Adres IP jak odcisk palca. Jak zmienić lub ukryć adres IP i prawdziwą lokalizację?

Ukrycie własnego adresu IP jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach – tym bardziej, jeśli mamy niewielką tolerancję dla ukierunkowanych reklam, spamu, blokad geograficznych, albo też nieuzasadnionych w żaden inny sposób ingerencji w prywatność. W poniższym artykule podpowiemy, w jaki sposób zmienić, albo ukryć adres IP i naszą prawdziwą lokalizację przed ciekawskim wzrokiem niepowołanych osób.

Adres IP jak odcisk palca. Jak zmienić lub ukryć adres IP i prawdziwą lokalizację

Czym jest adres IP?

Nasz adres IP jest niejako identyfikatorem w przestrzeni cyfrowej – istotną częścią naszego serfowania w internecie. 

Nasze IP to środek, przy pomocy którego możemy wymienić komunikację z innymi urządzeniami znajdującymi się w sieci. I tak samo, jak w przypadku dowodu osobistego, otrzymujemy na ogół od dostawcy usług internetowych, własny adres IP, dzięki któremu można nas w pewnym sensie identyfikować. 

Tak jak nie przekazujemy każdej osobie własnego dowodu osobistego, tak nie mamy ochoty pokazywać swojego adresu IP. Obecnie coraz więcej użytkowników jest w sytuacji, w której muszą albo po prostu woleliby ukryć swój adres IP z różnorodnych przyczyn.   

Dlaczego warto ukrywać własne IP? 

Istnieje kilka ważnych powodów, dla których ukrywamy swoje IP. Trzy najważniejsze spośród nich to: 

  • prywatność – najważniejszym powodem, a często po prostu koniecznością, będzie utrzymanie anonimowości w internecie. Ludzie uwielbiają posługiwać się argumentem ,,nic do ukrycia”, ale z pewnością nie o to chodzi. Niestety niektórzy mogą chcieć wykorzystać nasz adres IP do swoich celów – począwszy od ukierunkowanych, denerwujących nas reklam, skończywszy na bardziej ponurych działaniach, jak wykradanie danych osobowych. Tak samo, jak w wypadku choroby, naruszenie prywatności cyfrowej może przydarzyć się każdemu. Ukrywając własne IP, znacznie utrudniamy hakerom śledzenie naszego położenia geograficznego, 
  • dostępność blokowanych treści – chociaż niektórzy uważają, iż prawa autorskie to przeżytek, to ciągle nie zmienia to faktu, iż wybrane treści będą blokowane z uwagi na pewne ograniczenia geograficzne. Dzięki ukrywaniu IP i wybraniu takiego adresu, który pozwoli pominąć taką przeszkodę, możemy skorzystać z najlepszych stron bez względu na naszą lokalizację, 
  • zapobieżenie pozostawieniu śladu cyfrowego – tłumacząc prosto, cyfrowy ślad to zbiór naszych danych, które pozostawiamy w czasie jakichkolwiek działań w sieci internetowej. Może być pasywny albo aktywny – ten drugi zachodzi wówczas, kiedy świadomie udostępniamy informacje, czy to poprzez strony internetowe, czy media społecznościowe. Ukrycie adresu IP zapobiegnie pozostawianiu pasywnych śladów, dzięki czemu gromadzenie danych będzie praktycznie niemożliwe. 

Sposoby na ukrycie adresu IP 

1. Serwery proxy 

Serwery proxy to jedna spośród metod na maskowanie adresu IP poprzez udostępnianie bramy do urządzenia celem połączenia się z innymi filtrowanymi albo ograniczonymi treściami. Najważniejszymi cechami serwerów proxy, które mogą przynieść nam korzyści, to możliwość pozostania anonimowym w internecie i ich ogólnodostępność, o ile oczywiście możemy im zaufać. Tak naprawdę, użytkowanie serwerów proxy nierzadko związane jest ze sporym ryzykiem, tym bardziej, jeżeli są one darmowe. Zawsze jest szansa, że nasz serwer proxy będzie uruchomiony na zaatakowanym urządzeniu, a nawet jeżeli do tego nie dojdzie, naprawdę nie możemy być pewni, czy nasze dane nie zostaną przechwycone przez nieodpowiednie osoby. Należy także brać pod uwagę fakt, iż podczas użytkowania serwerów proxy, nasze łącze internetowe może zostać znacznie spowolnione. Jeżeli zamierzamy oglądać, czy też pobierać treści mające wysoką przepustowość, to lepiej znaleźć inną metodę na ukrycie adresu IP. 

2. Przeglądarka Tor 

Chociaż możemy używać przeglądarki Tor celem uzyskania dostępu do każdego zakątka sieci, przy jednoczesnym ukrywaniu swojego adresu IP, serfowanie w internecie poprzez mechanizmy szyfrujące tego narzędzia wcale nie jest takie łatwe. Przeglądarka Tor może zdziałać cuda, jeżeli chodzi o odpowiednie ukrywanie śladów pozostawianych przez nas w internecie. Niemniej jednak trzeba oczekiwać, iż surfowanie po sieci będzie na pewno wolniejsze, aniżeli zwykle, gdyż skorzystanie z Tor ma także wpływ na szybkość połączenia. 

3. VPN – najlepszy sposób na ukrycie własnego adresu IP

Jeżeli potrzebujemy niezawodnego, łatwego, a zarazem zdolnego do ukrycia adresu IP narzędzia, najlepszym sposobem będzie dobrze działająca usługa VPN. Wybranie właściwego dostawcy VPN da nam oczekiwane korzyści, czyli pełną anonimowość, prywatność i dostęp do różnych treści, przy równoczesnym użytkowaniu prywatnego, bezpiecznego i szybkiego połączenia. 

Możemy niewątpliwie skorzystać z darmowych sieci VPN, niemniej jednak zdecydowanie lepiej będzie korzystać z płatnych usług. Darmowe VPN mogą zbierać dane i nie są w stanie zaoferować takiej samej przepustowości, ani też blokowanych geograficznie zasobów, jak te płatne. Zasadniczo powinniśmy starać się trzymać z dala od rzekomo darmowych sieci VPN, gdyż bardzo łatwo możemy znaleźć się w sytuacji, której chcemy uniknąć. 

Skorzystanie z sieci VPN to także bardzo skuteczna metoda na odblokowanie popularnych platform, takich jak chociażby ESPN, czy Netflix i wielu innych, biorąc pod uwagę możliwość wykorzystania różnorodnych lokalizacji. Poza tym VPN może pomóc w obejściu większych przeszkód, takich jak, chociażby Great Firewall w Chinach. Mówiąc krótko, VPN w skuteczny sposób ukryje nasz adres IP i ochroni nasze dane online. 

źródło: https://topvpn.pl/zmiana-ip/

Aktualności Bezpieczeństwo Internet