oraz zapisany na tyle urządzenia. Zaraz po zalogowaniu warto zmienić język wyświetlania na polski. Tu pierwsze zdziwienie – nie wszystkie nazwy i podpisy zostały przetłumaczone! Na szczęście nawet bez znajomości języka angielskiego działanie większości opcji można rozszyfrować na zasadzie prób i błędów. Nieco bardziej zaawansowani użytkownicy z pewnością sobie poradzą.

Główny ekran w naszym panelu to obraz z kamery, który możemy rozciągnąć na cały ekran. Oprócz tego do dyspozycji mamy kilka przycisków, np. do zapisywania nagrań na dysku komputera, czy cyfrowego przybliżania. Jeżeli włożymy kartę pamięci do kamery, na tym ekranie zostanie wyświetlona informacja o ilości wolnego miejsca.

1

Główne lista dostępnych opcji znajduje się z lewej strony, a po kliknięciu w każdą z nich na środku ekranu pokazują się szczegółowe opcje. Do dyspozycji mamy:

 • Sieć ? najbardziej rozbudowane menu, zawiera zaawansowane opcje do konfiguracji sieciowej: adres IP, adres MAC, DNS, ustawienia sieci przewodowej oraz bezprzewodowej, włączenie obsługi IPv6, HTTPS, DDNS, PPPoE, UpnP, Bonjour, QoS oraz filtrowanie adresów IP.

2

 • Kamera ? odpowiada za ustawienia ekspozycji obrazu z kamery: balans bieli, poziom koloru, jasność, nasycenie, kontrast, ostrość, rotację, odbicie lustrzane oraz moc diod LED. Oprócz tego możliwe jest nałożenie tzw. maski prywatności, która zakrywa dany fragment obrazu czarnym prostokątem.

3

 • System ? ta pozycja pozwala np. na wyłącznie diod LED sygnalizujących stan urządzenia, zaawansowaną konfigurację daty i godziny, a także przywrócenie ustawień fabrycznych, wgranie nowego oprogramowania oraz restart kamery.

4

 • Video ? zawiera konfigurację parametrów nagrywania obrazu: kodek, rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę oraz przepływność. Możliwe jest też dodanie aktualnej daty i godziny lub dowolnego napisu na obraz z kamery.

5

 • Audio ? kamera obsługuje dwukierunkową komunikację głosową. W tym menu możliwe jest ustawienie poziomów głośności mikrofonu i głośnika a także wybranie tryby half-duplex lub full-duplex.

6

 • Protocol ? wybór protokołu ONVIF spośród dwóch wersji (standard ten odpowiada za współpracę z urządzeniami do monitoringu różnych firm).
  AirLive CW-720IR

7

 • Użytkownik ? umożliwia dodawanie kont użytkowników do panelu administracyjnego z różnymi uprawnieniami: administratora lub oglądającego. Możliwe jest też włączenie anonimowego podglądania obrazu.

8

 • E-Mail ? kamera umożliwia wysłanie zdjęcia lub nagrania na zdefiniowany adres e-mail.Tutaj podajemy odpowiednie adresy, nazwy użytkowników i hasła.

9

 • Event Detection ? odpowiada za konfigurację wykrywania ruchu (maksymalnie 3 strefy o różnej czułości wykrywania ruchu), funkcji wykrywania poruszenia kamery oraz wykrywanie dźwięku przy pomocy wbudowanego mikrofonu. Działania kamery po wykryciu tych zdarzeń konfiguruje się w ?Obsłudze zdarzeń?.

10

 • Pamięć ? pozwala na obsługę karty pamięci microSD i serwera SAMBA ? definiowanie folderów zapisu, usuwanie najstarszych nagrań w przypadku przepełnienia dysku lub po określonej liczbie dni.

11

 • Continous Recording ? funkcja pozwalająca na ciągłe nagrywanie na karcie pamięci microSD lub zdalnym serwerze SAMBA. Ciągłe działanie jest zapewnione przez usuwanie najstarszych nagrań w przypadku przepełnienia nośnika.

12

 • Lista nagrań ? zawiera listę nagrań z trybów Event Detection oraz Continous Recording. Nagrania można zapisać na dysku komputera lub usunąć z nośnika.
  AirLive CW-720IR

13

 • Serwer zdarzeń ? trochę myląca nazwa, ale menu odpowiada za konfigurację miejsc źródłowych do zapisu nagrań oraz zdjęć. Może to być serwer FTP, SAMBA, TCP lub HTTP.

14

 • Obsługa zdarzeń ? tutaj konfiguruje się reakcję kamery na zdarzenia ustawiane w menu ?Event Detection?.

15

Nagranie

Podsumowanie

AirLive CW-720IR to dość udane urządzenie. Nie wymaga zaawansowanej konfiguracji i oferujewiele przydatnych funkcji, ale jest też kilka minusów – przede wszystkim błędy w tłumaczeniu panelu konfiguracji, czy też moim zdaniem za wysoka cena – 500 zł (podobne kamery konkurencyjnych firm można kupić już za około 200 zł). Na pochwałę zasługuje głównie jakość wykonania obudowy i jakość obrazu – nagrania są płynne i szczegółowe. Cieszy też dodatkowa możliwość zdalnego podglądu obrazu za pomocą smartfona lub tabletu. Kamerę polecam użytkownikom ceniącym sobie przede wszystkim jakość wykonania.

Chcesz otrzymywać aktualizacje ? Zapisz się.

Hardware Testy