Wzrost zainteresowania w Ovi Sklep

Firma Nokia poinformowała dziś, że Ovi Sklep odnotował w ciągu ostatniego roku niemal ośmiokrotny wzrost i osiąga do 5 milionów pobrań dziennie. Na rozwój ten wpłynęło pojawienie się najnowszych telefonów z systemem Symbian ? Nokia N8, Nokia C6-01, Nokia C7 i Nokia E7 ? na które przypada około 15% dziennej liczby pobrań.

Zwiększony popyt na aplikacje wśród około 200-milionowego grona użytkowników telefonów z systemem Symbian spowodował wzrost oferty Ovi Sklepu do ponad 40 000 aplikacji, a co tydzień dodawanych jest około tysiąca. Na fali tego zainteresowania 158 twórców z 41 krajów przekroczyło już próg miliona pobrań swoich poszczególnych aplikacji.

Nowe możliwości uzyskiwania dochodów oferowane przez firmę Nokia twórcom aplikacji są dostosowane do rynków lokalnych i obejmują zintegrowane rozliczanie na fakturze u 112 operatorów w 36 krajach ? to ponad 25 razy więcej integracji rozliczeniowych z operatorami niż w przypadku największego konkurenta firmy Nokia. Zintegrowane rozliczanie z operatorem w Ovi Sklepie zwiększa liczbę transakcji konsumentów nawet czterokrotnie, a możliwości pozyskiwania przychodów zwiększają dodatkowo programy beta firmy Nokia, umożliwiające zamieszczanie reklam w aplikacjach oraz pobieranie opłat bezpośrednio z aplikacji.

Możliwości te są również udostępniane w telefonach z oprogramowaniem Nokia Series 40, dzięki czemu będą mogły powstawać aplikacje dla kolejnego miliarda użytkowników telefonów. Nowy interfejs Ovi Sklepu, dostępny dotychczas tylko w nowych urządzeniach z systemem Symbian, spowodował wzrost liczby pobrań do telefonów z oprogramowaniem Series 40 o 35% w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, co stanowiło około jednej czwartej wszystkich pobrań.

Wielcy i mali twórcy oraz wydawcy aplikacji wykorzystują globalny zasięg i szybki wzrost Ovi Sklepu do rozwoju nowych społeczności. Społeczności te rozwijają się dzięki mocniejszemu powiązaniu użytkowników za pośrednictwem aplikacji, co sprzyja kolejnym pobraniom oraz możliwościom pozyskiwania przychodów przez twórców.

Przykłady twórców aplikacji:

Singapurska firma Breakdesign utworzyła swój serwis Barking Seed jako niezależną społeczność mobilnych graczy używających telefonów z oprogramowaniem Nokia Symbian i Series 40. Serwis ten odnotowuje rekordy, umożliwia pojedynki z graczami z całego świata oraz prowadzi konkursy, w których można wygrać urządzenia i akcesoria firmy Nokia. Po ponad roku serwis Breakdesign uzyskał ponad 6,5 miliona pobrań i ponad 70 000 użytkowników w ponad 170 krajach. Najpopularniejsze gry Flash w serwisie Barking Seed to That Roach Game South Africa, Ninjani ? Emperors Revenge oraz Dawn of the Fly Chapter 1 i 2.

Duńska firma Gedda-Headz stworzyła społeczność mobilnych graczy używających urządzeń Nokia z obsługą platformy Java. Oferuje ona pojedynki i gry wieloosobowe, czat w grach oraz specjalne wyzwania dla graczy. Rekordy i rankingi zależą od sposobu gry, a atrakcyjność serwisu zwiększają zakupy wirtualnych artykułów. Dzięki skali Ovi Sklepu firma Gedda-Headz uzyskała ponad 1,3 miliona pobrań w ponad 190 krajach.
Moodagent autorstwa duńskiej firmy Syntonetic to inteligentna, mobilna aplikacja muzyczna. Przy użyciu technologii bazującej na chmurze (cloud-based technology) automatycznie wybiera muzykę i układa listy odtwarzania na podstawie nastroju użytkownika. Umożliwia także dzielenie się nastrojem i muzyką w sieci znajomych w serwisach Facebook i Twitter. Liczba użytkowników aplikacji Nokia Moodagent sięgnęła już 4 milionów za pośrednictwem Ovi Sklepu, a łączna liczba utworów tych użytkowników przekroczyła 4 miliardy. Biorąc pod uwagę niedawne udostępnienie aplikacji w urządzeniach Series 40 oraz zapowiadaną niedługo wersję Moodagent 3.0 z rekomendacjami muzycznymi, można spodziewać się dalszego wzrostu obu tych wskaźników.
?Ponieważ konsumenci coraz częściej pobierają materiały z Ovi Sklepu, twórcy aplikacji mogą łatwo docierać do odbiorców na całym świecie i wykorzystać okazję, jaką stwarza około 150 milionów urządzeń z systemem Symbian, które planujemy sprzedać w ciągu najbliższych lat? ? powiedział Tero Ojanpera, wiceprezes firmy Nokia ds. usług i współpracy z twórcami aplikacji. ?Wzrost ten potwierdza popyt konsumentów na światowe i lokalne aplikacje do telefonów Nokia. Pomoże nam także w planowaniu przyszłego sklepu z aplikacjami do nowych i udoskonalonych telefonów z systemem Symbian oraz smarftonów Nokia powstałych w ramach planowanej współpracy z firmą Microsoft?.

?Dzięki Ovi Sklepowi firmy Nokia nasze Angry Birds pokonują zielone świnki na coraz wyższych poziomach w każdym zakątku świata? ? powiedział Mikael Hed, dyrektor naczelny firmy Rovio. ?Planujemy tworzyć aplikacje do najnowszych urządzeń firmy Nokia z systemem Symbian oraz współpracować z firmą Nokia nad przyszłą platformą Windows Phone?.

?W ciągu zaledwie roku Ovi Sklep firmy Nokia z około 1 miliona pobrań dziennie doszedł do aż 5 milionów, a wzrost ten jest coraz większy, głównie dzięki urządzeniom z oprogramowaniem Series 40 i nowym urządzeniom z oprogramowaniem Symbian? ? powiedział Josh Martin, starszy analityk firmy Strategy Analytics. ?Uwzględniając to tempo, jest to niemal 2 miliardy pobrań rocznie, a biorąc pod uwagę nowy kierunek obrany przez firmę i planowane około 150 milionów kolejnych urządzeń z systemem Symbian, twórcy aplikacji mogą z pewnością skorzystać na tym rozwoju zarówno obecnie, jak i w przyszłości?.

Aktualności Aplikacje Systemy