5 cech przyjaznego hostingu

Dobry hosting powinien być niezawodny, pojemny i wydajny, a przy tym nie drogi. Wybierając swoje miejsce w wirtualnej przestrzeni należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, ale także na to, czy korzystanie z serwerów będzie wygodne i przyjazne.

hosting

Na rynku usług hostingowych działa wiele firm hostingowych. Nie zawsze duże i znane marki oferują najlepsze propozycje. Podobnie jak i najtańsze rozwiązania mogą okazać się sporą inwestycją, gdy za wszelkie dodatkowe funkcjonalności należy się opłata. Poszukując odpowiedniego hostingodawcę warto mieć na uwadze nie tylko dobro witryny, ale także swoje własne. Całkiem niedawno jedna z moich stron przestała się wyświetlać, błąd zaś ewidentnie leżał po stronie hostingu. Natychmiast skontaktowałem się z help deskiem dużej firmy hostingowej, ale zanim ktoś z obsługi technicznej odpowiedział minęło kilka długich i nerwowych godzin. Przywrócona kopia zapasowa była zaś nieaktualną wersją mojej witryny. Dlatego też wybierając firmę hostingową zwracam uwagę nie tylko na pojemność, transfer, uptime itp., ale również na korespondencje B2E, wygodę i bezpieczeństwo oraz na jasno sformułowaną ofertę. Lepiej na początku wiedzieć, że ile trzeba zapłacić np. za odnowienie domeny, niż potem zdziwić się zbyt dużym rachunkiem.

Jakie jeszcze cechy powinien mieć hosting, z którego będziemy mogli swobodnie korzystać?

1. Dostęp przez FTP

Hosting jest po to, aby umieszczać na nim pliki, więc dobrze by było, aby ta czynność była łatwa i szybka. Zapewnia to protokół FTP, który pozwala wgrywać i pobierać dane za pomocą najczęściej darmowego programu. Dzięki FTP bardzo szybko umieścimy na serwer całą stronę internetową wraz ze skryptem, treścią, grafiką. Wystarczy przenieść foldery z dysku twardego na wirtualny dysk. Serwer FTP może służyć również jako platforma wymiany plików.

2. Wygodny panel zarządzania

Panel zarządzania jest jak centrum dowodzenia naszą przestrzenią na wirtualnym serwerze. Usługę tę zapewnia hostingodawca, który może stworzyć mniej lub bardziej wygodne interfejsy. Panel zarządzania automatyzuje instalację strony, pozwala modyfikować ustawienia serwera i konfiguracje CMS-ów i aplikacji. Poprzez panel można mieć dostęp również do statystyk i analiz użytkowania. Niektórzy hostingodawcy oferują również przydatne narzędzia takie jak generatory stron. Taką funkcję pełni Installatron, czyli automatyczne narzędzie do instalacji skryptów, które znajdziemy w pakietach iHost.pl. Installatron pozwala na błyskawiczne uruchomienie oprogramowania strony spośród ponad 60 popularnych skryptów. Na liście znajdują się środowiska do zarządzania treścią (m.in WordPress), obsługi forum, sklepów e-commerce, katalogów i wiele innych. A to wszystko bez konieczności wczytywania plików na serwer.

3. Dobre wsparcie techniczne

Nawet najbardziej wygodny i intuicyjny panel zarządzania bardzo poczatkującym użytkownikom może sprawić problem chociażby w rozumieniu niektórych hostingowych terminów czy podczas tworzenia na serwerze nowej bazy danych, aktualizacji strony itp. Dlatego niezwykle ważna jest wsparcie techniczne świadczone przez hostingodawcę. Chodzi tu o pomoc zarówno tą indywidualną w formie help-desk przez telefon lub e-mail jak również w postaci wskazówek on-line na stronie hostingodawcy np. jak poradzić sobie z podstawową konfiguracją. Tutaj za wzór może posłużyć dział pomocy i-host.pl dostępny pod adresem http://www.i-host.pl/pomoc/ – wszystkie potrzebne instrukcje zostały przedstawione przejrzyście na wzór znanej chyba wszystkim Wikipedii.

4. Skalowalność i elastyczność

Skalowalność i elastyczność oferty hostingowej dale nam np. możliwość dostosowania ilości miejsca na dysku do naszych bieżących potrzeb, podobnie jak i elastycznie dobierany transfer. Ma to zasadnicze znaczenie zwłaszcza dla sklepów internetowych, które mogą w pewnych okresach odnotowywać wyższe statystyki odwiedzalności czy np. małych firm, które na stałe nie potrzebują dużego pakietu ani powierzchni dyskowej ani transferu. Dzięki skalowalności oferty mogą płacić jedynie za to, co faktycznie zużywają – nie za dziesiątki opcji dostępnych na serwerze, z których prawdopodobnie nigdy nie skorzystają. Z drugiej strony elastyczność takich hostingów polega na ty, że jeśli zachodzi potrzeba powiększenia swojego pakietu i rozszerzenia go o powierzchnię dyskową, transfer czy funkcjonalności – błyskawicznie i wygodnie mogą tego dokonać po zgłoszeniu do hostingodawcy.

5. Przyjazne plany taryfowe

Przeglądając oferty firm hostingowych najczęściej zwraca się uwagę na pakiety hostingowe. Powinny być w nich wyszczególnione wszystkie funkcje i opłaty. Umowa z dostawcą wirtualnej przestrzeni na serwerze ma zwykle formę abonamentu. Warto wybrać plan opłat i rodzaj umowy, który będzie dla nas najwygodniejszy. Wśród trzech pakietów hostingowych iHost można zdecydować się na opcję najbardziej odpowiadającą nam pod względem budżetu i możliwości serwera. Każdy z pakietów jest dostępny w formie testowej. Zupełnie za darmo przez 7 dni można sprawdzać funkcje i właściwości serwera.

Aktualności Internet