Xiaomi – dlaczego te telefony są tak tanie?

Najpopularniejsze smartfony to od lat niezmiennie sprzęt marki Apple i Samsung. Z drugiej strony stale pojawiają się nowe firmy, które chcą trochę zamieszać i zdobyć dla siebie część rynku. Niedawno do gry weszli Chińczycy ze swoim Xiaomi i szybko zjednali sobie wielu zwolenników, między innymi, a może przede wszystkim dzięki niskiej cenie. Jak to możliwe, że smartfony Xiaomi są tak tanie?

Jak z Chin to tanie?

Ktoś może powiedzieć, że wszystko z Chin jest tanie, bo to taki rynek, gdzie podrobić można wszystko. Z Xiaomi sprawa jest jednak inna, bo to naprawdę solidny telefon, który spokojnie może konkurować z droższymi, dlatego wiele osób mocno zastanawia, czy wszystko jest w porządku, czy smartfony tej marki nie mają jakichś ukrytych wad, skoro kosztują tak mało. Jak to więc wygląda? Sprawdź w praktyce: https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe,_xiaomi.bhtml

Xiaomi – tani, solidny telefon dla każdego

Czy Xiaomi zawstydza inne firmy, pokazując, że aby zrobić solidny telefon, wcale nie trzeba wydawać na to fortuny? Jak się okazuje, tak jest, a ta istniejąca od niedawna marka (założona w 2010 roku) już od samego początku próbuje upodobnić się do telefonów marki Apple. Pewne podobieństwo jest, ale właśnie ogromną różnicą między kultowym iPhonem a Xiaomi stanowi cena. Trzeba przyznać, że smartfony jak Xiaomi Redmi 4X, Xiaomi Mi Max 2 czy najnowszy – Xiaomi Mi8 trzymają wysoki poziom.

Jaka jest tajemnica tak niskich kosztów?

Nie będziemy dłużej trzymać w niepewności – to części, z których zrobione są telefony Xiaomi wpływają na takie a nie inne koszty. W smartfonach Xiaomi znajdziemy procesor, choć już wdrażane jednostki własnej produkcji, jak procesor Surge S1, jaki wydajnością dorównuje Snapdragonowi 625. To oznacza, że jak Xiaomi zacznie stosować własne podzespoły, cena telefonów może jeszcze spaść.

Niska cena nie świadczy o tym, że podzespoły są fatalnej jakości – wręcz przeciwnie, niemniej producent musi czasem pójść na pewne kompromisy, żeby cena nie poszybowała w górę. Dobrym przykładem jest Redmi 4X, w którym wszystko wydaje się idealne – solidny procesor, sporo RAM-u i zadziwiająco duża bateria (4000 mAh). W czym więc rzecz, gdzie te oszczędności? Wystarczy spojrzeć na obudowę, by przekonać się, że jest dość licha, tak samo, jak przeciętny ekran HD. Mimo to i tak model prezentuje się dobrze.

Podobieństwa zaniżają koszty

To kolejna tajemnica takiej “taniości” – sposób projektowania i produkcji. Mówiąc konkretnie – wszystkie smartfony Xiaomi są do siebie podobne, nie trzeba więc na nowo wymyślać koła, aby produkt się sprzedał. W czasie, gdy inne firmy projektują zupełnie nowy kształt, ślęczą nad tym miesiącami, Xiaomi bazuje na jednym modelu, oferując go później w różnych konfiguracjach. Niezwykle sprytne i jak się okazuje wcale nie głupie.

Xiaomi nie jest ani wybitnym telefonem, ani nic nie wartym sprzętem, którego jedyną zaletą jest cena. To po prostu sprzęt praktycznie dla każdego, którego cena zachęca, ale i odstrasza, jak pomyślimy, że kryje się za tym jakiś “haczyk”. Jak pokazaliśmy w artykule, nic takiego nie występuje, a ta firma z Chin jeszcze nie raz zaskoczy na plus.

Aktualności Smartfony